Strona Główna Ubezwłasnowolnienie - Forum prawne
Ubezwłasnowolnienie całkowite, ubezwłasnowolnienie częściowe, opieka, kuratela. Forum prawne. Znajdziesz tu porady prawne na temat ubezwłasnowolnienia.

RegulaminRegulamin  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Kiedy orzeka sie ubezwłasnowolnienie częściowe
Autor Wiadomość
grzegorzp

Dołączył: 18 Wrz 2010
Posty: 3
Wysłany: 18 Wrzesień 2010, 13:58   Kiedy orzeka sie ubezwłasnowolnienie częściowe

Kiedy można orzec ubezwłasnowolnienie całkowite a kiedy częściowe? Czy np. osoba która tylko czasami w związku ze swoim schorzeniem psychiccznym nie może kontrolować postępowania powinna być ubezwłasnowolniona całkowicie czy częściowo?

Pozdrawiam Grzegorz
 
 
Łukasz Obrał 
Administrator
www.prawo-porady.pl


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 13 Wrz 2010
Posty: 182
Skąd: Kraków
Wysłany: 19 Wrzesień 2010, 09:38   

Według art. 13 § 1 kc, osoba, która ukończyła lat trzynaście, może być ubezwłasnowolniona całkowicie, jeżeli wskutek choroby psychicznej, niedorozwoju umysłowego albo innego rodzaju zaburzeń psychicznych, w szczególności pijaństwa lub narkomanii, nie jest w stanie kierować swym postępowaniem.
Natomiast zgodnie z art. 16 § 1 kc, osoba pełnoletnia może być ubezwłasnowolniona częściowo z powodu choroby psychicznej, niedorozwoju umysłowego albo innego rodzaju zaburzeń psychicznych, w szczególności pijaństwa lub narkomanii, jeżeli stan tej osoby nie uzasadnia ubezwłasnowolnienia całkowitego, lecz potrzebna jest pomoc do prowadzenia jej spraw.

Ubezwłasnowolnienie częściowe orzeka się zatem w sytuacji jeżeli dana osoba może co prawda kierować swoim postępowaniem (nie zachodzą przesłanki ubezwłasnowolnienia całkowitego), ale ze względu na swój stan psychiczny wymaga ona pomocy w prowadzeniu swoich spraw.

Należy zaznaczyć, że osoba która nie ukończyła 18 lat nie może zostać ubezwłasnowolniona częściowo – ma ona ograniczoną zdolność do czynności prawnych ze względu na swoją niepełnoletność (od 13 roku życia).

W toku postępowania sądowego opinię odnośnie zakresu zdolności do samodzielnego kierowania swoim postępowaniem i prowadzenia swoich spraw przez daną osobę wydają biegli sądowi – psychiatra, neurolog lub psycholog. W takiej opinii biegli uwzględniającą postępowanie i zachowanie się osoby, wobec której ma zostać orzeczone ubezwłasnowolnienie.
 
 
 
grzegorzp

Dołączył: 18 Wrz 2010
Posty: 3
Wysłany: 19 Wrzesień 2010, 15:17   

Dziękuję bardzo za informację.

Czyli rozumiem ze jesli osoba ma okresy gdy całkowicie świadomie podejmuje decyzje i okresy gdy nie jest w stanie się kontrolowac to ubezwłasnowolniamy ją częściowo.

Zastanawia mnie jeszcze jedno czy sąd musi orzec tak jak chcemy we wniosku czy może sam sobie ustalić że dana osoba potrzebuje innego ubezwłasnowolnienia.
 
 
Łukasz Obrał 
Administrator
www.prawo-porady.pl


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 13 Wrz 2010
Posty: 182
Skąd: Kraków
Wysłany: 20 Wrzesień 2010, 19:22   

Mimo, że we wniosku o ubezwłasnowolnienie powinno się wskazać czy wnioskuje się o ubezwłasnowolnienie całkowite czy częściowe to sąd nie jest związany takim wnioskiem. Jeżeli wniosek był o ubezwłasnowolnienie częściowe sąd może orzec ubezwłasnowlnienie całkowite. Wydając orzeczenie sąd opiera się przede wszystkim na opinii lekarza biegłego.
 
 
 
mąż chorej 

Dołączył: 16 Wrz 2014
Posty: 5
Skąd: Warszawa
Wysłany: 16 Wrzesień 2014, 11:18   

Witam, żona była hospitalizowana kilkadziesiąt razy ! z diagnozą schizofrenii paranoidalnej. Złożyłem wniosek o ubezwłasnowolnienie częściowe za namową lekarza prowadzącego. Opinia Sądowo-psychiatryczna stwierdza jednak:
"... stan odpowiadał poprawie stanu ... Prezentowany aktualnie ... stan ... nie znosi jej zdolności kierowania swoim postępowaniem"

Rzeczywiście żona ma poprawę, jednak:
1. przyjdzie czas, że ze pewnością odstawi znowu leki (przyczyna tylu hospitalizacji) i wszystko zacznie się od nowa.
2. mamy dziecko i zależy mi szczególnie, żeby żona podjęła psychoterapię, bo tylko tak będzie mogła pełnić rolę matki. Ona nie zastrzega się, że nie, podjęła nawet takie starania, lecz je w końcu porzuciła i bez nakazu sądu nigdy nic z tego nie wyjdzie.

1. Jak i czy mogę uzyskać w sądzie "ubezwłasnowolnienie częściowe" dotyczące jej decyzji o prowadzeniu psychoterapii , tak aby ktoś inny, kurator lub sąd podjął decyzję o terapii ?

2. Czy mogę uzyskać ubezwłasnowolnienie częściowe, które zezwoli mi na umieszczenie jej w szpitalu, gdy stan się znów pogorszy ?
 
 
Łukasz Obrał 
Administrator
www.prawo-porady.pl


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 13 Wrz 2010
Posty: 182
Skąd: Kraków
Wysłany: 20 Wrzesień 2014, 07:46   

Ubezwłasnowolnienie częściowe orzeka się wówczas jeżeli stan psychiczny osoby powoduje, że co prawda jest ona w stanie kierować swoim postępowaniem, ale potrzebuje pomocy do prowadzenia swoich spraw.

Nie ma czegoś takiego jak częściowe ubezwłasnowolnienie dotyczące np. terapii. Nie jest tak, że osobę ubezwłasnowolnioną częściowo można bez przeszkód umieścić w szpitalu.
Jest natomiast procedura leczenia psychiatrycznego bez zgody osoby.

Więcej w temacie:
http://prawo-porady.pl/ar...skiego,500.html
 
 
 
mąż chorej 

Dołączył: 16 Wrz 2014
Posty: 5
Skąd: Warszawa
Wysłany: 20 Wrzesień 2014, 07:58   

Panie Łukaszu, bardzo dziękuję za odpowiedź. A co oznacza "procedura leczenia psychiatrycznego bez zgody" , jeśli nie można umieścić jej w szpitalu ? Czy leczenie szpitalne nie może być "procedurą leczenie bez zgody" ?

Poza tym chciałbym dokładniej wiedzieć czy zdania kończące opinie psychiatryczne, które zacytowałem powyżej: "... nie znosi jej zdolności kierowania swoim postępowaniem ... " oznacza, że ubezwłasnowolnienie częściowe wchodzi jak najbardziej w grę, czy je przekreśla. Jeśli jest ono możliwe, jak miałbym wykazać, że żona "potrzebuje pomocy do prowadzenia swoich spraw" ? Czy fakt, że sama standardowo odstawia konieczne leki i wraca z tego powodu po raz 45 na oddział jest tu argumentem ?
Ostatnio zmieniony przez mąż chorej 20 Wrzesień 2014, 10:03, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
mąż chorej 

Dołączył: 16 Wrz 2014
Posty: 5
Skąd: Warszawa
Wysłany: 20 Wrzesień 2014, 08:04   

Dodatkowo prosimy szpital o złożenie wniosku o dom opieki. Po prostu domownicy boją się z nią mieszkać, bo wielokrotnie przełamała łatwo granicę do przemocy cielesnej. Miały miejsce pobicia, etc.

Taki dom opieki oznacza przecież, jak to rozumiem, że żona potrzebuje pomocy do prowadzenia swoich spraw mieszkaniowych, czy tak ?
Drugi punkt, to fakt, że żona nie potrafi kontrolować wydatków. Nie wnioskowałem o ubezwłasnowolnienie dotyczące sfery finansów, choć chyba należałoby to uczynić.
Czy "ubezwłasnowolnienie częściowe" powinno dokładnie określać, jakich "części" praw ono dotyczy ? Jak dużą dowolność w takim określeniu mamy stawiając wniosek ?
 
 
mąż chorej 

Dołączył: 16 Wrz 2014
Posty: 5
Skąd: Warszawa
Wysłany: 20 Wrzesień 2014, 10:10   

Chciałbym zapytać o jeszcze jedną sprawę: o wpływ ubezwłasnowolnienia częściowego na inne prawa. W moim przypadku toczy się w sądzie okręgowym sprawa o separację, w ramach które określane są także kontakty z naszym pięcioletnim synkiem. Obecnie ja mam pieczę nad nim, lecz sąd zwleka w rozpatrzeniu moich wniosków dot. regulacji kontaktów ze względu właśnie na toczące się postępowania dot. ubezwłasnowolnienia. Określenie kontaktów z dzieckiem jest konieczne w szybkim terminie, a proces o ubezwłasnowolnienie będzie chyba jeszcze trwał. Co począć ? Dlaczego sąd czeka, skoro w procesie o ubezwłasnowolnienie nie zostanie określone nic, co dotyczy dziecka ?
 
 
Łukasz Obrał 
Administrator
www.prawo-porady.pl


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 13 Wrz 2010
Posty: 182
Skąd: Kraków
Wysłany: 22 Październik 2014, 18:17   

Ubezwłasnowolnienie dotyczy wszystkich sfer życia. Nie jest tak, że sąd ubezwłasnowolnia osobę częściowo odnośnie finansów czy leczenia.

Osoba ubezwłasnowolniona ma ograniczoną zdolność do czynności prawnych. Oznacza to, że może ona składać oświadczenia woli (zawierać umowy) ale ich skuteczność uzależniona jest od potwierdzenia przez kuratora.
Sąd może określić zakres reprezentacji przez kuratora. Np. zgodnie z kodeksem cywilnym, osoba ograniczona w zdolności do czynności prawnych może bez zgody przedstawiciela ustawowego rozporządzać swoim zarobkiem, chyba że sąd opiekuńczy z ważnych powodów inaczej postanowi.

Odnośnie domu pomocy społecznej to co do zasady umieszczenie w nim może nastąpić wyłącznie za zgodą osoby. Można ubiegać się o umieszczenie bez zgody. O potrzebie przymusowego pobytu w domu pomocy społecznej decyduje niezdolność do samodzielnego zaspokajania potrzeb życiowych oraz niemożność zapewnienia koniecznej stałej opieki i pielęgnacji.

Jeżeli chodzi o sprawę rodzinną to ewentualne ubezwłasnowolnienie żony będzie dla sądu wskazówką odnośnie stanu psychicznego żony. Stan psychiczny może mieć znaczenie dla ewentualnych zagrożeń jakie mogą nieść dla dziecka kontakty z matką.
Może Pan złożyć wniosek o zabezpieczenie wniosku o kontakty poprzez ich ustalenie na czas trwania postępowania. Jeżeli sąd wyda postanowienie w sprawie zabezpieczenia to na czas postępowania kontakty będą uregulowane.

Czy w opinii biegły wskazał czy jego zdaniem ubezwłasnowolnienie jest uzasadnione? Wnioski opinii biegłego będą najbardziej istotne dla sądu, a biegły został powołany do sprawy aby wskazać czy ubezwłasnowolnienie jest zasadne a jeżeli tak to czy całkowite czy częściowe.
 
 
 
mąż chorej 

Dołączył: 16 Wrz 2014
Posty: 5
Skąd: Warszawa
Wysłany: 22 Październik 2014, 19:50   

> Ubezwłasnowolnienie dotyczy wszystkich sfer życia. Nie jest tak, że sąd ubezwłasnowolnia osobę częściowo odnośnie finansów czy leczenia.


Wobec tego nie rozumiem co mogłoby w ogóle oznaczać ubezwłasnowolnienie częściowe.

Biegli, jak biegli choć o to właśnie byli pytani nie wypowiedzieli się, czy ubezwłasnowolnienie jest zasadne czy nie ! Zestawili jedynie długą listę faktów. i podkreślili, że "jej aktualny stan nie znosi jej możliwości kierowania swoim postępowaniem." Ja odczytałem to tak, że ubezwłasnowolnienie całkowite nie jest uzasadnione, a częściowe jak najbardziej, ale trzeba zdawać sobie sprawy z faktu, że żaden biegły nie da się przyłapać na jakiejś jednoznacznej wypowiedzi której nie dałoby się zinterpretować na opak.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Statystyki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Support forum by phpBB3 Assistant
poradnictwo reklama