Strona Główna Ubezwłasnowolnienie - Forum prawne
Ubezwłasnowolnienie całkowite, ubezwłasnowolnienie częściowe, opieka, kuratela. Forum prawne. Znajdziesz tu porady prawne na temat ubezwłasnowolnienia.

RegulaminRegulamin  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Głosowanie
Autor Wiadomość
Waldemar
Gość
Wysłany: 21 Wrzesień 2010, 14:00   Głosowanie

Czy osoba ubezwlasnowolniona częściowo może głosować w wyborach samorządowych?
 
 
Łukasz Obrał 
Administrator
www.prawo-porady.pl


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 13 Wrz 2010
Posty: 182
Skąd: Kraków
Wysłany: 22 Wrzesień 2010, 05:24   

Niestety osoba ubezwłasnowolniona czy to całkowicie czy częściowo nie może głosować w wyborach samorządowych.
Ustawa z dnia 16 lipca 1998 r.Ordynacja wyborcza do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw, w art. 5 ust. 2 wskazuje jednoznacznie, iż nie mają prawa wybierania osoby:
1) pozbawione praw publicznych prawomocnym orzeczeniem sądowym;
2) pozbawione praw wyborczych orzeczeniem Trybunału Stanu;
3) [u][b]ubezwłasnowolnione prawomocnym orzeczeniem sądowym[/b][/u].
 
 
 
Maciek
Gość
Wysłany: 22 Wrzesień 2010, 08:57   

a w innych wyborach? Do sejmu, prezydenta, europejskich
 
 
Gość

Wysłany: 22 Wrzesień 2010, 16:57   

Osoby ubezwłasnowolnione prawomocnym orzeczeniem sądu nie mają czynnego i biernego prawa wyborczego.

Prócz wskazanego wcześniej art. 5 ust. 2 Ustawy z dnia 16 lipca 1998 r. Ordynacja wyborcza do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw, odpowiednie przepisy to:
1. art. 7 ust. 2 pkt. 3 Ustawy z dnia 23 stycznia 2004 r. Ordynacja wyborcza do Parlamentu Europejskiego
2. art. 7 pkt. 3 Ustawy z dnia 12 kwietnia 2001 r. Ordynacja wyborcza do Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczpospolitej Polskiej
3. art. 3 pkt. 3 Ustawy z dnia 27 września 1990 r. o wyborze Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej
 
 
Łukasz Obrał 
Administrator
www.prawo-porady.pl


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 13 Wrz 2010
Posty: 182
Skąd: Kraków
Wysłany: 23 Wrzesień 2010, 20:06   

Dodać można, że 19 maja 2010 r. Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu uznał, iż automatyczne wykluczenie osób ubezwłasnowolnionych z kręgu wyborców narusza prawo wyborcze zagwarantowane każdemu w art. 3 Pierwszego Protokołu Dodatkowego do Europejskiej Konwencji Praw Człowieka.

Skargę złożył ubezwłasnowolniony obywatel Węgier. Orzeczenie nie jest wiążące dla Polski, ale może pomóc w zmianie prawa w tym temacie.
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Statystyki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group - opowiadania
Support forum by phpBB3 Assistant
poradnictwo reklama