Strona Główna Ubezwłasnowolnienie - Forum prawne
Ubezwłasnowolnienie całkowite, ubezwłasnowolnienie częściowe, opieka, kuratela. Forum prawne. Znajdziesz tu porady prawne na temat ubezwłasnowolnienia.

RegulaminRegulamin  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Wystąpienie z wnioskiem przez pełnoletnie dzieci .
Autor Wiadomość
timek 

Dołączył: 15 Lut 2011
Posty: 1
Skąd: MAzowieckie
Wysłany: 18 Luty 2011, 12:14   Wystąpienie z wnioskiem przez pełnoletnie dzieci .

Witam , sytuacja ma się następująco , otóż moja mama jest ubezwłasnowolniona częściowo , opiekunem jej {kuratorem} jest mój ojciec , ze względu na pogarszający się stan zdrowia mojego ojca {w wyniku oddziaływania na niego zachowania mojej matki} chciałbym wraz z rodzeństwem złożyć wniosek o ubezwłasnowolnienie całkowite mamy.

Głownie chodzi nam o to ,że na dzień dzisiejszy nie jesteśmy w stanie umieścić jej w szpitalu z chwilą gdy widzimy że coś się z nią dzieje ,gdyż każde leczenie wymaga jej zgody pisemnej {jest to bardzo uciążliwe dla nas } , owszem jeżeli sytuacja jest już dramatyczna to wtedy musimy siła doprowadzić mamę do szpitala . Lekarze widząc co się dzieje biorą mamę na leczenie {po czasie dając do podpisania decyzję o leczeniu , w momencie jak odzyskuje świadomość}.

Dlaczego zakładam ten temat ? Otóż chciałbym wiedzieć czy my {dzieci pozwanej} możemy wystosować wniosek o ubezwłasnowolnienie całkowite pomimo że mama ma opiekuna prawnego{kuratora} ? moja niepewność wynika z następującego wpisu :

art. 545 § 1 kpc - Wniosek o ubezwłasnowolnienie może zgłosić:
1) małżonek osoby, której dotyczy wniosek o ubezwłasnowolnienie;
2) jej krewni w linii prostej oraz rodzeństwo;
3) jej przedstawiciel ustawowy.
[b]§ 2. Krewni osoby, której dotyczy wniosek o ubezwłasnowolnienie, nie mogą zgłaszać tego wniosku, jeżeli osoba ta ma przedstawiciela ustawowego.

[/b]

Nie wiem czy przedstawiciel ustawowy to jest to samo co opiekun prawny ?

Co robić w sytuacji gdy sąd w drodze rozprawy odrzuci wniosek o ubezwłasnowolnienie całkowite ? czy w takiej sytuacji istnieje odwołanie od decyzji sądu .

Byłbym bardzo wdzięczny za wszelakie podpowiedzi w tym temacie .

Dziękuję.
Pozdrawiam.
 
 
Łukasz Obrał 
Administrator
www.prawo-porady.pl


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 13 Wrz 2010
Posty: 182
Skąd: Kraków
Wysłany: 20 Luty 2011, 09:29   Zmiana ubezwłasnowolnienia z częściowego na całkowite.

Opiekun prawny jest przedstawicielem ustawowym ubezwłasnowolnionego całkowicie.

Jednak kurator osoby ubezwłasnowolnionej częściowo to nie jest to samo co opiekun prawny.

W Pana sprawie ważnym jest to, że pogarszający się stan zdrowia Pana ojca - kuratora częściowo ubezwłasnowolnionej mamy nie jest podstawą do zmiany zakresu ubezwłasnowolnienia mamy. Podstawą zmiany zakresu ubezwłasnowolnienia może być fakt pogorszenia się stanu psychicznego mamy w taki sposób, że nie jest ona obecnie w stanie pokierować swoim postępowaniem.

Odnośnie tego czy kurator osoby ubezwłasnowolnionej częściowo jest przedstawicielem ustawowym w doktrynie są różne poglądy. Wynika to przede wszystkim z brzmienia art. 181 § 1 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego zgodnie z którym, kurator osoby ubezwłasnowolnionej częściowo jest powołany do jej reprezentowania i do zarządu jej majątkiem tylko wtedy, gdy sąd opiekuńczy tak postanowi.
Przeważa stanowisko, z którym i ja się zgodzę, że kurator osoby ubezwłasnowolnionej częściowo jest przedstawicielem ustawowym tej osoby, niezależnie od tego czy sąd opiekuńczy postanowił, że jest on powołany do reprezentowania i do zarządu majątkiem ubezwłasnowolnionego częściowo.

Sąd może więc odrzucić wniosek o zmianę ubezwłasnowolnienia z częściowego na całkowite jeżeli zostanie on złożony przez krewnych ubezwłasnowolnionego.

Najlepiej byłoby gdyby wniosek o zmianę ubezwłasnowolnienia został złożony przez męża matki - jej kuratora. Jeżeli nie chce on lub nie może złożyć takiego wniosku można zwrócić się do prokuratora okręgowego by ten złożył taki wniosek w sądzie. Prokurator jest bowiem uprawniony do złożenia w sądzie wniosku o ubezwłasnowolnienie.

W sprawie można zacząć jednak od złożenia wniosku przez dzieci (jeżeli ojciec nie chce złożyć wniosku) - istnieje możliwość, że sąd zastosuje taką wykładnię, zgodnie z którą kurator nie jest przedstawicielem ustawowym osoby częściowo ubezwłasnowolnionej. Ale szanse na to są moim zdaniem niewielkie.

Jeżeli ojciec nie jest w stanie, ze względu na swój stan zdrowia, sprawować funkcji kuratora to może wystąpić o zwolnienie go z funkcji kuratora. Również dzieci mogą poinformować sąd opiekuńczy, że kurator osoby ubezwłasnowolnionej nie jest w stanie wywiązać się ze swoich obowiązków.
Art. 169 § 1 KRO wskazuje, iż z ważnych powodów sąd opiekuńczy może na żądanie opiekuna zwolnić go z opieki.
Natomiast stosownie do art. 169 § 2 KRO, sąd opiekuńczy zwolni opiekuna, jeżeli z powodu przeszkód faktycznych lub prawnych opiekun jest niezdolny do sprawowania opieki albo dopuszcza się czynów lub zaniedbań, które naruszają dobro pozostającego pod opieką.

Powyższe przepisy dotyczą opiekuna prawnego, ale mają też zastosowanie do kuratora, stosownie do art. 178 § 2 KRO (W zakresie nie uregulowanym przez przepisy, które przewidują ustanowienie kuratora, stosuje się odpowiednio do kurateli przepisy o opiece z zachowaniem przepisów poniższych).
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Statystyki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Support forum by phpBB3 Assistant
poradnictwo reklama