Strona Główna Ubezwłasnowolnienie - Forum prawne
Ubezwłasnowolnienie całkowite, ubezwłasnowolnienie częściowe, opieka, kuratela. Forum prawne. Znajdziesz tu porady prawne na temat ubezwłasnowolnienia.

RegulaminRegulamin  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Ubezwłasnowolnienie
Autor Wiadomość
figatek84 

Wysłany: 1 Luty 2011, 11:54   Ubezwłasnowolnienie

Witam.
Moja babcia podjęła decyzje, ze swój majątek przepisze na swoją córkę(moją mamę).Tak też uczyniła i w czerwcu 2010 u notariusza zapisała na mamie gospodarstwo role i dwie działki. Syn babci, który nic nie dostał złożył wniosek o ubezwłasnowolnienie, we wniosku napisał ze babcia 2001 roku przeszła operację mózgu i od tej pory nie jest w stanie samodzielnie podejmować decyzji. i osoby trzecie podpowiadają jej co ma robić.

Babcia w 2004 roku przeszła udar mózgu (był moment ze nie było kontaktu,leżała w łóżku w bardzo ciężkim stanie ) Dzieci zdecydowały ze trzeba matkę (moją babcie) oddac do hospicjum. Na co moja mama nie wyraziła zgody i przez dwa lata moja ciężko pracowała i udało jej się ze babcia wyzdrowiała, sama chodzi, zje , ubierze sie normalnie funkcjonuje ma czasami problem z nazewnictwem, ale wszystko rozumie.

Jesteśmy po pierwszym przesłuchaniu. Sędzia wraz biegłymi przyjechał do nas do domu .Biegłe stwierdzały ze trzeba dodatkowych badań.

Zastanawiam sie jak mogą wyglądać takie badania, czy to mogą być jakieś testy . Boje się ze moja babcia nie da sobie rady ma 78 lat.
A jeżeli by sie tak stało ze by ją ubezwłasnowolniono to czy możne sie ten wujek starać żeby podjęte decyzje u notariusza możne unieważnić?

Co mu to da ze złożył ten wniosek?

Łukasz Obrał 
Administrator
www.prawo-porady.pl

Wysłany: 3 Luty 2011, 07:42   

Trudno powiedzieć jak będą wyglądały dodatkowe badania. Zapewne biegły sądowy wybierze odpowiedni do wieku i stanu zdrowia sposób badania.
Biegły w wydanej opinii będzie musiał odpowiedzieć na pytanie czy babcia jest w stanie pokierować swoim postępowaniem lub czy jej stan psychiczny powoduje, że potrzebuje ona pomocy do prowadzenia swoich spraw.

Jeżeli chodzi o unieważnienie umowy notarialnej stosownie do której babcia przeniosła własność gospodarstwa rolnego to sam fakt ewentualnego ubezwłasnowolnienia babci nie będzie stanowił przesłanki do unieważnienia umowy.

Umowa jaką zawarła babcia jest umową nieważną jeżeli w chwili jej zawierania babcia z powodu zaburzeń psychicznych znajdowała się w stanie wyłączającym świadome i swobodne powzięcie decyzji i wyrażenie woli.
Wujek, jeżeli wykazałby przed sądem interes prawny, mógłby domagać się stwierdzenia nieważności umowy z w/w przyczyny.
Jeżeli sąd wszcząłby postępowanie w jego toku będzie badał czy babcia znajdowała się w stanie wyłączającym świadome lub swobodne powzięcie decyzji i wyrażenie woli. I w takim ewentualnym postępowaniu nie obędzie się bez opinii biegłego, z tym, iż biegły będzie odnosił się wyłącznie do chwili zawarcia umowy.

Odpowiedz do tematu