Strona Główna Ubezwłasnowolnienie - Forum prawne
Ubezwłasnowolnienie całkowite, ubezwłasnowolnienie częściowe, opieka, kuratela. Forum prawne. Znajdziesz tu porady prawne na temat ubezwłasnowolnienia.

RegulaminRegulamin  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Ubezwłasnowolnienie taty
Autor Wiadomość
monika 

Wysłany: 17 Grudzień 2010, 17:17   Ubezwłasnowolnienie taty

Witam
Mój tata (73lata) w październiku tego roku w skutek prawdopodobnie wypadku doznałwylewu podpajęczynówkowego i ma bardzo silnie potłuczone obie półkule mózgu. W chwili obecnej tata jest całkowicie sprawny fizycznie jednak nie ma z nim żadnego kontaktu logicznego. Opiekujemy się nim z mamą jednak widzimy, że stan psychiczny taty pogarsza się. Bardzo chę tacie pomóc, leczyć go dalej żeby choć z jakimś stponiu pomóc mu wrócić do rzeczywistości jednak na wiele badań lekarze żądają zgody taty a On niestety nie wie tak dokońca cosię wokólniego dzieje. Lekarz w szpitalu zasugerował ubezwłasnowlnienie.
Czy ja jako córka (26lat) ogę się o to starać?
Kolejna sprawa, tata jest wspówłaścicielem działki malutki kawałekktóry jest drogą prowadzącą do tej działki)ze swoimi braćmi. Przed wypadkiem szykował ją do sprzedania. Teraz bracia taty chcą ją sprzedać jednak wymagana jest taty zgoda której on nie jest w stanie dac. Czy ja,jako przyszły spadkobierca mogę to zrobić za tatę (przed lub po ubezwłasnowolnieniu)?
Dodam jeszcze, że tata ma dwoje dzieci dorosłych z pierwszego małżeństwa które wydziedziczył w testamencie (od prawie 30 lat nie interesują się losem taty).
W zwiazku z tym, czy ja mam ich teraz szukac jeśli będę chciała tate ubezwłasnowolnić lub też sprzedac tą działkę?

Łukasz Obrał 
Administrator
www.prawo-porady.pl

Wysłany: 19 Grudzień 2010, 08:08   

Pani jako córka może złożyć w sądzie wniosek o ubezwłasnowolnienie.
Jak wskazuje bowiem art. 545 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego, wniosek o ubezwłasnowolnienie może zgłosić:
1) małżonek osoby, której dotyczy wniosek o ubezwłasnowolnienie;
2) [b]jej krewni w linii prostej[/b] oraz rodzeństwo;
3) jej przedstawiciel ustawowy.

Jeżeli chodzi o działkę i jej sprzedaż to w chwili obecnej ze względu na stan taty nie jest to możliwe - nie jest on w stanie wyrazić zgody na sprzedaż.
Sprzedaż nieruchomości będzie możliwa po ubezwłasnowolnieniu taty. Jeżeli tata zostanie ubezwłasnowolniony całkowicie to sąd opiekuńczy ustanowi dla niego opiekuna prawnego.

Opiekun prawny będzie mógł dokonywać czynności prawnych w imieniu taty. Jednak należy pamiętać, iż na sprzedaż udziału w nieruchomości należącego do taty opiekun prawny będzie musiał uzyskać zgodę sądu opiekuńczego.
Zgodnie bowiem z art. 156 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, opiekun powinien uzyskiwać zezwolenie sądu opiekuńczego we wszelkich ważniejszych sprawach, które dotyczą osoby lub majątku małoletniego (przepis ten dotyczy również opiekuna osoby ubezwłasnowolnionej).

Kwestie przyszłego spadkobrania po tacie nie będą miały znaczenia przy sprzedaży. W chwili obecnej, ani dzieci taty, ani jego przyszli spadkobiercy nie mogą rozporządzać majątkiem należącym do taty.

Jeżeli złoży Pani wniosek o ubezwłasnowolnienie nie musi Pani wskazywać jako uczestników postępowania swojego rodzeństwa.

Odpowiedz do tematu