Strona Główna Ubezwłasnowolnienie - Forum prawne
Ubezwłasnowolnienie całkowite, ubezwłasnowolnienie częściowe, opieka, kuratela. Forum prawne. Znajdziesz tu porady prawne na temat ubezwłasnowolnienia.

RegulaminRegulamin  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
ubezwłasnowolnienie-problem z zus
Autor Wiadomość
milannowy 

Wysłany: 16 Marzec 2011, 21:56   ubezwłasnowolnienie-problem z zus

Witam,bardzo prosze o pomoc w sprawie opisanej poniżej.

Witam serdecznie !od 1.03.2011r.walcze z ZUS w Gdyni w formie pism oraz bezskutecznych rozmow.Przedstawie sytuacje!Od pażdziernika 2008r. moja mama przebywa w Zakładzie Opiekuńczo Leczniczym w Gniewie z powodu choroby alzheimera ,podeszłego wieku oraz braku możliwości samoegzystencji.W 2004r.mama ustanowiła mnie notarialnym pełnomocnikiem do reprezentowania jej przed urzedami( ZUS-Gdynia)a takze do dysponowania jej środkami finansowymi-renta rodzinna.Do listopada 2010r.ZUS przekazywał rente
mamy na jej osobiste konto w BOŚ.Od grudnia 2010r.na zlecenie Tczewskiego Centrum Zdrowia(ZOL Gniew podlega pod TCZ)ZUS wysyła 65%od kwoty brutto na w/w TCZ,za pobyt mojej mamy,natomiast pozostałą część zamiast na konto bankowe mojej mamy ZUS przesyła w formie przekazu pocztowego na imie i nazwisko mojej mamy do Gniewu. Mama jest od czerwca 2010r.osobą ubezwłasnowolnioną i z powodu trudności w poruszaniu i komunikacji nie odbiera korespondencji.Kierownik w ZOL Gniew przesyła te pieniądze do TCZ
i na dzien dzisiejszy od 4 m-cy Tczewskie Centrum Zdrowia pobiera 100% dochodu mojej mamy a nie jak mówi ustawa 70%.Napisałem pisma do TCZ na razie bez odpowiedzi.Osobiscie ze świadkiem rozmawiałem z P.kierownik ZOL Gniew ,która potwierdziła,iż wykonuje polecenia przełożonych z TCZ.Do tego wszystkiego okazało się ,że Tczewskie Centrum Zdrowia bezprawnie naliczało za pobyt mojej mamy kwotę od 70%brutto a nie jak mówi ustawa od 70%netto.(mam dowody-faktury).Napisałem do Zus dwa pisma domagając się wpłat w imieniu mojej mamy na jej konto,abym mógł dysponować pieniędzmi zgodnie z obowiązującymi przepisami.Pani kierownik ZUS w Gdyni upiera się ,że dopiero jak dostanie dokument z Sądu o ustanowieniu mnie opiekunem prawnym może cofnać decyzję dotyczącą wpłat na TCZ.Dla p.kierownik ZUS-Gdynia nie jestem opiekunem faktycznym( prosze o wyjasnienie kim jest opiekun faktyczny)W grudniu 2010r.W imieniu mojej mamy na podstawie notarialnego pełnomocnictwa odwołałem sie do Sądu Pracy od decyzji ZUS i decyzje uchylono.Dla p.kierownik ZUS to nie jest argument i w/g niej, opiekunem faktycznym jest pani z ZOL Gniew i dlatego tam wysyłają pieniądze.Proszę o pomoc bo juz nie wiem jak sobie poradzić z oszustwem i bezmyślnością urzędników.mam wrażenie ,że "ludzie biur" są zwolnieni z myślenia.Zaznaczam że zostałem przymuszony przez MOPS do ubezwłasnowolnienia mojej mamy i stania się jej prawnym opiekunem abym mógł przenosić mamę w inne miejsca pobytu w celu"odblokowania miejsc w ZOL" gdzie mama ponoć zbyt długa przebywa.

Łukasz Obrał 
Administrator
www.prawo-porady.pl

Wysłany: 20 Marzec 2011, 09:30   

Opiekun faktyczny to, zgodnie z definicją zawartą w ustawie z dnia z dnia 6 listopada 2008 r.
o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, osoba sprawująca, bez obowiązku ustawowego, stałą opiekę nad pacjentem, który ze względu na wiek, stan zdrowia albo stan psychiczny opieki takiej wymaga.

Opiekun faktyczny nie jest przedstawicielem ustawowym danej osoby.

Jako, że Pana mama, jak wynika z postu, jest ubezwłasnowolniona to powinien też być ustanowiony dla niej opiekun prawny (ubezwłasnowolnienie całkowite) lub kurator (ubezwłasnowolnienie częściowe).
Jeżeli nie ma ustanowionego opiekuna prawnego lub kuratora to należy jak najszybciej złożyć w sądzie wniosek o ustanowienie opiekuna lub kuratora, tak by mama miała reprezentację.

Jeżeli chodzi o ZUS to polecałbym złożenie w ZUS pisma żądającego wskazania podstawy prawnej działań ZUS i wskazaniem, że pełnomocnictwo jakie Pan przedłożył upoważniające Pana do reprezentowania ojca nie zostało odwołane, ani nie wygasło. Można też wskazać art. 100 Kodeksu cywilnego zgodnie z którym, okoliczność, że pełnomocnik jest ograniczony w zdolności do czynności prawnych, nie ma wpływu na ważność czynności dokonanej przez niego w imieniu mocodawcy.

W Pana skomplikowanej sprawie o wiele łatwiej byłoby wyjaśniać wszystkie kwestie związane z odpłatnością za ZOL i świadczeniami z ZUS gdyby był Pan opiekunem prawnym swojego ojca.

Odpowiedz do tematu