Strona Główna Ubezwłasnowolnienie - Forum prawne
Ubezwłasnowolnienie całkowite, ubezwłasnowolnienie częściowe, opieka, kuratela. Forum prawne. Znajdziesz tu porady prawne na temat ubezwłasnowolnienia.

RegulaminRegulamin  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Ubezwłasnowolnienie ojca
Autor Wiadomość
cwaniak116 

Wysłany: 9 Lipiec 2011, 13:16   Ubezwłasnowolnienie ojca

Witam szanownych forumowiczów,

Chciałem zaczerpnąć dokładnych informacji o prawach i obowiązkach opiekuna prawnego osoby całkowicie ubezwłasnowolnionej. Sprawa wygląda tak iż, mój Ojciec (55l.) od najmłodszych lat zmagał się z chorobą psychiczną przez lekarzy nazywaną zespołem urojeniowym (uszył się w szkołach specjalnych) przez 25 lat jakoś objawy te nie były rażące jednak w przeciągu ostatnich 2 lat nastąpiło znaczne pogorszenie ojciec zaczął grozić Matce śmiercią więc się wyprowadziła. Zostałem tylko ja z ojcem w domu. W wyniku uchylonej całkowicie poczytalności mojego Ojca złożyłem wniosek o ubezwłasnowolnienie całkowite. Swoje obawy podparłem górą zaświadczeń ze szpitali psychiatrycznych jak i prokuratury o agresywności. Teraz gdy nie ma matki która boi się tam mieszkać zacząłem obawiać się o gospodarstwo ponieważ Ojciec jest osobą łatwowierną nie znającą się na umowach nie wiedząca jak płacić rachunki (nigdy tego nie robił), oraz urajającą sobie bardzo dziwne pomysły (ostatnio wymyślił że sprzeda wszystko a za kasę wypełni ileś tam tysięcy ulotek totka i będzie grał, aż ręce opadają) Po rozmowie z prawnikiem dowiedziałem się, iż będę mógł zarządzać majątkiem Ojca oraz miał będę obowiązek opieki nad nim. Moje pytanie brzmi czy będzie przyjeżdżała mi do domu opieka społeczna i mnie kontrolowała w jakich nachalny sposób ? A co do zarządzania majątkiem ojca (gospodarstwo rolne 9 ha) będę mógł bez żadnych problemów podpisać umowę z dzierżawcą który będzie to obrabiał bo raczej sam nie dam rady. A i jeszcze inna sprawa jeśli będę chciał przepisać gospodarstwo na siebie to będę potrzebował jakiejś specjalnego pozwolenia ?? Po rozmowie z prawnikiem dowiedziałem się że jeśli ubezwłasnowolnię ojca całkowicie to będę mógł przepisać gospodarstwo na siebie bez większych problemów czy to prawda ?

Pozdrawiam i z góry dziękuję za informację

Łukasz Obrał 
Administrator
www.prawo-porady.pl

Wysłany: 11 Lipiec 2011, 06:19   Obowiązki opiekuna prawnego osoby ubezwłasnowolnionej

Nadzór nad sprawowaniem opieki prawnej sprawuje sąd, a nie instytucje pomocy społecznej. Opiekun prawny musi w szczególności składać sprawozdania z pełnienia opieki.

Art. 156 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego wskazuje, iż opiekun powinien uzyskiwać zezwolenie sądu opiekuńczego we wszelkich ważniejszych sprawach, które dotyczą osoby lub majątku małoletniego (przepis ten stosuje się również do opiekuna osoby ubezwłasnowolnionej całkowicie).

Stosownie do powyższego przepisu na ewentualne zbycie nieruchomości czy gospodarstwa opiekun musi uzyskać zgodę sądu opiekuńczego. Również na wydzierżawienie gospodarstwa należącego do ubezwłasnowolnionego, moim zdaniem należy uzyskać zgodę sądu.

Również na "przepisanie" na Pana gospodarstwa będzie Pan musiał uzyskać zgodę sądu opiekuńczego. Trudno powiedzieć czy taką zgodę Pan otrzyma - zależy to od tego jak rozumieć "przepisanie". Wątpię, aby sąd zgodził się na to, aby zbyć gospodarstwo ojca w drodze nieodpłatnej czynności prawnej - darowizny.

cwaniak116 

Wysłany: 11 Lipiec 2011, 15:58   

Słowo przepisanie rozumiem w sensie dożywocie. Dziwne prawnik powiedział mi że zwykły zarząd majątkiem (dzierżawa) nie będzie problemem, to nie jest czyn sprzeczny z dobrem osoby ubezwłasnowolnionej ponieważ grunty te leżały by odłogiem za które będzie trzeba płacić podatki a tak to przynajmniej dzierżawca będzie to opłacał i jakiś ewentualnie mały dochód by był.

Łukasz Obrał 
Administrator
www.prawo-porady.pl

Wysłany: 19 Lipiec 2011, 06:28   Ubezwłasnowolnienie - umowa o dożywocie

Być może sąd zgodzi się na zawarcie umowy o dożywocie - jest to umowa odpłatna i zabezpiecza ubezwłasnowolnionego na przyszłość - mieszkanie, pożywienie, ubranie, opał, sprawienie pogrzebu, itp.

Odnośnie dzierżawy to czy opiekun prawny powinien wcześniej uzyskać zgodę na zawarcie umowy czy nie istnieją różne interpretacje. Można spotkać się również z takimi jak przedstawiono w poście.

cwaniak116 

Wysłany: 19 Lipiec 2011, 15:34   

Dziękuję za informację !!!

Pozdrawiam

Odpowiedz do tematu