Strona Główna Ubezwłasnowolnienie - Forum prawne
Ubezwłasnowolnienie całkowite, ubezwłasnowolnienie częściowe, opieka, kuratela. Forum prawne. Znajdziesz tu porady prawne na temat ubezwłasnowolnienia.

RegulaminRegulamin  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Ubezwłasnowolnienie a przepisanie gospodarstwa
Autor Wiadomość
Smerfetka1318 

Wysłany: 6 Maj 2011, 19:04   Ubezwłasnowolnienie a przepisanie gospodarstwa

Witam
Moi dziadkowie (84 lata) mają jedną córkę tzn.moją mamę i posiadają gospodarstwo rolne wraz z budynkami, które chcieli przepisać na moją mamę.Mieliśmy przygotowane już wszystkie dokumenty do notariusza gdy moja babcia nagle zachorowała i okazało się,że ma krwiaka na mózgu. Po operacji stała się osobą całkowicie niezdolną do samodzielnej egzystencji. Poszliśmy do notariusza zapytać czy w tej sytuacji możemy przepisać gospodarstwo. Notariusz powiedział nam,że NIE i doradził nam pójście do sądu rodzinnego i wyznaczenie kuratora dla babci. Tak też zrobiliśmy. Gdy mieliśmy już wyrok znów udaliśmy się do notariusza i okazało się, że notariusz nie respektował tego wyroku gdyż pisało na nim,że jest wyznaczony kurator dla niepełnosprawnej osoby do załatwienia za nią wszelkich spraw a powinien być wyrok z konkretnym uzasadnieniem, że chodzi o przepisanie gospodarstwa. Założyliśmy więc drugą sprawę,że chodzi nam o przepisanie gospodarstwa.Sąd nie wyraził na to zgody pomimo iż moja mama jest jedynaczką i co za tym idzie jedyną spadkobierczynią.W chwili obecnej moja babcia jest sprawna fizycznie, rozumie co się do niej mówi ale jest problem z mową. Czasami mówi normalnie a czasami niezrozumiale i nikt nie wie o co jej chodzi. Dziadek bardzo chce przepisać to gospodarstwo na moją mamę, gdyż chcemy dobudować kawałek domu ponieważ jest nas dużo a dom jest mały.
Czy możliwe jest przepisanie tego gospodarstwa w tej sytuacji?

Dodam jeszcze,że sąd zasugerował nam ubezwłasnowolnienie babci, ale moja mama nie chce tego robić i czy w takim wypadku mąż babci czyli mój dziadek (84 lata) może to zrobić?
Jakie dokumenty są potrzebne, jak wygląda procedura i koszty takiej sprawy.
Bardzo proszę o odpowiedź

Łukasz Obrał 
Administrator
www.prawo-porady.pl

Wysłany: 9 Maj 2011, 07:00   Zgoda sądu na darowiznę

Rzadko się zdarza, aby sąd opiekuńczy zgodził się na to, aby kurator czy opiekun zawarli umowę w imieniu osoby dla której zostali wyznaczeni umowę darowizny.
Darowizna jest umową nieodpłatną, w zamian osoba nie otrzymuje żadnego ekwiwalentu. Sąd nie może zgodzić się na dokonanie czynności prawnej, która z obiektywnego punktu widzenia nie jest korzystna dla osoby dla której ustanowiono kuratora czy opiekuna prawnego.

Bardzo możliwe, że sąd opiekuńczy zgodziłby się na "przepisanie" nieruchomości na podstawie umowy o dożywocie (a nie darowizny). Umowa o dożywocie w przeciwieństwie do umowy darowizny jest umową odpłatną - w zamian za przeniesienie własności nieruchomości nabywca zobowiązuje się do pomocy i pielęgnacji zbywcy (mówiąc w skrócie).
Plusem umowy o dożywocie jest to, że ta umowa nie będzie zaliczana do spadku przy obliczaniu zachowku należnego pozostałym dzieciom dziadków (darowiznę się dolicza). Minusem jest konieczność zapłacenia podatku (2%) od czynności cywilnoprawnych.

Mąż babci może złożyć wniosek o ubezwłasnowolnienie swojej żony. Jeżeli chodzi o koszty to wnioskodawca musi się liczyć z poniesieniem opłaty od wniosku o ubezwłasnowolnienie - 40 zł oraz wydatków na biegłego powołanego przez sąd do oceny stanu psychicznego babci - ok. 550 zł. Można się ubiegać o zwolnienie z kosztów sądowych.

Wniosek składa się do sądu okręgowego. Po wydaniu przez ten sąd postanowienia o ubezwłasnowolnieniu kolejnym krokiem będzie ustanowienie kuratora lub opiekuna prawnego (to w sądzie rejonowym). Kurator czy opiekun prawny również musi uzyskać zgodę sądu na dokonanie czynności takiej jak zbycie nieruchomości, w imieniu osoby, którą reprezentuje.

Odpowiedz do tematu