Strona Główna Ubezwłasnowolnienie - Forum prawne
Ubezwłasnowolnienie całkowite, ubezwłasnowolnienie częściowe, opieka, kuratela. Forum prawne. Znajdziesz tu porady prawne na temat ubezwłasnowolnienia.

RegulaminRegulamin  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Ubezwłasnowolnienie a kurqator
Autor Wiadomość
Sabina S 

Dołączyła: 07 Mar 2011
Posty: 1
Skąd: Dobczyce
Wysłany: 7 Marzec 2011, 13:15   Ubezwłasnowolnienie a kurqator

Od sierpnia 2010 r. staramy się o ubezwłasnowolnienie mamy, której w maju 2010r. pękł tętniak. Mama od tego czasu pozostaje w stanie wegetatywnym, nie ma z nią żadnego kontaktu. Wniosek o ubezwłasnowolnienie złożył mój brat, gdyż jest on osobą dyspozycyjną, a tata zajmuje się opieką nad mamą, która znajduje się w domu. Chcemy, aby brat był opiekunem prawnym mamy. Dziś dostaliśmy pismo o konieczności ustanowienia dla mamy "kuratora z rodziny uczestniczki, z tym, że nie może tej funkcji pełnić wnioskodawca (brat), ani uczestnik..." - czyli tata.
Niestety z powodu tego, że mam trzymiesięczne dziecko jestem osobą bardzo mało dyspozycyjną, czy zatem kuratorem może zostać mój mąż? i jaką funkcję pełni taki kurator w postępowaniu?
Sabina
 
 
Łukasz Obrał 
Administrator
www.prawo-porady.pl


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 13 Wrz 2010
Posty: 182
Skąd: Kraków
Wysłany: 7 Marzec 2011, 14:28   

Można wskazać Pani męża jako kandydata na kuratora dla mającej zostać ubezwłasnowolnioną Pani mamy. W piśmie do sądu można podać, że Pani nie jest w stanie pełnić tej funkcji ze względu na konieczność sprawowania nad dzieckiem w wieku niemowlęcym. Nie powinno być problemów z ustanowieniem dla mamy kuratora w osobie jej zięcia.

Jak wskazuje art. 556 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego, sąd może zaniechać doręczenia pism sądowych, wezwania lub wysłuchania osoby, której dotyczy wniosek o ubezwłasnowolnienie, jeżeli uzna to za niecelowe ze względu na stan zdrowia tej osoby, określony w opiniach biegłego lekarza psychiatry lub neurologa oraz psychologa wydanych po przeprowadzeniu badania. Nie dotyczy to wysłuchania, o którym mowa w art. 547. Na postanowienie sądu przysługuje zażalenie.

Natomiast § 2 art. 556 KPC w wypadkach wskazanych w § 1 sąd orzekający, w[b] celu ochrony w toku postępowania praw osoby, której dotyczy wniosek o ubezwłasnowolnienie, ustanowi kuratora[/b], chyba że ma ona przedstawiciela ustawowego, który nie jest wnioskodawcą. Przepisy art. 548 § 3 i 4 stosuje się odpowiednio. Na postanowienie sądu przysługuje zażalenie.

Kurator ma obowiązek chronić prawa osoby mającej zostać ubezwłasnowolnioną w toku postępowania sądowego. Jest to kurator, który działa dla dobra danej osoby w procesie. Jest on ustanowiony dlatego, że osoba mająca zostać ubezwłasnowolnioną z powodu stanu swojego zdrowia nie jest w stanie chronić swoich interesów w sprawie.
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Statystyki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group - recenzje anime
Support forum by phpBB3 Assistant
poradnictwo reklama