Strona Główna Ubezwłasnowolnienie - Forum prawne
Ubezwłasnowolnienie całkowite, ubezwłasnowolnienie częściowe, opieka, kuratela. Forum prawne. Znajdziesz tu porady prawne na temat ubezwłasnowolnienia.

RegulaminRegulamin  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Manipulowanie osobą chorą psychicznie przez osobę postronną
Autor Wiadomość
Pati 

Wysłany: 13 Październik 2011, 23:41   Manipulowanie osobą chorą psychicznie przez osobę postronną

Moja ciocia ma stwierdzony zespół dementywny typu Alzheimer w maju tego roku. Moja mama, która jest bratową cioci się nią opiekuje od ok 2 lat (gotuje, chodzi do lekarza, podaje leki). Ciocia ma swoje mieszkanie, gdzie w zasadzie tylko nocuje. Niespodziewanie od ok 2 tygodni ciocia znalazła się pod wpływem jej znajomej, która zaczęła ją często odwiedzać i zabierać do siebie do domu, gdzie nastawia ją przeciwko rodzinie. Ciocia ustanowiła ją jedynym pełnomocnikiem swego konta bankowego (wcześniej była moja mama ale teraz ma wycofane pełnomocnictwo), ponadto wymienione zostały zamki w drzwiach mieszkania cioci. Ciocia jest tak zbuntowna przez tę osobę, że nas nie chce znać, wyzywa nas i jest agresywna. Mamy podstawy aby podejrzewać, że ciocia pod wpływem tej osoby chce zmienić testament (oczywiście na korzyść tej przebiegłej osoby). W najbliższych dniach rodzeństwo cioci złoży do sądu wniosek o ubezwłasnowolnienie całkowite cioci.
Moje pytanie jest takie: co zrobić jeśli ciocia pod wpływem manipulacji osoby spoza rodziny zmieni testament, zanim rozstrzygnie się sprawa w sądzie? A z tego, co tu czytałam, to trwa miesiącami... Jakie wtedy będziemy mieć podstawy żeby podważyć te decyzje? Jesteśmy pewni, że ciocia nie wie co robi, jest bardzo podatna na sugestie w tej swojej chorobie i łatwo nią manipulować... Jednym słowem czy będzie można w jakiś sposób podważyć jej decyzje dotyczące testamentu podejmowane obecnie, gdy ma stwierdzonego Alzheimera?

Łukasz Obrał 
Administrator
www.prawo-porady.pl

Wysłany: 22 Listopad 2011, 06:57   Podważenie testamentu

Jeżeli ciotka pozostawi testament to jego podważenie będzie możliwe w toku postępowania o stwierdzenie nabycia spadku po ciotce. Będzie to zatem możliwe po śmierci ciotki.

W toku postępowania o stwierdzenie nabycia spadku będzie można wykazywać, że testament złożony w sądzie został sporządzony przez ciotkę w stanie wyłączającym świadome lub swobodne powzięcie decyzji i wyrażenie woli.
Trzeba będzie wykazać, że ciotka w chwili sporządzania testamentu nie miała rozeznania co do własnych działań i jednocześnie pozostawała pod wpływem osoby na rzecz której dokonała w testamencie rozrządzeń.

Okoliczność, że osoba sporządziła testament, a następnie została ubezwłasnowolniona nie powoduje automatycznie uznania, że testament jest nieważny.

W toku postępowania o stwierdzenie nabycia spadku, w sytuacji, w której będzie podważany testament z pewnością zostanie powołany biegły, który w swojej opinii wskaże czy można mówić, że w chwili sporządzania testamentu spadkodawczyni była w stanie wyłączającym świadome lub swobodne powzięcie decyzji i wyrażenie woli.

Odpowiedz do tematu