Strona Główna Ubezwłasnowolnienie - Forum prawne
Ubezwłasnowolnienie całkowite, ubezwłasnowolnienie częściowe, opieka, kuratela. Forum prawne. Znajdziesz tu porady prawne na temat ubezwłasnowolnienia.

RegulaminRegulamin  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Zwrot kosztów dojazdu itd...
Autor Wiadomość
Yarek

Wysłany: 13 Grudzień 2010, 15:24   Zwrot kosztów dojazdu itd...

Witam serdecznie wszystkich użytkowników forum. Otóż zaistniała taka sytuacja: Mam niepełnosprawnego brata który ma 18 lat. I moja mama złożyła wniosek o ubezwłasnowolnienie go. Mama zapłaciła dla sądu 500 zł zaliczki na biegłego, do tego musimy dojechać na sprawę do odpalonego o ponad 150 km od mojego miasta Olsztyna. I tu pojawia się pytanie: Czy ktoś nam zwróci pieniążki za ta zaliczkę i dojazd ? Bo to jednak 700 zł tak wiec, jak dla nas, to spora suma. Dowiedzieć sie też chciałbym, jak wygląda procedura takiego zwrotu kosztów. Czy trzeba coś pisać czy zwrócą to sami tam na miejscu ? Czy trzeba sie upominać czy sami oddadzą ? No i jeszcze kwestia kosztów dojazdu (paliwa). Potrzebna będzie jakaś faktura za paliwo czy coś ?

Z góry dziękuje za wszystkie odpowiedzi. I przepraszam za kłopot. Pozdrawiam.

Łukasz Obrał 
Administrator
www.prawo-porady.pl

Wysłany: 10 Styczeń 2011, 10:52   

Zasadą postępowania nieprocesowego (a takim jest postępowanie o ubezwłasnowolnienie) jest to, że każdy z uczestników ponosi koszty związane ze swoim udziałem w sprawie.
Pana mama co do zasady ponieść powinna koszty związane z jej uczestnictwem w postępowaniu. Tymi kosztami są opłata od wniosku czy też wydatki na biegłego.

Zgodnie bowiem z art. 520 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego, każdy uczestnik ponosi koszty postępowania związane ze swym udziałem w sprawie.

§ 2 art. 520 kcp wskazuje, iż jeżeli jednak uczestnicy są w różnym stopniu zainteresowani w wyniku postępowania lub interesy ich są sprzeczne, sąd może stosunkowo rozdzielić obowiązek zwrotu kosztów lub włożyć go na jednego z uczestników w całości. To samo dotyczy zwrotu kosztów postępowania wyłożonych przez uczestników.

I w końcu art. 520 § 3 kcp mówi, że jeżeli interesy uczestników są sprzeczne, sąd może włożyć na uczestnika, którego wnioski zostały oddalone lub odrzucone, obowiązek zwrotu kosztów postępowania poniesionych przez innego uczestnika. Przepis powyższy stosuje się odpowiednio, jeżeli uczestnik postępował niesumiennie lub oczywiście niewłaściwie.

Mama mogłaby złożyć wniosek o zwolnienie jej z kosztów postępowania. Jeżeli zostałaby zwolniona z tych kosztów to wyłożyłby je za nią Skarb Państwa. Obawiam się jednak, że w chwili obecnej taki wniosek zostałby oddalony ze względu na to, że mama już poniosła te koszty, a więc była w stanie je ponieść.

Odpowiedz do tematu