Strona Główna Ubezwłasnowolnienie - Forum prawne
Ubezwłasnowolnienie całkowite, ubezwłasnowolnienie częściowe, opieka, kuratela. Forum prawne. Znajdziesz tu porady prawne na temat ubezwłasnowolnienia.

RegulaminRegulamin  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
wniosek a brak zaświadczenia o stanie zdrowia
Autor Wiadomość
Zdzisław

Dołączył: 21 Wrz 2010
Posty: 3
Wysłany: 13 Październik 2010, 18:25   wniosek a brak zaświadczenia o stanie zdrowia

Co zrobić w sytuacji, gdy uczestnik nigdy nie był leczony psychiatrycznie ani neurologicznie i nie chce poddać się takiemu leczeniu, a zachodzą przesłanki do ubezwłasnowolnienia.


Wniosek zostanie rozpatrzony, a uczestnik przebadany przez biegłych? Co w sytuacji gdy nie stawi się na wezwanie sądu.
 
 
Łukasz Obrał 
Administrator
www.prawo-porady.pl


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 13 Wrz 2010
Posty: 182
Skąd: Kraków
Wysłany: 19 Październik 2010, 11:28   

W takiej sytuacji można złożyć wniosek do sądu o ubezwłasnowolnienie.
We wniosku należy wskazać wszystkie przesłanki wskazujące, iż ubezwłasnowolnienie w przypadku tej osoby jest potrzebne. To, że zachodzą przesłanki do ubezwłasnowolnienia powinno być w takim wniosku dość dokładnie uprawdopodobnione, zwłaszcza, jak osoba składająca wniosek nie posiada zaświadczenia lekarskiego o stanie zdrowia osoby mającej zostać ubezwłasnowolnioną.

W toku postępowania o ubezwłasnowolnienie sąd dopuści dowód z opinii biegłego lekarza psychiatry, który w opinii wskaże czy zachodzą przesłanki do ubezwłasnowolnienia.

W takiej sprawie należy też pamiętać o art. 552 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego, jeżeli według wniosku ubezwłasnowolnienie ma być orzeczone z powodu choroby psychicznej lub niedorozwoju umysłowego, sąd przed zarządzeniem doręczenia wniosku zażąda, w wyznaczonym terminie, przedstawienia świadectwa lekarskiego wydanego przez lekarza psychiatrę o stanie psychicznym osoby, której dotyczy wniosek o ubezwłasnowolnienie, lub opinii psychologa o stopniu niepełnosprawności umysłowej tej osoby. Jeżeli ubezwłasnowolnienie ma nastąpić z powodu pijaństwa, sąd żąda także przedstawienia zaświadczenia poradni przeciwalkoholowej, a jeżeli ubezwłasnowolnienie ma nastąpić z powodu narkomanii - zaświadczenia z poradni leczenia uzależnień.
Według art. 552 § 2 kpc, sąd odrzuca wniosek o ubezwłasnowolnienie, jeżeli treść wniosku lub dołączone do wniosku dokumenty nie uprawdopodobniają istnienia choroby psychicznej, niedorozwoju umysłowego lub występowania innego rodzaju zaburzeń psychicznych osoby, której dotyczy wniosek o ubezwłasnowolnienie albo w razie niezłożenia żądanego świadectwa, opinii lub zaświadczenia, chyba że złożenie takich dokumentów nie jest możliwe.

Sąd może więc zażądać świadectwa lekarskiego. Jeżeli nie uda się go zdobyć należy poinformować o tym sąd i wskazać dlaczego nie jest możliwe złożenie świadectwa lekarskiego.

W postanowieniu Sądu Najwyższego - Izba Cywilna z dnia 30 kwietnia 1973 r., sygn. akt. II CZ 47/73 (LexPolonica nr 329219) możemy przeczytać, iż „W razie niemożności złożenia przez wnioskodawcę świadectwa lekarskiego o stanie psychicznym osoby, która ma być ubezwłasnowolniona, sąd powinien odstąpić od żądania przedstawienia przez niego takiego świadectwa. W takiej sytuacji nie mógłby jednak sąd sprawdzić prawdopodobieństwa wniosku przez wezwanie zainteresowanych, czy przeprowadzenie dochodzenia, gdyż podjęcie takich środków przekreśliłoby cel przepisu przez nadanie sprawie rozgłosu w środowisku osoby, której wniosek dotyczy.
W tym stanie rzeczy środki zmierzające do ochrony praw osoby, która ma być ubezwłasnowolniona, należy ograniczyć do sankcji przewidzianej art. 545 § 4 kpc a więc grzywny za złożenie wniosku lekkomyślnie lub w złej wierze”.
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Statystyki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Support forum by phpBB3 Assistant
poradnictwo reklama