Strona Główna Ubezwłasnowolnienie - Forum prawne
Ubezwłasnowolnienie całkowite, ubezwłasnowolnienie częściowe, opieka, kuratela. Forum prawne. Znajdziesz tu porady prawne na temat ubezwłasnowolnienia.

RegulaminRegulamin  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
ubezwłasnowolnienie męża a jego długi
Autor Wiadomość
pama 

Dołączyła: 26 Lip 2011
Posty: 1
Skąd: Półwsie
Wysłany: 26 Lipiec 2011, 09:10   ubezwłasnowolnienie męża a jego długi

Mój małżonek ciężko zachorował,nie jest w stanie sam kierować swoimi sprawami. Przed chorobą zaciągnął kilka kredytów, których nie jestem stroną. Czy jeśli go ubezwłasnowolnię to będę odpowiadać za jego długi?
 
 
Łukasz Obrał 
Administrator
www.prawo-porady.pl


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 13 Wrz 2010
Posty: 182
Skąd: Kraków
Wysłany: 27 Lipiec 2011, 20:27   Długi ubezwłasnowolnionego

Jeżeli zostanie Pani opiekunem prawnym ubezwłasnowolnionego męża to nie będzie Pani odpowiadała jako opiekun prawny za jego długi. Jako opiekun prawny (o ile Pani nim zostanie) będzie Pani musiała zarządzać majątkiem i interesami ubezwłasnowolnionego męża, a więc i rozwiązywać sprawy związane z jego długami, np. spłacać je z majątku męża.

Pani odpowiedzialność za długi męża może opierać się na zasadach prawa rodzinnego.
Może Pani odpowiadać za długi męża jeżeli przed ubezwłasnowolnieniem w Państwa małżeństwie istniał ustrój wspólności ustawowej (ubezwłasnowolnienie powoduje powstanie rozdzielności majątkowej).

Art. 30 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego wskazuje, iż oboje małżonkowie są odpowiedzialni solidarnie za zobowiązania zaciągnięte przez jednego z nich w sprawach wynikających z zaspokajania zwykłych potrzeb rodziny.

Jeżeli mąż nie zaciągnął zobowiązań w sprawach wynikających z zaspokajania zwykłych potrzeb rodziny to zastosowanie będzie miał przepis art. 41 KRO.

Art. 41 § 1 KRO wskazuje, iż jeżeli małżonek zaciągnął zobowiązanie za zgodą drugiego małżonka, wierzyciel może żądać zaspokojenia także z majątku wspólnego małżonków.
Natomiast stosownie do § 2 art. 41 KRO, jeżeli małżonek zaciągnął zobowiązanie bez zgody drugiego małżonka albo zobowiązanie jednego z małżonków nie wynika z czynności prawnej, wierzyciel może żądać zaspokojenia z majątku osobistego dłużnika, z wynagrodzenia za pracę lub z dochodów uzyskanych przez dłużnika z innej działalności zarobkowej, jak również z korzyści uzyskanych z jego praw, o których mowa w art. 33 pkt 9, a jeżeli wierzytelność powstała w związku z prowadzeniem przedsiębiorstwa, także z przedmiotów majątkowych wchodzących w skład przedsiębiorstwa.
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Statystyki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Support forum by phpBB3 Assistant
poradnictwo reklama