Strona Główna Ubezwłasnowolnienie - Forum prawne
Ubezwłasnowolnienie całkowite, ubezwłasnowolnienie częściowe, opieka, kuratela. Forum prawne. Znajdziesz tu porady prawne na temat ubezwłasnowolnienia.

RegulaminRegulamin  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
czy maja prawo to zrobic!?
Autor Wiadomość
zdzislaw 
zdzislaw

Wysłany: 4 Luty 2011, 13:56   czy maja prawo to zrobic!?

Witam. Mam ogromny problem,miej wiecej rok temu poznalem kobiete z ktora sie zaprzyjaznilem. W momencie poznawania sie i planowaniu przyszlosci moja przyjaciolka miaal udar mozgu. Na poczatku bylo straszne zalamanie poniewaz rokowania nie byly za bardzo pomyslne bylo to pod koniec czerwca 2010 roku, ale nie tracac nadzieji odwiedzalem ja w szpitalu opiekowalem sie nia jak tylko moglem. Malo kto go odwiedzal poniewz jej dwoch synow nie interesowalo sie matka za bardzo jeden przebywa na stale po za granicami kraju a jeden jest na miejscu. moja przyjaciolka mieszkala w bardzo ladnej posiadlosci ktora zakupila juz na syna i umowili sie ze jedna czesc domu nalezy do matki a druga dla syna poprostu niezdarzyli zrobic tego przez notarjusza poniewarz zachorowala.<jest tylko tam zameldowana> ale wszystkie rachunki i faktury ma na siebie. pod koniec wakacji dostala wypis ze szpiitala i ja podjelem sie <rezygnujac ze swojej pracy i z zycia> opieki nad nia wlasnie w tym domu.drugi syn ktory przebywa na stale w polsce przeniosl sie do wlasnie tego domu bez zadnej zgody twierdzac ze musi zajac sie nim.moja przyjaciółka we wlasnym domu <tak myslala bo sie tak umawiali> odzyskala duzo sil zaczelal normalnie funkcjonowac umyslowo, wszystko zaczala sobie przypominac zaczela wracac do zdrowia,rehabilitacja bardzo jej pomogla bo przy rehabilitancie chodzi ,sama siedzi naprawde wzytsko poszlo bardzo ladnie.bardzoo sie cieszy sama ze swoich postepow bo zaczyna wracac wspomnieniami ze mielismy realizowac nasze wspolne plany o dalszym zyciu, az wkoncu jak grom z jasnego nieba dzieci zdecydowaly o sprzedazy domu i oddaniu jej do jakiegos wstretnego domu opieki i o ubezwlasnowolnieniu ! niebedac jej mezem, jakie mam ja prawa ,co moge zrobic zeby niedac skrzywdzic ukochanej osoby. niezalezy mi na pieniadzach majatkach bo juz nic tam niema<bylo sporo ale nic nie zostalo> chodzi mi tylko o to zeby moc jej jakos zapewnic takie zycie na jakie ona zasluguje i zeby mogla wrucic do zdrowia .czy naprawde jest takie prawo ze czlowiek ktory npormlanie mysli normalnie wszystko analizuje zostal ubezwlanowolniony!!! dostala rente w wysokosci 1400zl? czy mozna starac sie o alimenty od tych dzieci przynajmiej.zabieraja jej wszytko co sama wypracowala bo maja papierki podpisane a czy jej juz nie nalezy sie przynajmiej zycie normalne skromne ale nie w zakladzie?acha jezeli chodzi o koszty mojego utrzymania tam przy opiece nad nia to sama go pokrywam. mojej przyjaciolki siostra rodzona rowniez sie niechce zgodzic na umieszczenie jej w osrodku ale synowie twierdza ze juz wszytko zalatwiaja, a jezeli chodzi o sytuacje finansowa to wiadomo jak w tych czasach jest ze niejest zalatwa.aly my mamy przynajmiej uczucia i niemozemy sobie wyobrazic jak mozna cos takiego zrobic wlasnej matce. bardzo prosimy o jakies wsparcie o jakas podpowiedz bo boimy sie ze kasa moga wszytsko zrobic i na sile wsadzic ja w takie miejsce z ktorego juz my jej niewyciagniemy.pozdrawiam

Łukasz Obrał 
Administrator
www.prawo-porady.pl

Wysłany: 20 Luty 2011, 10:29   

W pierwszej kolejności należy stwierdzić, iż nie jest możliwe ubezwłasnowolnienie w sytuacji, której dana osoba jest w stanie pokierować swoim postępowaniem i tak jak Pan pisze normalnie funkcjonuje umysłowo. Aby ubezwłasnowolnić kogoś całkowicie lub częściowo muszą zostać spełnione przesłanki ustawowe – jest to możliwe jeżeli dana osoba z powodu choroby psychicznej, niedorozwoju umysłowego albo innego rodzaju zaburzeń psychicznych, w szczególności pijaństwa lub narkomanii, nie jest w stanie kierować swym postępowaniem (art. 13 Kodeksu cywilnego – ubezwłasnowolnienie całkowite) lub też jeżeli dana osoba choruje psychicznie, ma niedorozwój umysłowy albo innego rodzaju zaburzenia psychiczne, w szczególności z powodu pijaństwa lub narkomanii, a stan tej osoby nie uzasadnia ubezwłasnowolnienia całkowitego, lecz potrzebna jest pomoc do prowadzenia jej spraw (ubezwłasnowolnienie częściowe - art. 16 § 1 KC)

Człowiek który normalnie myśli, normalnie wszystko analizuje, rozumie znaczenie i konsekwencje dokonywanych czynności prawnych nie zostanie ubezwłasnowolniony !!!

Warto pamiętać o przepisie art. 545 § 4 Kodeksu postępowania cywilnego zgodnie z którym, kto zgłosił wniosek o ubezwłasnowolnienie w złej wierze lub lekkomyślnie, podlega karze grzywny.

Również z „oddaniem” Pana przyjaciółki do domu pomocy społecznej nie będzie tak łatwo. Istnieje procedura umieszczenia osoby w domu pomocy społecznej bez jej zgody jednak ma ona zastosowanie wyłącznie wówczas jeżeli:
1. Istnieją przesłanki umieszczenia w domu pomocy społecznej - osoba wymaga całodobowej opieki z powodu wieku, choroby lub niepełnosprawności, osoba ta nie może samodzielnie funkcjonować w codziennym życiu i nie można jej zapewnić niezbędnej pomocy w formie usług opiekuńczych - art. 54 ust. 1 ustawy o pomocy społecznej
2. Istnieją przesłanki do umieszczenia w domu pomocy społecznej bez zgody – jeżeli osoba wymagająca skierowania do domu pomocy społecznej ze względu na swój stan psychiczny nie jest zdolna do wyrażenia na to zgody, o jej skierowaniu do domu pomocy społecznej orzeka sąd opiekuńczy - art. 39 ust. 3 ustawy o ochronie zdrowia psychicznego

Z Pana postu nie wynika, że przyjaciółka spełnia przesłanki do umieszczenia jej w DPS bez zgody – ma zapewnioną pomoc z Pana strony i funkcjonuje samodzielnie w życiu codziennym.

Odnośnie alimentów to należy wskazać, iż zgodnie z przepisami Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego rodzić może żądać alimentów od dziecka w sytuacji, w której znajduje się w stanie niedostatku.

Stan niedostatku nie jest definiowany przez przepisy prawa rodzinnego. W doktrynie i orzecznictwie przyjmuje się, iż w stanie niedostatku pozostaje osoba, która nie jest w stanie własnymi siłami samodzielnie zaspokoić swoich usprawiedliwionych podstawowych potrzeb. Usprawiedliwione potrzeby to m. in. potrzeby mieszkaniowe, związane z wyżywieniem, leczeniem, wypoczynkiem, kulturą. Należy wskazać, iż usprawiedliwione potrzeby zawsze są oceniane indywidualnie i są one różne w odniesieniu do poszczególnych osób.
W stanie niedostatku znajdują się również takie osoby, których sytuacja materialna powoduje, że nie są one w stanie w pełni zaspokoić swoich usprawiedliwionych potrzeb. Tak więc jeżeli dana osoba jest w stanie zaspokoić swoje potrzeby tylko w części obowiązek alimentacyjny obejmuje pozostałą część potrzeb.

W sytuacji, w której przyjaciółka ma świadczenie rentowe w wysokości 1400 zł, a dziecko formalnie zapewnia jej mieszkanie w swoim domu to może być trudno o uzyskanie alimentów. Decydujące znaczenie będą miały tu usprawiedliwione potrzeby przyjaciółki i to czy jej dochód wystarcza jej na zaspokojenie wszystkich niezbędnych potrzeb.

W sprawie ważnym jest, że dom w którym zamieszkuje przyjaciółka należy formalnie do jej syna. Może on zbyć ten dom bez ubiegania się o zgodę jego matki.
Z postu wynika, że przyjaciółka przekazała środki na zakup nieruchomości synowi. Nie można więc mówić, iż podarowała ona synowi nieruchomość, a co najwyżej że dokonała darowizny środków pieniężnych, które to środki syn przeznaczył na zakup nieruchomości.

Można by się w sprawie zastanowić czyn przyjaciółka mogłaby ewentualnie odwołać darowiznę jakiej dokonała na rzecz syna. Odwołanie darowizny jest możliwe ze względu na rażącą niewdzięczność obdarowanego. Czy zostały spełnione przesłanki do odwołania darowizny zależy od wielu okoliczności. Ważnym będzie też to czy przyjaciółka zdołałaby udowodnić, że w ogóle darowizny środków pieniężnych na rzecz syna dokonała.

Odpowiedz do tematu