Strona Główna Ubezwłasnowolnienie - Forum prawne
Ubezwłasnowolnienie całkowite, ubezwłasnowolnienie częściowe, opieka, kuratela. Forum prawne. Znajdziesz tu porady prawne na temat ubezwłasnowolnienia.

RegulaminRegulamin  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Alimenty a ubezwłasnowolnienie
Autor Wiadomość
mario77 

Wysłany: 12 Grudzień 2011, 13:38   Alimenty a ubezwłasnowolnienie

Mój ojciec jest alkoholikiem, skutkiem czego pojawiły się u niego problemy z pamięcią. Biegli sądowi orzekli, że nie jest zdolny do podejmowania decyzji. Do tej pory żyłem z nim w zgodzie, ale on za namową osób trzecich pomimo, iż otrzymuje rentę w wysokości prawie 1400 zł na rękę, złożył przeciwko mnie i siostrze sprawę o alimenty i wygrał ją. Sąd zasądził ode mnie 400 zł. Ja zarabiam 1500 zł trochę oszczędności w banku i mam na utrzymaniu żonę i dwójkę dzieci. Czy jeśli ojciec zostanie ubezwłasnowolniony przeze mnie to będę mu musiał płacić mu alimenty ?

Łukasz Obrał 
Administrator
www.prawo-porady.pl

Wysłany: 15 Grudzień 2011, 06:37   Ubezwłasnowolnienie a alimenty

Ubezwłasnowolnienie danej osoby nie powoduje, że obowiązek alimentacyjny w stosunku do niej wygasa.

Alimenty będzie Pan musiał płacić do czasu kiedy sąd wyda orzeczenie o uchyleniu alimentów. Wydanie takiego orzeczenia będzie możliwe wówczas jeżeli sytuacja uprawnionego do alimentów czy zobowiązanego ulegnie zmianie na tyle, że nie będą już istniały przesłanki obowiązku świadczenia alimentów w stosunku do pełnoletniego uprawnionego.

Art. 133 § 1 KRO wskazuje, iż rodzice obowiązani są do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie, chyba że dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania.
Stosownie zaś do § 2 art. 133 KRO, [b]poza powyższym wypadkiem uprawniony do świadczeń alimentacyjnych jest tylko ten, kto znajduje się w niedostatku[/b].

A tak na marginesie - to był wyrok zaoczny? ugoda sądowa?
Pytam, bo przy dochodzie uprawnionego w granicach 1400 zł sądy rzadko ustalają, że osoba jest w stanie niedostatku. Co więcej, aby pełnoletnia osoba uzyskała alimenty na siebie ten stan niedostatku powinien być niezawiniony.

mario77 

Wysłany: 16 Grudzień 2011, 11:10   

Sprawa ciągła się ponad rok czasu. W tej chwili będe apelował. Ojciec udowadniał, że jest chory i niema na leki. Biegli sądowi orzekli u niego uszkodzenie OUN i zespół psychoorganiczny otępienny co mogło być spowodowane alkoholizmem. Wobec czego jest on niezdolny do podejmowania zatrudnienia, niezdolny do czynności prawnych i w pełni świadomego podejmowania decyzji w sprawach urzędowych. Przedstawił na sprawie jakie ponosi koszty miesięczne z tytułu zamieszkania tj. ok. 800zł. w czym są opłaty za czynsz, wodę, prąd kablówkę. Mieszkał on jednak z drugą osobą, która podaje się za jego opiekunkę i że niby jest u niego raz na jakiś czas. W międzyczasie podpisał z nią notarialnie pełnomocnictwo do zastępowania i reprezentowania go w sprawach urzędowych, podejmowania decyzji o leczeniu, składania oświadczeń i wniosków oraz sprawowania zarządu jego majątkiem. W tej chwili jeszcze korzysta z jego samochodu. Ojciec ma majatek w postaci mieszkania M-3, nieruchomości gruntowej, samochodu oraz miał do tej pory kilkadziesiąt tysięcy na kontach bankowych, które gdzieś wyparowały. Dodatkowo przedstawił faktury z prywatnych gabinetów psychiatrycznych i psychologicznych na ok. 250zł i do tego faktury na leki za ok. 200zł. Więc teoretycznie jego renta szła tylko na opłaty, a on niema na życie.

Wobec powyższego mam pytanie:
1. Czy ojciec mógł podpisać notarialnie pełnomocnitwo z tą kobietą skoro biegli orzekli niezdolność do czynności prawnych ?
2. Czy w apelacji w celu oddalenia powództwa mogę powoływać się na art.199 par.1 pkt 3 KPC ? Ojciec wyznaczył sobie na pełnomocnika adwokata i on składał wniosek alimentacyjny, ale to chyba niema znaczenia w tym przypadku ?

Będę też występował z wnioskiem o ubezwłasnowolnienie całkowite ojca

Odpowiedz do tematu