Strona Główna Ubezwłasnowolnienie - Forum prawne
Ubezwłasnowolnienie całkowite, ubezwłasnowolnienie częściowe, opieka, kuratela. Forum prawne. Znajdziesz tu porady prawne na temat ubezwłasnowolnienia.

RegulaminRegulamin  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przyjecie spadku przez osobę częściowo ubezwłasnowolnioną
Autor Wiadomość
JohnnyB 

Dołączył: 14 Cze 2011
Posty: 2
Skąd: Wrocław
Wysłany: 14 Czerwiec 2011, 14:16   Przyjecie spadku przez osobę częściowo ubezwłasnowolnioną

Po śmierci ojca pozostał majatek: mieszkanie spółdzielcze własnościowe oraz obligacje na rachunku bankowym. Majątek dziedziczą żona i dwóch braci w tym jeden częściowo ubezwłasnowolniony (kuratorem jest mama). Został sporządzony akt poświadczenia dziedziczenia, który podpisali przed notaruiuszem wszyscy zainteresowani.
Jaka jest mozliwa droga prawna do podjęcia spadku w sytuacji gdy ubezwłasnowolniony syn odmawia lub bardzo niechetnie uczestniczy w sprawach urzedowych dotyczacych spadku??
 
 
Łukasz Obrał 
Administrator
www.prawo-porady.pl


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 13 Wrz 2010
Posty: 182
Skąd: Kraków
Wysłany: 16 Czerwiec 2011, 06:29   Ubezwłasnowolnienie częściowe - dział spadku

Można złożyć w sądzie wniosek o dział spadku. W tym postępowaniu ubezwłasnowolniony częściowo będzie stroną.
Sąd dokona podziału spadku mimo "niechęci" uczestnika.
 
 
 
JohnnyB 

Dołączył: 14 Cze 2011
Posty: 2
Skąd: Wrocław
Wysłany: 27 Czerwiec 2011, 12:11   

Czy konieczne lub wskazane będzie uzyskanie wczesniej w Sądzie Rodzinnym zgody sądu na dział spadku przez kuratora czyli mamę? Czy Sąd Rodzinny musi byc powiadomiony nawet w przypadku dobrowolnego podziału spadku między wszystkich w rodzinie włacznie z ubezwłasnowolnionym? Czy mozna dokonac przepisania mieszkania i oszczedności zmarłego według protokołu dziedziczenia w częściach przysługujacych ustawowo, czy tez Sąd Rodzinny musi w takim przypadkuw wydac orzeczenie?
Nie wiemy zupełnie jak postepować w tym przypadku a ubezwłasnowolniony brat "nie ułatwia" nam tego swą biernością i zupełnym brakiem zainteresowania.
Będziemy bardzo wdzieczni za bardziej szczegółowe wskazówki w naszej sprawie.[/i]
 
 
Łukasz Obrał 
Administrator
www.prawo-porady.pl


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 13 Wrz 2010
Posty: 182
Skąd: Kraków
Wysłany: 5 Lipiec 2011, 08:07   Ubezwłasnowolniony częściowo - dział spadku

Jak wskazuje art. 18 § 1 Kodeksu cywilnego, ważność umowy, która została zawarta przez osobę ograniczoną w zdolności do czynności prawnych bez wymaganej zgody przedstawiciela ustawowego, zależy od potwierdzenia umowy przez tego przedstawiciela.

Z kolei art. 181 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego wskazuje, iż kurator osoby ubezwłasnowolnionej częściowo jest powołany do jej reprezentowania i do zarządu jej majątkiem tylko wtedy, gdy sąd opiekuńczy tak postanowi.

Art. 175 KRO mówi, iż do opieki nad ubezwłasnowolnionym całkowicie stosuje się odpowiednio przepisy o opiece nad małoletnim z zachowaniem przepisów poniższych

Stosownie do art. 156 KRO opiekun (a więc i kurator) powinien uzyskiwać zezwolenie sądu opiekuńczego we wszelkich ważniejszych sprawach, które dotyczą osoby lub majątku małoletniego.

Z uwagi na powyższe należy wskazać, że kurator powinien uzyskać zezwolenie sądu opiekuńczego na dokonanie w imieniu ubezwłasnowolnionego częściowo działu spadku (jeżeli zarządza majątkiem ubezwłasnowolnionego i go reprezentuje) lub na potwierdzenie umowy o dział spadku jaką zawarł ubezwłasnowolniony częściowo (jeżeli kurator nie reprezentuje ubezwłasnowolnionego częściowo i nie zarządza jego majątkiem).

W sprawie ważnym jest art. 159 § 1 KRO stosownie do którego, opiekun nie może reprezentować osób pozostających pod jego opieką:
1) przy czynnościach prawnych między tymi osobami;
2) przy czynnościach prawnych między jedną z tych osób a opiekunem albo jego małżonkiem, zstępnymi, wstępnymi lub rodzeństwem, chyba że czynność prawna polega na bezpłatnym przysporzeniu na rzecz osoby pozostającej pod opieką.
Według § 2 art. 159 KRO, przepisy powyższe stosuje się odpowiednio w postępowaniu przed sądem lub innym organem państwowym.

Wobec powyższego jeżeli funkcje mamy jako kuratora polegają również na reprezentowaniu syna to wyłączenia z art. 159 KRO są aktualne. W takiej sytuacji należałoby wystąpić do sądu opiekuńczego o ustanowienie dla ubezwłasnowolnionego częściowo kuratora do dokonania czynności (działu spadku) lub do reprezentacji przed sądem w toku postępowania działowego.
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Statystyki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Support forum by phpBB3 Assistant
poradnictwo reklama