Strona Główna Ubezwłasnowolnienie - Forum prawne
Ubezwłasnowolnienie całkowite, ubezwłasnowolnienie częściowe, opieka, kuratela. Forum prawne. Znajdziesz tu porady prawne na temat ubezwłasnowolnienia.

RegulaminRegulamin  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Problemy osoby ubezwłasnowolnionej całkowicie.
Autor Wiadomość
kamil2589 

Wysłany: 4 Grudzień 2014, 19:37   Problemy osoby ubezwłasnowolnionej całkowicie.

Witam, od roku 2012 jestem osobą Ubezwłasnowolnioną całkowicie (mam 25 lat) z powodu Depresji i różnych stanów lękowych/depresyjnych zostałem ubezwłasnowolniony przez moją matkę która "martwiła" się o mnie i chciała mi "pomóc". Od 29 lipca do 31 października przebywałem w szpitalu w Złotoryi w celu który jasno został określony już w domu z matką /opiekunem oraz później z lekarzem, mój cel pobytu w szpitalu był "odpoczynek/dojście do siebie" i udowodnienie iż mój stan zdrowia poprawił się i można składać wniosek do Sądu o uchylenie ciążącego na mnie ograniczenia które JEST POWAŻNYM OGRANICZENIEM. Problem zaczął się po powrocie do domu, moje dokumenty wypis i zaświadczenie) zostały mi skradzione przez matkę, dopiero po 2 tygodniach proszenia a momentami kłótniami zostały mi zwrócone. Obecnie pisze Wniosek o uchylenie ubezwłasnowolnienia ale napotykam różne problemy ze strony matki która prowokuje kłótnie i nagrywa wszystko na telefon o czym mówię(siostrę także nagrywa), wzywa policje i pogotowie do domu, zostałem już raz zawieziony do szpitala w godzinach około 23 tylko po to aby lekarz (który zna sprawę) nie wyraził zgody na umieszczenie mnie w szpitalu (musiałem wracać do domu piechota około 8 km po 23:30) matka sprawuje nie opiekę tylko "nadzór policyjny" zabrania mi pisania wniosku o uchylenie ubezwłasnowolnienia, straszy listami moją partnerkę która dodam jest dla mnie wielkim oparciem i wspiera mnie, w liście podała za art.155 K.R.O że ona niewyraża zgody na związek i ma więcej nie kontaktowa się ze mną ponieważ partnerka wpływa na mnie negatywnie i to za jej namową próbuje znieść ograniczenie i jestem agresywny w stosunku do matki, takich sytuacji jest w domu bardzo wiele, mój wyjazd do pracy (legalnej) został zablokowany tylko dlatego że jak tylko siostra pomogła znaleźć mi prace matka natychmiast pisze pismo o umieszczenie mnie w szpitalu. Na dzień dzisiejszy chciałbym spędzić z partnerką Święta i Nowy Rok ale matka zakazuje mi wyjazdu pod pretekstem umieszczenia mnie w szpitalu. Nie wiem co robić, jestem zastraszany i nękany, Wzywa policje pod byle pretekstem, także pisze różne wnioski do sądów o tym iż mam problemy z alkoholem, że mam ADHD itd, ponadto usiłuje ubeswłasnowolnić moją siostrę, poprzez próbę umieszczenia jej bez zgody na leczenie w szpitali psychiatrycznym, dodam że jest to już 4 wniosek ponieważ wcześniejsze 3 wnioski zostały odrzucone przez sąd. Czy mi naprawdę nie wolno ani pracować, ani mieć już tym bardziej życia a o które muszę się prosić MATKI/OPIEKUNA?! Czytając kodeks cywilny nie napotykam na takie ograniczenia które są mi narzucane! Proszę o pomoc.

P.S. Przepraszam za błędy ortograficzne oraz za "mały" bałagan i czasami może zgubiony sens ale jestem bardzo zdenerwowany i zdesperowany tą sytuacją jaka panuje w domu.

Łukasz Obrał 
Administrator
www.prawo-porady.pl

Wysłany: 10 Grudzień 2014, 07:56   

Opiekun prawny, który został ustanowiony reprezentuje Pana jako osobę ubezwłasnowolnioną. Ubezwłasnowolnienie oznacza, że oświadczenia woli składane przez Pana są z mocy prawa nieważne (nie ma Pan zdolności do czynności prawnych).
Nie jest Pan w stanie osobiście zawrzeć np. umowy o pracę.

Jako, że w Pana rodzinie istnieje poważny konflikt proponowałbym Panu próbować rozwiązać obecną sytuację poprzez:
1. złożenie wniosku o zmianę opiekuna prawnego - we wniosku opisać zachowanie matki (opiekuna), wskazać, że pomiędzy Panem a matką istnieje konflikt powodujący, że nie ma mowy o obiektywnym dbaniu o Pana interesy i majątek. Wniosek składa się do sądu rejonowego. Sąd zbada czy Pana matka prawidłowo wypełnia funkcje opiekuna prawnego. Dobrze by było wskazać także zachowania matki wobec Pana siostry.
2. złożenie wniosku o uchylenie ubezwłasnowolnienia ewentualnie o zmianę z całkowitego na częściowe. Sąd sprawdzi czy przesłanki, które były podstawą Pana ubezwłasnowolnienia nadal istnieją. Jeżeli nie to ubezwłasnowolnienie zostanie uchylone lub zmienione z całkowitego na częściowe. Tu podstawą orzeczenia będzie opinia biegłego.

Pana matka, mimo, że jest opiekunem prawnym nie może Panu "zabronić" złożyć powyższe wnioski w sądzie.

kamil2589 

Wysłany: 26 Styczeń 2015, 23:38   

Dziękuje za odpowiedź, właśnie zbieram dokumenty potrzebne do złożenia wniosku. Sytuacja w domu jest coraz bardziej napięta a opiekun coraz gorzej nastawiony do jakiejkolwiek współpracy ze mną i siostra. Do złożenia wniosku potrzebne są jakie dokładnie dokumenty?
Posiadam w Domu aktualny wypis/karta informacyjna ze szpitala z okresu 28.07.2014 - 31.10.2014 i zaświadczenie lekarskie. Co potrzebne mi jest jeszcze? W rozmowie z radca prawnym (jeszcze w szpitalu) napisał mi ze potrzebuje Postanowienie z Sądu z Ubezwłasnowolnienia mojego, niestety opiekun nie chce mi wydać takiego dokumentu twierdzi ze nie ma go i ze mam "se iść do sadu i se go zdobyć". Posiadam tylko i wyłącznie kopie ze zgodność z oryginałem "Zaświadczenie" dla mojego opiekuna o jego prawach, w jaki sposób zdobyć POSTANOWIENIE Sądu Okręgowego w Zielonej Górze z dnia w którym orzeczono moje ubeswlasnowolnienie ?! Jeśli mój opiekun posiada ten dokument a nie chce mi go DAĆ czy mogę to uwzględnić w Wniosku? Co mógłbym dołączyć do wniosku jeszcze? Od lutego powinien już być zapisany do szkoły oraz pierwsza wizyta u terapeuty, czy te dokumenty można także dołączyć do wniosku, posiadam także bardzo nie przyjemny list który został wysłany do mojej partnerki w którym zostaje "zastraszana" ze kontakt ze mną to dla niej mogą być nie mile konsekwencje, przeglądała telefon kiedy spaliśmy i zdobyła kilka numerów komórkowych do członków rodziny i także do tych osób wydzwaniała. Nasi przyjaciel także są nękani. Paru znajomych bardzo chce mi pomóc i uczestniczyć w sprawie, iść do sadu i zeznać ze jestem nękany...ale to raczej nie ten rodzaj procesu a jeśli mogą uczestniczyć to co muszę zrobić. Potrzebuje pomocy, co robić dalej, do pracy mi nie pozwoli iść, używa cały cza argumentów ze nie jestem gotowy, ze se nie poradzę. Co mam robić dalej?

Odpowiedz do tematu