Strona Główna Ubezwłasnowolnienie - Forum prawne
Ubezwłasnowolnienie całkowite, ubezwłasnowolnienie częściowe, opieka, kuratela. Forum prawne. Znajdziesz tu porady prawne na temat ubezwłasnowolnienia.

RegulaminRegulamin  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Kredyt osoby chorej psychicznie
Autor Wiadomość
Ewa S 

Dołączyła: 09 Sty 2012
Posty: 2
Skąd: Łódź
Wysłany: 9 Styczeń 2012, 15:38   Kredyt osoby chorej psychicznie

Dzień dobry. Moje pytanie nie dotyczy wprawdzie osoby ubezwłasnowolnionej, ale chorej psychicznie. Mój brat choruje na schizofrenię od 10 lat. W listopadzie 2011 r. podpisał umowę kredytową z jednym z banków. Pomijam fakt, że wysokość raty przewyższa 60% wykazanych przez niego dochodów. W rzeczywistości w tej chwili rata jest wyższa niż jego renta i zasiłek (a obecnie to jego jedyne dochody). Brat pod koniec grudnia trafił do szpitala psychiatrycznego. Z trudem udało się go przekonać do podpisania upoważnienia (dla mnie) do rozmowy z przedstawicielem banku. Miałam nadzieję, że uda się w imieniu brata napisać podanie o rozłożenie kredytu na raty w rozsądnej wysokości. Niestety, okazało się, że kolejne ewentualne podania musi podpisywać brat, który w tej chwili nie wykazuje żadnej chęci współpracy i ciężko stwierdzić, jak to będzie wyglądało w przyszłości.

Wiem, że teoretycznie za spłacanie kredytu odpowiedzialny jest brat, ale jak to wygląda w praktyce? Jakie istnieje ryzyko, że w przypadku niespłacania rat komornik będzie nachodził moich rodziców (bo u nich jest zameldowany i mieszka brat) i będzie próbował z nich ściągnąć należność (zająć ich dochody bądź wyposażenie mieszkania)? Nie ukrywam, że bardzo się tego obawiam, zwłaszcza, że oboje są po zawałach i wylewach. Czy istnieje jakakolwiek możliwość zabezpieczenia ich już teraz przed takimi działaniami, czy też należy czekać na ewentualne działania windykacyjne?


Z drugiej strony - jakie są możliwości negocjacji z bankiem? Czy rozłożenie na większą liczbę niższych rat to jedyne możliwe rozwiązanie?

Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź
Ewa S
 
 
Łukasz Obrał 
Administrator
www.prawo-porady.pl


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 13 Wrz 2010
Posty: 182
Skąd: Kraków
Wysłany: 10 Styczeń 2012, 07:19   

Rodzice nie odpowiadają za długi ich syna. Nie powinni się obawiać, że poniosą taką odpowiedzialność.
Komornik może przyjść do miejsca zamieszkania Pani brata, a więc mieszkania rodziców. Gdyby zajął jakieś rzeczy nie należące do dłużnika tylko do nich to przysługuje im powództwo przeciwegzekucyjne o zwolnienie rzeczy spod zajęcia.
Jakiekolwiek działania "ochronne" będzie można podjąć dopiero jak rozpocznie się egzekucja.

Jeżeli Pani brat podpisał umowę będąc nieświadomym jej skutków (w czasie podpisywania umowy był w stanie wyłączającym świadome lub swobodne powzięcie decyzji i wyrażenie woli) to umowa przez niego zawarta jest nieważna.

Tą nieważność można wykazać już teraz składając do sądu pozew o stwierdzenie nieważności umowy lub wykazywać ją w toku postępowania sądowego wszczętego przez bank (np. w sprzeciwie od nakazu zapłaty, powództwie przeciwegzekucyjnym).

Jeżeli udałoby się doprowadzić do ustalenia przez sąd nieważności umowy to nie jest tak jak wielu sądzi, że nie ma obowiązku zwrotu pieniędzy do banku. Taki obowiązek jest, ale należy zwrócić to co Pani brat otrzymał od banku ("czystą" kwotę kredytu, bez opłat, prowizji, odsetek umownych).

Z ewentualnym powództwem w chwili obecnej może wystąpić Pani brat. Może on też udzielić pełnomocnictwa procesowego Pani lub rodzicom, w celu reprezentowania go przed sądem.
Jak powyżej wspomniałem podstawą do stwierdzenia nieważności umowy jest fakt, że brat w chwili podpisywania umowy znajdował się w stanie wyłączającym świadome lub swobodne powzięcie decyzji i wyrażenie woli. Czyli nie miał on świadomości podejmowanych działań, co wynikało z jego stanu psychicznego.

Jeżeli chodzi o negocjacje z bankiem to wszystko zależy od woli banku. Bank może zgodzić się na restrukturyzację kredytu, ale nie musi.

Jeżeli stan psychiczny brata jest taki, że nie jest on w stanie pokierować swoim postępowaniem lub potrzebuje pomocy do prowadzenia swoich spraw można rozpatrzyć możliwość złożenia wniosku o ubezwłasnowolnienie brata.
 
 
 
Ewa S 

Dołączyła: 09 Sty 2012
Posty: 2
Skąd: Łódź
Wysłany: 11 Styczeń 2012, 18:49   

Bardzo dziękuję za szybką i wyczerpującą odpowiedź. Chciałabym jeszcze zapytać, czy w przypadku unieważnienia umowy z bankiem całą kwotę kredytu trzeba byłoby zwrócić natychmiast (brat wydał ją na "niezbędne drobiazgi", jak np. sprzęt RTV).

I jeszcze jedna kwestia. Czy rodzice mają obowiązek utrzymywania brata tylko dlatego, że jest chory? (nie ma orzeczenia o niezdolności do pracy). Czy w jakikolwiek sposób można go zmusić do płacenia czynszu? (w najmniejszym stopniu nie uczestniczy w ponoszeniu żadnych kosztów). Czy jest jakakolwiek prawna możliwość, żeby zmusić go do wynajęcia samodzielnego mieszkania? Dodam, że nie chodzi nam tylko o to, żeby się go po prostu pozbyć. Takie rozwiązanie jest również zalecane przez lekarzy, a rodzice byliby gotowi pokryć część kosztów wynajmu jego mieszkania.

Pozdrawiam,
Ewa S
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Statystyki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Support forum by phpBB3 Assistant
poradnictwo reklama