Strona Główna Ubezwłasnowolnienie - Forum prawne
Ubezwłasnowolnienie całkowite, ubezwłasnowolnienie częściowe, opieka, kuratela. Forum prawne. Znajdziesz tu porady prawne na temat ubezwłasnowolnienia.

RegulaminRegulamin  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Odpłatność za dom pomocy społecznej.
Autor Wiadomość
Marcin
Gość
Wysłany: 7 Listopad 2010, 20:40   Odpłatność za dom pomocy społecznej.

Kto ponosi odpłatność za dom pomocy społecznej? Czy jako syn osoby umieszczonej w domu pomocy społecznej mam obowiązek ponosić odpłatność? W MOPS mówią mi, że taki obowiązek mam. W jakiej wysokości jest ewentualnie ta odpłatność?
 
 
Łukasz Obrał 
Administrator
www.prawo-porady.pl


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 13 Wrz 2010
Posty: 182
Skąd: Kraków
Wysłany: 16 Listopad 2010, 16:36   Odpłatność za dom pomocy społecznej.

Stosownie do art. 61 ust. 1 Ustawy o pomocy społecznej, obowiązani do wnoszenia opłaty za pobyt w domu pomocy społecznej są w kolejności:
1) mieszkaniec domu, a w przypadku osób małoletnich przedstawiciel ustawowy z dochodów dziecka,
2) małżonek, zstępni przed wstępnymi,
3) gmina, z której osoba została skierowana do domu pomocy społecznej
- przy czym osoby i gmina określone w pkt 2 i 3 nie mają obowiązku wnoszenia opłat, jeżeli mieszkaniec domu ponosi pełną odpłatność.

Tak więc jako syn może Pan być zobowiązany do ponoszenia opłaty za DPS rodzica. Będzie to miało miejsce wówczas jeżeli mieszkaniec domu nie będzie w stanie pokryć w całości tej opłaty.

Zgodnie z art. 61 ust. 2 Ustawy o pomocy społecznej, opłatę za pobyt w domu pomocy społecznej wnoszą:
1) mieszkaniec domu, nie więcej jednak niż 70 % swojego dochodu, a w przypadku osób małoletnich przedstawiciel ustawowy z dochodów dziecka, nie więcej niż 70 % tego dochodu;
2) małżonek, zstępni przed wstępnymi - zgodnie z umową zawartą w trybie art. 103 ust. 2:
a) w przypadku osoby samotnie gospodarującej, jeżeli dochód jest wyższy niż 250 % kryterium dochodowego osoby samotnie gospodarującej, jednak kwota dochodu pozostająca po wniesieniu opłaty nie może być niższa niż 250 % tego kryterium,
b) w przypadku osoby w rodzinie, jeżeli posiadany dochód na osobę jest wyższy niż 250 % kryterium dochodowego na osobę w rodzinie, z tym że kwota dochodu pozostająca po wniesieniu opłaty nie może być niższa niż 250 % kryterium dochodowego na osobę w rodzinie;
3) gmina, z której osoba została skierowana do domu pomocy społecznej - w wysokości różnicy między średnim kosztem utrzymania w domu pomocy społecznej a opłatami wnoszonymi przez osoby, o których mowa w pkt 1 i 2

Wysokość opłaty za pobyt osoby jaką powinien ponosić syn (zstępny) jest ustalana na podstawie umowy z ośrodkiem pomocy społecznej.

Ustawa wskazuje, że opłata ta może być w takiej wysokości, aby osobie zobowiązanej pozostała z jego dochodu kwota 250 % kryterium dochodowego (w przypadku osoby samotnie gospodarującej) lub 250 % kryterium dochodowego na osobę w rodzinie (w przypadku osoby w rodzinie).
 
 
 
sharp

Dołączył: 29 Lis 2010
Posty: 1
Wysłany: 29 Listopad 2010, 11:34   

Znam 90-cio letnią kobietę , której syn został umieszczony w Ośrodku Pomocy Społecznej . Został ubezwłasnowolniony , otrzymuje 1000zł renty , którą Ośrodek zabiera a jeszcze wystąpił o alimenty , które płacić ma ta staruszka ze swojej emerytury!Jest samotna , musi mieć pieniądze na opłaty , leki i życie a dostaje 1400zł !
 
 
Łukasz Obrał 
Administrator
www.prawo-porady.pl


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 13 Wrz 2010
Posty: 182
Skąd: Kraków
Wysłany: 3 Grudzień 2010, 16:20   

Dom Pomocy Społecznej może tytułem odpłatności pobierać do 70% dochodu osoby w nim umieszczonej.

To, że ubezwłasnowolniony wystąpił o alimenty od swojej matki nie jest równoznaczne z tym, że te alimenty zostaną zasądzone. W tej sprawie ważnym będzie to czy ubezwłasnowolniony znajduje się w stanie niedostatku (tylko w tym wypadku osoba pełnoletnia może żądać alimentów). Ubezwłasnowolniony ma swój dochód, większość jego usprawiedliwionych potrzeb jest zaspokajanych przez DPS. Moim zdaniem trudno tu mówić o stanie niedostatku, ale oczywiście wiążące będą ustalenia sądu.
Matka może też żądać oddalenia powództwa powołując się np. na zasady współżycia społecznego.
 
 
 
Azdrowie 

Dołączył: 13 Paź 2014
Posty: 1
Skąd: Kraków
Wysłany: 13 Październik 2014, 19:38   DPSy

Jeśli DPS, w którym umieściliście rodziców nie spełnia Waszych wymagań, nie męczcie się. Mnie 2 lata zajęło podjęcie decyzji o przeniesieniu Mamy, ale było warto.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Statystyki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group - mangi
Support forum by phpBB3 Assistant
poradnictwo reklama