Strona Główna Ubezwłasnowolnienie - Forum prawne
Ubezwłasnowolnienie całkowite, ubezwłasnowolnienie częściowe, opieka, kuratela. Forum prawne. Znajdziesz tu porady prawne na temat ubezwłasnowolnienia.

RegulaminRegulamin  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
umieszczenie w DPS bez zgody i bez ubezwlasnowolnienia
Autor Wiadomość
klaudusia_84 
kalypso_84

Dołączyła: 20 Maj 2011
Posty: 1
Skąd: Kraków
Wysłany: 15 Czerwiec 2011, 09:46   umieszczenie w DPS bez zgody i bez ubezwlasnowolnienia

Witam, mam pytanie - czy Ośrodek Pomocy Społecznej może umieścić osobę starszą, chorą i samotną w DPS? Pan ten nie wyraża zgody mimo tragicznych warunków mieszkaniowych, twierdzi, że to jego życie i przeznaczenie. Przyjechało kiedyś pogotowie, lecz również nie wyraził zgody na leczenie szpitalne. Jakie kroki po kolei należałoby podjąć? czy oprócz DPS istnieją inne alternatywne formy pomocy? czy szpital nie może przyjąć na oddział bez zgody (u tego Pana są zaawansowane owrzodzenia żylakowate podudzi, a z powodu braku higieny nie jest w stanie sam zadbać o swoje zdrowie). Proszę o pomoc, dziękuję
 
 
Łukasz Obrał 
Administrator
www.prawo-porady.pl


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 13 Wrz 2010
Posty: 182
Skąd: Kraków
Wysłany: 16 Czerwiec 2011, 06:27   Umieszczenie w DPS bez zgody

Przepisy prawa pozwalają OPS na wszczęcie procedury umieszczenia osoby w DPS.

Stosownie do przepisu art. 54 ust. 1 Ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2004 r. Nr 64, poz. 593 ze zm.), osobie wymagającej całodobowej opieki z powodu wieku, choroby lub niepełnosprawności, niemogącej samodzielnie funkcjonować w codziennym życiu, której nie można zapewnić niezbędnej pomocy w formie usług opiekuńczych, przysługuje prawo do umieszczenia w domu pomocy społecznej.

Natomiast przepis art. 54 ust. 4 ustawy wskazuje, że w przypadku gdy osoba bezwzględnie wymagająca pomocy lub jej przedstawiciel ustawowy nie wyrażają zgody na umieszczenie w domu pomocy społecznej lub po umieszczeniu wycofają swoją zgodę, ośrodek pomocy społecznej lub dom pomocy społecznej są obowiązane do zawiadomienia o tym właściwego sądu, a jeżeli osoba taka nie ma przedstawiciela ustawowego lub opiekuna - prokuratora.


Stosownie do przepisu art. 38 Ustawy z dnia 19 sierpnia 1994 r. o ochronie zdrowia psychicznego (Dz. U. z 1994 r. Nr 111, poz. 535 ze zm.), osoba, która wskutek choroby psychicznej lub upośledzenia umysłowego nie jest zdolna do zaspokajania podstawowych potrzeb życiowych i nie ma możliwości korzystania z opieki innych osób oraz potrzebuje stałej opieki i pielęgnacji, lecz nie wymaga leczenia szpitalnego, może być za jej zgodą lub zgodą jej przedstawiciela ustawowego przyjęta do domu pomocy społecznej.

Zgodnie z art. 39 ust. 1 tej ustawy wskazuje, iż jeżeli osoba, o której mowa w art. 38, lub jej przedstawiciel ustawowy nie wyrażają zgody na przyjęcie jej do domu pomocy społecznej, a brak opieki zagraża życiu tej osoby, organ do spraw pomocy społecznej może wystąpić do sądu opiekuńczego miejsca zamieszkania tej osoby z wnioskiem o przyjęcie do domu pomocy społecznej bez jej zgody.

Natomiast art. 39 ust. 3 ustawy wskazuje, że jeżeli osoba wymagająca skierowania do domu pomocy społecznej ze względu na swój stan psychiczny nie jest zdolna do wyrażenia na to zgody, o jej skierowaniu do domu pomocy społecznej orzeka sąd opiekuńczy.

Jeżeli więc dana osoba ze względu na swój stan psychiczny nie jest w stanie wyrazić zgody na umieszczenie jej w domu pomocy społecznej, a jest to konieczne ze względu na jej stan zdrowia, to MOPS może zwrócić się do sądu opiekuńczego o wydanie stosownego postanowienia o skierowaniu tej osoby do DPS bez jej zgody.

Jeżeli chodzi o umieszczenie w szpitalu to nie może się to odbyć bez zgody osoby, chyba, że stan takiej osoby zagraża jej życiu. Można złożyć w sądzie opiekuńczym wniosek o leczenie bez zgody.
 
 
 
bartek 

Dołączyła: 05 Lut 2011
Posty: 18
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 10 Sierpień 2011, 20:49   sądowe umieszczenie

co zrobić kiedy osoba została umieszczona w DPS na swój wniosek, następnie po kilku miesiacach złożyła rzeygnację z pobytu w DPS. Zarówno MOPs, jak i lekarze prowadzący uważają, że wymaga ta osoba całodobowej opieki i nie może samodzielnie funkcjonować. DPS zawiadomił sąd o tej sparwie . natomiast ta osoba samowolnie oddaliła się z DPS i róciła do miejsca swojego dawnego zamieszaknia . Co ma teraz zrobić DPS , przecież odpowiada za tą osobę , lecz ona nie chce powrócić , MOPS uważa że to sprawa DPS, policja też nie chce pomóc bo nie ma przesłanek prawnych . DPS jest w tej sytuacji bezradny. Może Pan coś podpowie. napisaliśmy już do sądu o przyspieszenie odbycia rozprawy, lae czy ta osoba przybędzie na nią ?
 
 
Łukasz Obrał 
Administrator
www.prawo-porady.pl


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 13 Wrz 2010
Posty: 182
Skąd: Kraków
Wysłany: 15 Sierpień 2011, 21:06   

Jeżeli osoba nie stawi się na badanie przez biegłego lub na posiedzenie sądu to sąd może nakazać jej przymusowe doprowadzenie.

Dopóki sąd nie wyda postanowienia o przymusowym umieszczeniu w DPS to nie da się
"na siłę" sprowadzić tej osoby do DPS.

W sprawie można liczyć tylko na to, że sąd szybko wyda postanowienie, a wcześniej biegły szybko wyda opinię.
 
 
 
madziazg 

Dołączyła: 17 Wrz 2011
Posty: 1
Skąd: Zielona Góra
Wysłany: 17 Wrzesień 2011, 18:13   

Witam.

Mój tata po 3cim udarze nie wykazuje świadomego kontaktu z otoczeniem ,jest agresywny i zagraża sobie oraz otoczeniu. Pilnie muszę załatwić umieszczenie jego w DPS sądownie oraz jednocześnie go ubezwłasnowolnić. Moje pytanie brzmi ,jak formalnie to załatwić jeśli jeszcze nie jestem jego opiekunem prawnym . Czy mogę złożyć wniosek o jego umieszczenie w DPS poprzez sąd opiekuńczy czy powinnam zgłosić się do MOPS-u w tej sprawie. Bardzo proszę o pomoc .
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Statystyki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group - forum anime
Support forum by phpBB3 Assistant
poradnictwo reklama