Strona Główna Ubezwłasnowolnienie - Forum prawne
Ubezwłasnowolnienie całkowite, ubezwłasnowolnienie częściowe, opieka, kuratela. Forum prawne. Znajdziesz tu porady prawne na temat ubezwłasnowolnienia.

RegulaminRegulamin  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Jak umieścić osobę w DPS jeżeli nie wyraża ona na to zgody.
Autor Wiadomość
Teresa
Gość
Wysłany: 18 Październik 2010, 15:47   Jak umieścić osobę w DPS jeżeli nie wyraża ona na to zgody.

Mój ojciec jest osobą ciężko chorą. Do tej por zajmowaliśmy się nim i opiekowali, ale teraz stan ojca jest taki, że po prostu nie damy rady się nim dalej zajmować. Koniecznym jest umieszczenie ojca w DPS.
Ojciec ze względu na daleko posuniętą demencję starczą nie jest w stanie w jakikolwiek sposób wyrazić zgody na umieszczenie go w DPS czy też podpisać wniosku o umieszczenie w DPS jaki mamy złożyć w GOPS-ie.
Czy jest możliwe umieszczenie ojca w DPS bez jego zgody i jaka jest procedura w tym względzie.
 
 
Łukasz Obrał 
Administrator
www.prawo-porady.pl


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 13 Wrz 2010
Posty: 182
Skąd: Kraków
Wysłany: 19 Październik 2010, 21:20   

Jak wskazuje art. 54 ust. 1 Ustawy o pomocy społecznej, osobie wymagającej całodobowej opieki z powodu wieku, choroby lub niepełnosprawności, niemogącej samodzielnie funkcjonować w codziennym życiu, której nie można zapewnić niezbędnej pomocy w formie usług opiekuńczych, przysługuje prawo do umieszczenia w domu pomocy społecznej.

Natomiast przepis art. 54 ust. 4 ustawy wskazuje, że w przypadku gdy osoba bezwzględnie wymagająca pomocy lub jej przedstawiciel ustawowy nie wyrażają zgody na umieszczenie w domu pomocy społecznej lub po umieszczeniu wycofają swoją zgodę, ośrodek pomocy społecznej lub dom pomocy społecznej są obowiązane do zawiadomienia o tym właściwego sądu, a jeżeli osoba taka nie ma przedstawiciela ustawowego lub opiekuna - prokuratora.

Ważne w sprawie będą także przepisy Ustawy z dnia 19 sierpnia 1994 r. o ochronie zdrowia psychicznego (Dz. U. z 1994 r. Nr 111, poz. 535).
Jak wskazuje art. 38 tej ustawy, osoba, która wskutek choroby psychicznej lub upośledzenia umysłowego nie jest zdolna do zaspokajania podstawowych potrzeb życiowych i nie ma możliwości korzystania z opieki innych osób oraz potrzebuje stałej opieki i pielęgnacji, lecz nie wymaga leczenia szpitalnego, może być za jej zgodą lub zgodą jej przedstawiciela ustawowego przyjęta do domu pomocy społecznej.

Zgodnie zaś art. 39 ust. 1 tej ustawy wskazuje, iż jeżeli osoba, o której mowa w art. 38, lub jej przedstawiciel ustawowy nie wyrażają zgody na przyjęcie jej do domu pomocy społecznej, a brak opieki zagraża życiu tej osoby, organ do spraw pomocy społecznej może wystąpić do sądu opiekuńczego miejsca zamieszkania tej osoby z wnioskiem o przyjęcie do domu pomocy społecznej bez jej zgody.

Natomiast art. 39 ust. 3 ustawy wskazuje, że jeżeli osoba wymagająca skierowania do domu pomocy społecznej ze względu na swój stan psychiczny nie jest zdolna do wyrażenia na to zgody, o jej skierowaniu do domu pomocy społecznej orzeka sąd opiekuńczy.

Jak z powyższego wynika, jeżeli Pani ojciec ze względu na swój stan psychiczny nie jest w stanie wyrazić zgody na umieszczenie go w domu pomocy społecznej to GOPS może zwrócić się do sądu opiekuńczego o wydanie stosownego postanowienia o skierowaniu ojca do DPS.

Pani jako córka nie jest osobą legitymowaną do złożenia wniosku o skierowanie ojca do DPS bez jego zgody – wniosek może złożyć ośrodek pomocy społecznej.

Jeżeli ojciec byłby ubezwłasnowolniony to wówczas jego opiekun prawny mógłby złożyć wniosek w GOPS o umieszczenie ojca w DPS po wcześniejszym uzyskaniu na to zgody sądu opiekuńczego.
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Statystyki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group - mangi
Support forum by phpBB3 Assistant
poradnictwo reklama