Strona Główna Ubezwłasnowolnienie - Forum prawne
Ubezwłasnowolnienie całkowite, ubezwłasnowolnienie częściowe, opieka, kuratela. Forum prawne. Znajdziesz tu porady prawne na temat ubezwłasnowolnienia.

RegulaminRegulamin  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Czy można kogoś zmusić do leczenia?
Autor Wiadomość
Kowalski

Dołączył: 09 Paź 2010
Posty: 4
Skąd: Kraków
Wysłany: 10 Październik 2010, 10:51   Czy można kogoś zmusić do leczenia?

Mój brat cierpi na schizofrenię paranoidalną. Nie leczy się, ignoruje prośby rodziny, wskazówki lekarzy. Nie zażywa przepisanych leków. Jego stan jest coraz gorszy.
Czy istnieje jakiś sposób, aby brata leczyć bez jego zgody?
 
 
Łukasz Obrał 
Administrator
www.prawo-porady.pl


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 13 Wrz 2010
Posty: 182
Skąd: Kraków
Wysłany: 11 Październik 2010, 18:55   

Istnieje możliwość leczenia psychiatrycznego bez zgody osoby wymagającej takiego leczenia.
Procedurę w tej kwestii reguluje Ustawa z dnia 19 sierpnia 1994 r. o ochronie zdrowia psychicznego (Dz.U. z 1994 r. Nr 111, poz. 535).

Jak wskazuje art. 29 ust. 1 ustawy, do szpitala psychiatrycznego może być również przyjęta, bez wymaganej zgody, osoba chora psychicznie:
1) której dotychczasowe zachowanie wskazuje na to, że nieprzyjęcie do szpitala spowoduje znaczne pogorszenie stanu jej zdrowia psychicznego,
bądź
2) która jest niezdolna do samodzielnego zaspokajania podstawowych potrzeb życiowych, a uzasadnione jest przewidywanie, że leczenie w szpitalu psychiatrycznym przyniesie poprawę jej stanu zdrowia.

O potrzebie przyjęcia do szpitala psychiatrycznego osoby, bez jej zgody, orzeka sąd opiekuńczy miejsca zamieszkania tej osoby - na wniosek jej małżonka, krewnych w linii prostej, rodzeństwa, jej przedstawiciela ustawowego lub osoby sprawującej nad nią faktyczną opiekę. W stosunku do osoby objętej oparciem społecznym, wniosek może zgłosić również organ do spraw pomocy społecznej.

Zgodnie z art. 30 ust. 1 ustawy, do wniosku składanego do sądu, dołącza się świadectwo lekarza psychiatry szczegółowo uzasadniające potrzebę leczenia w szpitalu psychiatrycznym. W przypadku braku świadectwa lekarskiego lub gdy zostało ono wydane w okresie dłuższym niż 14 dni przed datą złożenia wniosku, sąd opiekuńczy zwraca wniosek.

Świadectwo wydaje lekarz psychiatra zakładu psychiatrycznej opieki zdrowotnej na uzasadnione żądanie osoby lub organu uprawnionego do zgłoszenia wniosku o wszczęcie postępowania sądowego w tej sprawie (art. 30 ust. 2).

Po stwierdzeniu potrzeby wydania świadectwa lekarskiego lekarz psychiatra publicznego zakładu psychiatrycznej opieki zdrowotnej wyznacza termin badania i zawiadamia o tym osobę, która ma zostać poddana badaniu, pouczając o możliwości doprowadzenia przez Policję w przypadku niestawienia się na badanie (art. 30 ust. 3).

W razie uchylania się od badania, lekarz psychiatra publicznego zakładu psychiatrycznej opieki zdrowotnej może zwrócić się do Policji o doprowadzenie tej osoby na badanie w publicznym zakładzie psychiatrycznej opieki zdrowotnej. W uzasadnionych przypadkach badanie może odbyć się w miejscu pobytu tej osoby (art. 30 ust. 4).
Jeżeli osoba odmawia poddania się badaniu, może być ono przeprowadzone bez jej zgody (art. 30 ust. 5).

Aby wszcząć kroki w celu przymusowego leczenia psychiatrycznego brata powinien Pan zwrócić się do lekarza psychiatry o wydanie świadectwa lekarskiego uzasadniające potrzebę leczenia w szpitalu psychiatrycznym. Jeżeli uzyska Pan takie świadectwo to w dalszej kolejności powinien Pan złożyć wniosek w sądzie (wraz z tym świadectwem).
Podstawą Pana działań będzie zapewne to, że dotychczasowe zachowanie Pana brata (nieprzyjmowanie koniecznych leków) wskazuje na to, że nieprzyjęcie do szpitala spowoduje znaczne pogorszenie stanu zdrowia psychicznego brata.

Z mojego doświadczenia wiem, że najtrudniejsze jest uzyskanie świadectwa lekarskiego.
 
 
 
Kowalski

Dołączył: 09 Paź 2010
Posty: 4
Skąd: Kraków
Wysłany: 11 Październik 2010, 23:46   Wzór wniosku o leczenie przymusowe

Czy jakiś wzór wniosku o przymusowe leczenie psychitryczne mógłbym prosić?
 
 
Łukasz Obrał 
Administrator
www.prawo-porady.pl


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 13 Wrz 2010
Posty: 182
Skąd: Kraków
Wysłany: 12 Październik 2010, 22:35   

Tu można pobrać [b][URL=http://www.ubezwlasnowolnienie.pl/topics23/wzor-wniosku-o-przymusowe-leczenie-psychiatryczne-vt29.htm#76]Wzór wniosku o przymusowe leczenie psychiatryczne[/URL][/b]
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Statystyki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Support forum by phpBB3 Assistant
poradnictwo reklama