Strona Główna Ubezwłasnowolnienie - Forum prawne
Ubezwłasnowolnienie całkowite, ubezwłasnowolnienie częściowe, opieka, kuratela. Forum prawne. Znajdziesz tu porady prawne na temat ubezwłasnowolnienia.

RegulaminRegulamin  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
zmarł opiekun prawny
Autor Wiadomość
bartek 

Wysłany: 17 Luty 2016, 08:27   zmarł opiekun prawny

Zmarł nagle opiekun prawny osoby całkowicie ubezwłasnowolnionej , kiedy sąd ustanowi nowego opiekuna nie wiadomo, pewnie minie 3-4 miesiące. Kto w tym okresie odpowiada za osobę ubezwłasnowolnioną ?

bartek 

Wysłany: 26 Luty 2016, 09:49   

Dowiedziełem się dzisiaj, że ta osoba (ubezwłasnowolniona) będzie miała wstrzymane świadczenia z MOPS , bo nie ma ją kto reprezentować. Co robić?

Łukasz Obrał 
Administrator
www.prawo-porady.pl

Wysłany: 1 Marzec 2016, 20:44   

Należy jak najszybciej poinformować sąd opiekuńczy o śmierci opiekuna prawnego i konieczności ustanowienia nowego opiekuna. Jeżeli jest osoba, która mogłaby być opiekunem to najlepiej ją wskazać we wniosku.
W czasie do ustanowienia nowego opiekuna nie ma osoby reprezentujacej ubezwłasnowolnionego.

MOPS może wstrzymać wypłatę świadczenia, bo nie ma osoby uprawnionej do odbioru. Nie może jednak wstrzymać świadczenia jako takiego. Powinien go wypłacić nowemu opiekunowi.

bartek 

Wysłany: 28 Grudzień 2016, 08:40   

Znów mam taka sytuację. Zmarł opiekun osoby całkowicie ubezwłasnowolnionej, osoba ta przebywa w DPS. ktoś musi robić dla niej zakupy, zapłacić leki , wnosić odpłatność za pobyt w DPS . Sąd został powiadomiony , ale mamy czekać . W poprzednim przypadku trwało to 5 miesięcy. MOPS nie wyrównał świadczenia za okres kiedy nie było opiekuna prawnego. Jak prawnie mamy postępować? Kto może ta osobę reprezentować ? Czy jest to luka w naszym prawie? Dowiedziałam się dzisiaj z ZUS , ze świadczenie może być przekazane do chwili ustanowienia nowego opiekuna przez sąd - opiekunowi faktycznemu , czyli ZUS ma jakieś przejściowe przepisy . Mam dylemat , bo jak będzie jakaś kontrola , to jak mamy się tłumaczyć ? Przez pół roku ta osoba jest pozbawiona środków pieniężnych np z MOPS- nieludzkie.

bartek 

Wysłany: 28 Grudzień 2016, 08:42   sytuacja osoby ubezwłasnowolnionej

Znów mam taka sytuację. Zmarł opiekun osoby całkowicie ubezwłasnowolnionej, osoba ta przebywa w DPS. ktoś musi robić dla niej zakupy, zapłacić leki , wnosić odpłatność za pobyt w DPS . Sąd został powiadomiony , ale mamy czekać . W poprzednim przypadku trwało to 5 miesięcy. MOPS nie wyrównał świadczenia za okres kiedy nie było opiekuna prawnego. Jak prawnie mamy postępować? Kto może ta osobę reprezentować ? Czy jest to luka w naszym prawie? Dowiedziałam się dzisiaj z ZUS , ze świadczenie może być przekazane do chwili ustanowienia nowego opiekuna przez sąd - opiekunowi faktycznemu , czyli ZUS ma jakieś przejściowe przepisy . Mam dylemat , bo jak będzie jakaś kontrola , to jak mamy się tłumaczyć ? Przez pół roku ta osoba jest pozbawiona środków pieniężnych np z MOPS- nieludzkie.

bartek 

Wysłany: 28 Grudzień 2016, 08:44   sytuacja osoby ubezwłasnowolnionej

Odpowiedz do tematu