Strona Główna Ubezwłasnowolnienie - Forum prawne
Ubezwłasnowolnienie całkowite, ubezwłasnowolnienie częściowe, opieka, kuratela. Forum prawne. Znajdziesz tu porady prawne na temat ubezwłasnowolnienia.

RegulaminRegulamin  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Łukasz Obrał
22 Październik 2010, 18:53
Umowa sprzedaży zawarta przez ubezwłasnowolnionego
Autor Wiadomość
Marzena.
Gość
Wysłany: 22 Październik 2010, 18:52   Umowa sprzedaży zawarta przez ubezwłasnowolnionego

Kupiłam samochód, fakt po okazyjnej cenie, od osoby, która jak się okazało została ubezwłasnowolniona. Zgłosił się do mnie opiekun prawny tej osoby i nakazał zwrot auta.
Czy powinnam oddać to auto? Przecież zapłaciłam za samochód pieniądze.
 
 
Łukasz Obrał 
Administrator
www.prawo-porady.pl


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 13 Wrz 2010
Posty: 182
Skąd: Kraków
Wysłany: 25 Październik 2010, 07:46   Świadczenie nienależne.

Umowa zawarta przez ubezwłasnowolnionego całkowicie jest nieważna. Tak więc w Pani przypadku nie doszło do sprzedaży samochodu, a jego właścicielem jest nadal osoba ubezwłasnowolniona.
W chwili obecnej Pani sytuacja jest taka, że włada Pani cudzą rzeczą. Opiekun prawny w imieniu ubezwłasnowolnionego całkowicie może żądać od Pani wydania samochodu.
Podstawą żądania wydania samochodu jest art. 222 § 1 Kodeksu cywilnego zgodnie z którym, właściciel może żądać od osoby, która włada faktycznie jego rzeczą, ażeby rzecz została mu wydana, chyba że osobie tej przysługuje skuteczne względem właściciela uprawnienie do władania rzeczą.

Z drugiej strony przysługuje Pani żądanie zwrotu środków jakie w związku z nieważną umową przekazała Pani osobie ubezwłasnowolnionej.
Podstawą takiego żądania będą przepisy Kodeksu cywilnego o bezpodstawnym wzbogaceniu.
Jak wskazuje art. 405 KC, kto bez podstawy prawnej uzyskał korzyść majątkową kosztem innej osoby, obowiązany jest do wydania korzyści w naturze, a gdyby to nie było możliwe, do zwrotu jej wartości.

Przepisy o bezpodstawnym wzbogaceniu stosuje się również w przypadku świadczenia nienależnego.

Art. 410 § 2 KC wskazuje, iż świadczenie jest nienależne, jeżeli ten, kto je spełnił, nie był w ogóle zobowiązany lub nie był zobowiązany względem osoby, której świadczył, albo jeżeli podstawa świadczenia odpadła lub zamierzony cel świadczenia nie został osiągnięty, albo jeżeli czynność prawna zobowiązująca do świadczenia była nieważna i nie stała się ważna po spełnieniu świadczenia.
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Statystyki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Support forum by phpBB3 Assistant
poradnictwo reklama