Strona Główna Ubezwłasnowolnienie - Forum prawne
Ubezwłasnowolnienie całkowite, ubezwłasnowolnienie częściowe, opieka, kuratela. Forum prawne. Znajdziesz tu porady prawne na temat ubezwłasnowolnienia.

RegulaminRegulamin  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Umowa kredytu zawarta przez ubezwłasnowolnionego.
Autor Wiadomość
eva 

Wysłany: 14 Wrzesień 2010, 14:20   Umowa kredytu zawarta przez ubezwłasnowolnionego.

Mój ubezwłasnowolniony ojciec zawarł umowy pożyczek z 3 bankami. Jak mogę się uchronić na przyszłość przed takimi działaniami ojca. Czy mam spłacać kredyty - jestem opiekunem prawnym. Zaznaczę, że jedyny dochód ojca to emerytura 750 zł. Czy jako opiekun prawny będę musiała płacić kredyty ze swoich pieniędzy?

Gość

Wysłany: 14 Wrzesień 2010, 18:09   

Umowa zawarta przez ojca jest nieważna z mocy prawa (jeżeli ojciec jest ubezwłasnowolniony całkowicie). Jednak ojciec musi zwrócić bankom pieniądze, które otrzymał po podpisaniu umowy - nie jest tak, jak wiele osób myśli, że jeżeli umowa jest nieważna to nie ma obowiązku zwrotu środków uzyskanych przez ubezwłasnowolnionego. Środki wypłacone przez bank to nienależnie pobrane świadczenia. Te środki należy zwrócić. Jednak bank w takiej sytuacji może żądać zwrotu środków bez uwzględnienia prowizji, odsetek i innych opłat wynikających z umowy (bo jest ona nieważna).

Opiekun prawny nie ponosi odpowiedzialności własnym majątkiem za zobowiązania ubezwłasnowolnionego.

Gość

Wysłany: 15 Wrzesień 2010, 21:10   

Jak oddać bankowi pieniadze jezeli umowa zawarta jest nieważna. W interesie banku jest by nie podpisywać umowy z ubezwlasnowolnionym.

Łukasz Obrał 
Administrator
www.prawo-porady.pl

Wysłany: 16 Wrzesień 2010, 10:41   

Bank nie ma możliwości sprawdzenia czy dana osoba jest ubezwłasnowolniona czy nie. Nie ma list osób ubezwłasnowolnionych, informacja o ubezwłasnowolnieniu nie znajduje się w dowodzie osobistym, itp. (i bardzo dobrze).
Nawet jeżeli umowa kredytu jest nieważna to należy wziąć pod uwagę, że bank wypłacił pieniądze. W związku z tym, że umowa jest nieważna to mamy do czynienia z nienależnym świadczeniem.

Tomasz
Gość
Wysłany: 19 Wrzesień 2010, 19:27   

Moim zdaniem najlepszym sposobem na to, aby osoba ubezwłasnowolniona nie miała szans na podpisanie jakiejś umowy np. z bankiem to zabranie jej dowodu osobistego. Bez dowodu osobistego bank nie będzie rozmawiał z żadną osobą.

Tomek
Gość
Wysłany: 10 Październik 2010, 08:49   Ubezwłasnowolniony i kredyty.

Tak, zabranie dowodu osobistego to chyba najbardziej skuteczny sposób na to, aby ubezwłasnowolniony nie zawarł jakiś umów.
Mój ojciec za namową "kolegów" podpisał umowę z bankiem - kredyt na 6000 zł, od kolegów dostał 300 zł, resztę mu zabrali.
Obecnie jestem na etapie negocjacji z bankiem. Złożyłem też doniesienie o przestępstwie.
Pytałem prawnika -mimo, że podpisujący umowę był ubezwłasnowolniony i padł ofiarą przestępstwa wyłudzenia to i tak będzie trzeba oddać bankowi pieniądze. Z tym, że bez odsetek, kar umownych, prowizji, tylko czystą kwotę kredytu. Ewentualnie będzie można dochodzić pieniędzy od owych "kolegów".
Gdybym zabrał ojcu dowód osobisty to nie podpisałby tej umowy. Może to nielegalne, ale najbardziej skuteczne.

Kowalski

Wysłany: 10 Październik 2010, 10:57   

Zgadzam się z przedmówcami. Mam podobny problem z zawieraniem umów przez brata. Nie jest on co prawda ubezwłasnowolniony, ale choruje psychicznie i czasami nie wie co się z nim dzieje.

Beata
Gość
Wysłany: 22 Październik 2010, 07:53   Umowa pożyczki zawarta przez ubezwłasnowolnionego częściowo.

Czy umowa pożyczki bankowej zawarta przez ubezwłasnowolnionego częściowo jest również nieważna jak w przypadku takiej umowy zawartej przez ubezwłasnowolnionego całkowicie?
Jestem kuratorem mojej siostry ubezwłasnowolnionej częściowo. Siostra zaciągnęła pożyczkę w banku i nie jest w stanie jej spłacać. Czy mogę unieważnić tą umowę?

Łukasz Obrał 
Administrator
www.prawo-porady.pl

Wysłany: 26 Październik 2010, 06:18   

Jak wskazuje art. 18 § 1 Kodeksu cywilnego, ważność umowy, która została zawarta przez osobę ograniczoną w zdolności do czynności prawnych bez wymaganej zgody przedstawiciela ustawowego, zależy od potwierdzenia umowy przez tego przedstawiciela.

Osoba ograniczona w zdolności do czynności prawnych może sama potwierdzić umowę po uzyskaniu pełnej zdolności do czynności prawnych (art.18 § 2 KC).

Zgodnie z art. 18 § 3 KC, strona, która zawarła umowę z osobą ograniczoną w zdolności do czynności prawnych, nie może powoływać się na brak zgody jej przedstawiciela ustawowego. Może jednak wyznaczyć temu przedstawicielowi odpowiedni termin do potwierdzenia umowy; staje się wolna po bezskutecznym upływie wyznaczonego terminu.

Według art. 19 KC, jeżeli osoba ograniczona w zdolności do czynności prawnych dokonała sama jednostronnej czynności prawnej, do której ustawa wymaga zgody przedstawiciela ustawowego, czynność jest nieważna.

I w końcu, stosownie do art. 20 KC, osoba ograniczona w zdolności do czynności prawnych może bez zgody przedstawiciela ustawowego zawierać umowy należące do umów powszechnie zawieranych w drobnych bieżących sprawach życia codziennego.

gosc
Gość
Wysłany: 29 Październik 2010, 00:30   ubezwlasnowolnienie

Witam wszystkich,
mam podobne problemy z bratem, ktory choruje od ponad 10 lat. Wczesniej nie bylo az tak kolosalnych problemow, ale okolo 2 miesiace temu przestal brac leki i we wrzesniu trafil do szpitala, z ktorego udalo mu sie wyjsc na przepustke. Niestety nie wrocil na leczenie, zaciagnal kilka kredytow i podpisal 3 umowy z firmami telefonicznymi ( Era, Orange, Play) o internet i telefony. Niestety brat nie jest jeszcze ubezwlasnowolniony, zalozylismy sprawe do sadu. Obecnie brat jest w szpitalu na oddziale psychiatrycznym ( od 17.10.).
NIe wiemy, czy my jako rodzina bedziemy musieli za niego splacac to wszystko, rodzice sa na emeryturze ( mama ma ok. 800zl mies., tata 1200zl.). Miesieczne splaty za to wszystko siega okolo 1000zl.
Mam pytanie, czy rodzina chorego psychicznie odpowiada finansowo za jego decyzje, kredyty? Brat nie jest jeszcze ubezwlasnowolniony.
Dziekuje bardzo za odpowiedz i bardzo wspolczuje wszystkim, ktorzy maja podobne problemy.

Bozena

Łukasz Obrał 
Administrator
www.prawo-porady.pl

Wysłany: 29 Październik 2010, 07:09   Odpowiedzialność za długi osoby chorej psychicznie.

Za zobowiązania osób chorych psychicznie odpowiada wyłącznie ta osoba. Nie ma żadnej podstawy prawnej, aby wierzyciele Pani brata żądali spłaty jego zobowiązań przez członków jego rodziny - rodzeństwo, rodziców, dzieci.

Jeżeli brat podpisując umowy nie był świadomy konsekwencji tych czynności, jeżeli miał ograniczoną zdolność zrozumienia znaczenia zawartych umów, można by ewentualnie wystąpić do sądu o stwierdzenie nieważności tych umów.
Jak wskazuje art. 82 Kodeksu cywilnego, nieważne jest oświadczenie woli złożone przez osobę, która z jakichkolwiek powodów znajdowała się w stanie wyłączającym świadome albo swobodne powzięcie decyzji i wyrażenie woli. Dotyczy to w szczególności choroby psychicznej, niedorozwoju umysłowego albo innego, chociażby nawet przemijającego, zaburzenia czynności psychicznych.

Jeżeli sąd stwierdziłby nieważność umów zawartych przez Pani brata to co prawda nadal musiałby zwrócić korzyści uzyskane w wyniku podpisania umów (kwotę kredytu, telefony, modem, itp), ale nie byłby już zobowiązany do zapłacenia kar umownych, odsetek naliczanych zgodnie z umową, prowizji, opłat, itp.

gosc
Gość
Wysłany: 29 Październik 2010, 19:55   odpowiedzialnosc za dlugi osoby chorej psychicznej

Witam, dziekuje bardzo za wyjasnienia. Jestem w trakcie pisania listow do instytucji, w ktorych brat sie zadluzyl i podpisal umowy o internet.
Mam pytanie, czy jest jakis konkretny artykul w kodeksie, na ktory moglabym sie powolac?

Dziekuje bardzo i pozdrawiam.
Bozena

gosc
Gość
Wysłany: 29 Październik 2010, 20:05   odpowiedzialnosc za dlugi osoby chorej psychicznej

Witam raz jeszcze, przepraszam, przeoczylam podany przez pana paragraf.
Chyba, ze jest jeszcze cos, na co mozna sie powolac.
Mam takze pytanie, czy i w jaki sposob mozna zablokowac dowod osobisty osoby chorej psychicznie ( w celu uniemozliwienia jej zaciagania nowych dlugow ). W trakcie rozmowy z jedna z przedstawicielek firmy telefonicznej uslyszalam, ze cos takiego trzeba zglosic na policje i wtedy to numer dowodu zostanie umieszczony w banku danych, z ktorych korzystaja banki czy inne instytucje.
Dziekuje
Bozena

Łukasz Obrał 
Administrator
www.prawo-porady.pl

Wysłany: 29 Październik 2010, 20:06   

To będzie właśnie art. 82 Kodeksu cywilnego zgodnie z którym, nieważne jest oświadczenie woli złożone przez osobę, która z jakichkolwiek powodów znajdowała się w stanie wyłączającym świadome albo swobodne powzięcie decyzji i wyrażenie woli. Dotyczy to w szczególności choroby psychicznej, niedorozwoju umysłowego albo innego, chociażby nawet przemijającego, zaburzenia czynności psychicznych.

Ważnym będzie też art. 189 Kodeksu postępowania cywilnego, zgodnie z którym powód może żądać ustalenia przez sąd istnienia lub nieistnienia stosunku prawnego lub prawa, gdy ma w tym interes prawny.

Na podstawie tych przepisów należy wnieść do sądu pozew o stwierdzenie nieważności czynności prawnych dokonanych przez brata.
Do każdej umowy należy złożyć odrębny pozew. Sądem właściwym będzie sąd siedziby pozwanego, chyba że w umowach wskazano inny sąd jako właściwy do rozstrzygania sporów.

Łukasz Obrał 
Administrator
www.prawo-porady.pl

Wysłany: 29 Październik 2010, 20:10   

Istnieje coś takiego jak System Dokumentów Zastrzeżonych. Jednak można zgłosić tam dokumenty utracone czy skradzione.

Nie można zastrzec dokumentów osób ubezwłasnowolnionych czy chorych psychicznie lub upośledzonych umysłowo.

gosc
Gość
Wysłany: 29 Październik 2010, 20:12   odpowiedzialnosc za dlugi osoby chorej psychicznie

Dziekuje, ale jeszcze jedna sprawa, czy w przypadku kiedy brat nie jest jeszcze ubezwlasnowolniony ( postepowanie w toku) sad bedzie mogl uniewaznic jego umowy?
Dziekuje
Bozena

gosc
Gość
Wysłany: 29 Październik 2010, 20:15   odpowiedzialnosc za dlugi osoby chorej psychicznie

Dziekuje bardzo.

Łukasz Obrał 
Administrator
www.prawo-porady.pl

Wysłany: 29 Październik 2010, 20:17   

Sąd ewentualnie nie unieważni umów tylko stwierdzi, że ze względu na to, że brat podpisywał umowy będąc w stanie wyłączającym świadome lub swobodne powzięcie decyzji i wyrażenie woli umowy te są z mocy prawa nieważne (już od chwili ich podpisania).
Będzie to powództwo o ustalenie - art. 189 KPC.

W toku postępowania sąd będzie badał czy Pani brat faktycznie był w takim stanie, że nie zdawał sobie sprawy z konsekwencji zawarcia umów.

W przypadku osoby ubezwłasnowolnionej postępowanie o stwierdzenie nieważności umowy jest niepotrzebne. Sam fakt ubezwłasnowolnienia jest przesłanką uznania umowy za nieważną.

gosc
Gość
Wysłany: 29 Październik 2010, 20:20   odpowiedzialnosc za dlugi osoby chorej psychicznie

Dziekuje jeszcze raz.
Pozdrawiam
B.

gosc
Gość
Wysłany: 29 Październik 2010, 20:33   odpowiedzialnosc za dlugi osoby chorej psychicznie

Witam, mam jeszcze jedno pytanie, czy wniesienie pozwu do sadu w tych roznych sprawach laczy sie z duzymi kosztami?

Dziekuje,
Bozena

Łukasz Obrał 
Administrator
www.prawo-porady.pl

Wysłany: 29 Październik 2010, 20:45   

Opłata od pozwu w sprawie o ustalene nieważności umowy to 5% wartości przedmiotu sprawy.
Wartość przedmiotu sprawy to w sprawach o kredyty - kwota kredytu wynikająca z umowy.

Łukasz Obrał 
Administrator
www.prawo-porady.pl

Wysłany: 29 Październik 2010, 20:48   

Dodam jeszcze, że każda strona postępowania może ubiegać się o zwolnienie z kosztów sądowych - taki wniosek można zawrzeć w pozwie.
Jeżeli sąd uzna - na podstawie oświadczenia o stanie majątkowym jakie musi złożyć strona ubiegająca się o zwolnienie z kosztów - że strona nie jest w stanie ponieść kosztów postępowania bez uszczerbku dla swojego koniecznego utrzymania i utrzymania rodziny, to wyda postanowienie o zwolnieniu z kosztów sądowych.

gosc
Gość
Wysłany: 29 Październik 2010, 20:58   odpowiedzialnosc za dlugi osoby chorej psychicznie

Dziekuje bardzo za wyjasnienia.
Pozdrawiam
Bozena

Odpowiedz do tematu