Strona Główna Ubezwłasnowolnienie - Forum prawne
Ubezwłasnowolnienie całkowite, ubezwłasnowolnienie częściowe, opieka, kuratela. Forum prawne. Znajdziesz tu porady prawne na temat ubezwłasnowolnienia.

RegulaminRegulamin  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
lokaty w banku
Autor Wiadomość
xanteri 

Wysłany: 3 Luty 2011, 17:33   lokaty w banku

Witam, moja babcia jest ubezwłasnowolniona całkowicie. JEszcze jak była zdrowa założyła lokaty w banku jakieś 3 po około 10 tyś każda. Teraz babcia jest ubezwłasnowolniona całkowicie i wiem że nie może bez mojej zgody założyć lokaty. ALe czy może te swoje lokaty zlikwidować i pobrać pieniądze? Ka nie mogę bo przekraczają zwykły zarząd. BArdzo proszę o szybką odpowiedź :-)

Łukasz Obrał 
Administrator
www.prawo-porady.pl

Wysłany: 4 Luty 2011, 06:17   

Zlikwidowanie lokat bankowych przez osobę ubezwłasnowolnioną całkowicie jest fizycznie możliwe mimo, że osoba ubezwłasnowolniona całkowicie nie ma zdolności do czynności prawnych - babcia może iść do banku i złożyć odpowiednią dyspozycję. Bank nie ma możliwości sprawdzenia czy klient jest osobą ubezwłasnowolnioną czy też nie. Jeżeli bank nie wie, że dany klient jest ubezwłasnowolniony to może działać zgodnie z jego dyspozycjami.

W takiej sytuacji najlepiej jeżeli opiekun prawny poinformuje bank o tym, że jest opiekunem prawnym osoby ubezwłasnowolnionej całkowicie posiadającej w banku lokaty i przedłoży odpowiednie zaświadczenie z sądu, ewentualnie orzeczenie o ubezwłasnowolnieniu.
Wówczas bank posiądzie wiedzę odnośnie ubezwłasnowolnienia klienta i osoby, która jest jego opiekunem prawnym, a więc sprawuje zarząd majątkiem i interesami osoby ubezwłasnowolnionej.

xanteri 

Wysłany: 4 Luty 2011, 08:42   

A jeżeli bank ma już taka wiedzę tzn że babcia nie ma prawa wypłacić swoich pieniędzy czy to jest wtedy dobra wola banku że nie wypłaci bo wie że osoba jest chora?

Łukasz Obrał 
Administrator
www.prawo-porady.pl

Wysłany: 5 Luty 2011, 12:38   

Babcia jako ubezwłasnowolniona całkowicie nie może zarządzać swoim majątkiem, ten zarząd sprawuje za nią opiekun prawny i bank po przedstawieniu mu stosownych dokumentów powinien się do tego stosować.
Najlepiej jednak zapytać w banku jakie ma odpowiednie procedury.

xanteri 

Wysłany: 5 Luty 2011, 17:35   

AHa, czyli bank może zarządac odpowiedniego pisma z sądu że mogę zarządzać majątkiem bo przekracza to zwykły zarząd. Jak tego nie doniose to babcia będzie mogła wypłacić. czyli jednym słowem wszystko zależy od banku?

Łukasz Obrał 
Administrator
www.prawo-porady.pl

Wysłany: 7 Luty 2011, 12:52   

Babcia nie może w ogóle zarządzać swoim mająkiem z tego względu, że jest osobą ubezwłasnowolnioną.

Opiekun prawny powinien o tym poinformować bank i wskazać mu, że to on jest opiekunem prawnym ubezwłasnowolnionego i sprawuje zarząd majątkiem osoby ubezwłasnowolnionej. Bank winien przyjąć to do wiadomości i uniemożliwić osobie ubezwłasnowolnionej dysponowania jej środkami.

Opiekun prawny podlega nadzorowi sądu opiekuńczego i na każdą czynność przekraczającą zwykły zarząd majątkiem ubezwłasnowolnionego powinien uzyskać zgodę sądu. Zlikwidowanie lokat bankowych może być uznane za czynność przekraczającą zwykły zarząd mająkiem, dlatego jeżeli opiekun prawny chciałby zlikwidować lokaty to powinien wystąpić o zgodę do sądu.

misiekthegreat 

Wysłany: 5 Czerwiec 2012, 21:35   

Witam,
otrzymałem zgodę na sprzedaż mieszkania, które jest w 2/3 mojej mamy (osoba całkowicie ubezwłasnowolniona, przebywa w DPS) i w częsci moje (jestem opiekunem prawnym). Sąd nakazał założyć lokatę ze środków ze sprzedaży dla mamy z jej częsci, a z mojej mam opłacić jej pobyt w DPS. Jak wygląda sprawa zarówno lokaty (jak powinna być założona itp) jak i opłat za pobyt w domu opieki? z góry dziękuję za odpowiedż.

Odpowiedz do tematu