Strona Główna Ubezwłasnowolnienie - Forum prawne
Ubezwłasnowolnienie całkowite, ubezwłasnowolnienie częściowe, opieka, kuratela. Forum prawne. Znajdziesz tu porady prawne na temat ubezwłasnowolnienia.

RegulaminRegulamin  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Kurator procesowy?
Autor Wiadomość
sonia 
sonia

Dołączyła: 05 Sie 2011
Posty: 1
Skąd: dolny ślask
Wysłany: 5 Sierpień 2011, 06:02   Kurator procesowy?

Złożyliśmy z mężem wniosek o ubezwłasnowolnienie chorej psychicznie córki.Mamy wskazać bliską osobę:Kuratora procesowego -kto nim może być ? i w jakim celu jest on powołany.Dziękuję,
 
 
Łukasz Obrał 
Administrator
www.prawo-porady.pl


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 13 Wrz 2010
Posty: 182
Skąd: Kraków
Wysłany: 6 Sierpień 2011, 09:47   Kurator procesowy w postępowaniu o ubezwłasnowolnienie

Kuratora procesowego ustanawia się w celu ochrony interesów osoby, która ma być ubezwłasnowolniona, a która ze względu na stan zdrowia nie jest w stanie samodzielnie zadbać o swoje interesy.

Kuratorem może być dowolna osoba, z tym, żeby najlepiej był to członek rodziny osoby mającej zostać ubezwłasnowolnioną (ale nie pozostali uczestnicy postępowania).

Ustanowienie kuratora procesowego wynika z art. 556 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego, stosownie do którego sąd może zaniechać doręczenia pism sądowych, wezwania lub wysłuchania osoby, której dotyczy wniosek o ubezwłasnowolnienie, jeżeli uzna to za niecelowe ze względu na stan zdrowia tej osoby, określony w opiniach biegłego lekarza psychiatry lub neurologa oraz psychologa wydanych po przeprowadzeniu badania. Nie dotyczy to wysłuchania, o którym mowa w art. 547. Na postanowienie sądu przysługuje zażalenie.
Natomiast § 2 art. 556 KPC wskazuje, iż w wypadkach wskazanych w § 1 sąd orzekający, w celu ochrony w toku postępowania praw osoby, której dotyczy wniosek o ubezwłasnowolnienie, ustanowi kuratora, chyba że ma ona przedstawiciela ustawowego, który nie jest wnioskodawcą. Przepisy art. 548 § 3 i 4 stosuje się odpowiednio. Na postanowienie sądu przysługuje zażalenie.
 
 
 
bartek 

Dołączyła: 05 Lut 2011
Posty: 18
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 10 Październik 2011, 08:54   

trwa postępowanie o ubezwłasnowolnienie. Sąd Okręgowy przysłał pismo ,że postanawia ustanowić dla uczestnika kuratora w osobie pracownika sądu do reprezentowania uczestnika i obrony jego praw w niniejszym postępowaniu . Mam pytanie , czy ten kurator np może czy powinien sparawmi finasowymi też się zajmowac danej osoby , bowiem ona tego wymaga ? Czy powinien podpisac zgodę np na leczenie czy hospitalizację ?
 
 
Łukasz Obrał 
Administrator
www.prawo-porady.pl


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 13 Wrz 2010
Posty: 182
Skąd: Kraków
Wysłany: 10 Październik 2011, 20:23   

To jest wyłącznie kurator procesowy. Ma on chronić interesów osoby mającej zostać ubezwłasnowolnioną w toku postępowania. Nie zajmuje się ona zarządem majątkiem i interesami osoby mającej zostać ubezwłasnowolnioną.

Sąd na wniosek strony może w toku postępowania ustanowić dla mającego zostać ubezwłasnowolnionym doradcę tymczasowego. Ma on takie uprawnienia jak kurator osoby ubezwłasnowolnionej częściowo.
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Statystyki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Support forum by phpBB3 Assistant
poradnictwo reklama