Strona Główna Ubezwłasnowolnienie - Forum prawne
Ubezwłasnowolnienie całkowite, ubezwłasnowolnienie częściowe, opieka, kuratela. Forum prawne. Znajdziesz tu porady prawne na temat ubezwłasnowolnienia.

RegulaminRegulamin  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Zmiana opiekuna prawnego.
Autor Wiadomość
Szymon
Gość
Wysłany: 23 Październik 2010, 13:38   Zmiana opiekuna prawnego.

Jestem opiekunem prawnym ubezwłasnowolnionego ojca. Jednak ze względu na wyjazd zagraniczny (dostałem pracę we Francji) nie będę mógł sprawować tej funkcji. Opiekunem prawnym mojego ojca mógłby zostać mój brat.
Gdzie mam wystąpić z wnioskiem o zmianę opiekuna prawnego dla ojca, co powinno być we wniosku, a także czy jest opłata od takiego wniosku?

Łukasz Obrał 
Administrator
www.prawo-porady.pl

Wysłany: 28 Październik 2010, 16:28   Zwolnienie z opieki.

W Pana przypadku zastosowanie będzie miał art. 169 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego stosownie do którego, z ważnych powodów sąd opiekuńczy może na żądanie opiekuna zwolnić go z opieki.
Zgodnie z art. 169 § 2 KRO, sąd opiekuńczy zwolni opiekuna, jeżeli z powodu przeszkód faktycznych lub prawnych opiekun jest niezdolny do sprawowania opieki albo dopuszcza się czynów lub zaniedbań, które naruszają dobro pozostającego pod opieką.

Wyjazd poza granice kraju powoduje, że nie będzie Pan w stanie wypełniać należycie obowiązków opiekuna prawnego.

Musi Pan jednak pamiętać, iż stosownie do art. 169 § 3 KRO, jeżeli sąd opiekuńczy nie postanowi inaczej, opiekun obowiązany jest prowadzić nadal pilne sprawy związane z opieką aż do czasu jej objęcia przez nowego opiekuna.

Jeżeli sąd zwolni Pana z opieki nad osobą ubezwłasnowolnioną będzie musiał ustanowić nowego opiekuna prawnego. Naturalnym kandydatem będzie osoba bliska ubezwłasnowolnionego.

Wniosek o zwolnienie z opieki powinien Pan złożyć do sądu opiekuńczego (tego do którego składa Pan sprawozdania z wykonywania opieki).

Stosownie do przepisu art. 95 ust. 1 pkt 4 Ustawy z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (Dz. U. z 2005 r. Nr 167, poz. 1398) od wniosku o zwolnienie z opieki nie pobiera się opłat.

Edyta 

Wysłany: 3 Grudzień 2011, 08:35   Zmiana opiekuna prawnego

Witam,

Proszę o odpowiedź w następującej kwestii

Z racji wykonywanego zawodu - pracownika socjalnego pełniłam funkcję opiekuna prawnego osoby całkowicie ubezwłasnowolnionej do roku 2010 r. Nstępnie zmieniłam zawód i zakład pracy, wystąpiłam do Sądu o zmianę opiekuna prawnego z uwagi na nowe obowiązki w nowej pracy. Sąd przychylił się do mojego wniosku, a MOPS wyznaczył kolejnego pracownika socjalnego na opiekuna prawnego. Opiekun ten pełni funkcję do dnia dzisiejszego. Sytuacja osoby ubezwłasnowolnionej drastycznie się zmieniła, a mianowicie opiekun prawny umieścił swego Podopiecznego w DPS. Decyzję administracyjną o skierowaniu wydał MOPS, w którym pracuje opiekun prawny. Osoba ubezwłasnowolniona nie powinna być skierowana do DPS, może funkcjonować w miejscu zamieszkania przy wsparciu usług specjalistycznych. Nie wymaga całodobowej opieki. Osoba ubezwłasnowolniona zwróciła się do mnie z prośbą (jako byłego opiekuna) z prośbą o pomoc, a mianowicie chce zmiany opiekuna i chce wrócić do swojego miejsca zamieszkania. Przeprowadziłam rozeznanie, z którego wynika, że opiekun prawny bardzo rzadko odwiedza Podopiecznego w DPS. Był dwa razy w ciągu dwóch lat. Opiekun prawny twierdzi, że nie może wystąpić z wnioskiem do MOPS o uchylenie decyzji kierującej do DPS osoby ubezwłasnowolnionej, bo zachodzi konflikt interesów. Jest podległośc służbowa, a dyrekcja MOPS nie zgadza się na powrót osoby ubezwłasnowolnionej do swojego miejsca zamieszkania. Opiekun prawny boi się stracić pracę i nie podejmuje czynności związanych z powrotem swojego Podopiecznego do domu. Nie chce także wystąpić z wnioskiem o zmianę opiekuna.
Pytanie moje jest takie kto może jeszcze wystąpić z wnioskiem do Sądu o zmianę opiekuna i co podać w uzasadnieniu takiego wniosku.

Odpowiedz do tematu