Strona Główna Ubezwłasnowolnienie - Forum prawne
Ubezwłasnowolnienie całkowite, ubezwłasnowolnienie częściowe, opieka, kuratela. Forum prawne. Znajdziesz tu porady prawne na temat ubezwłasnowolnienia.

RegulaminRegulamin  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
problem z bratem
Autor Wiadomość
Elżbieta

Dołączył: 06 Sty 2011
Posty: 2
Wysłany: 7 Styczeń 2011, 11:12   problem z bratem

Witam, proszę o pomoc.Mój brat ma stwierdzoną całkowitą niezdolność do pracy do 2013 roku,wskutek schizofrenii.Po śmierci ojca,zajmuje 3-pokojowe mieszkanie spółdzielczo-lokatorskie,którego jest głównym najemcą.Otrzymuje jedynie 400zł,z opieki społecznej.Utrzymanie mieszkania to koszt 800zł.Mieszkania,nie można wykupić,ani zamienić,ponieważ jest w nim zameldowana była żona.są po rozwodzie 11 lat i od tego czasu ona tam nie mieszka.Rok temu wyszła za mąż i mieszka w Berlinie.Po rozwodzie nie było podziału majątku.Zgodziła się zrzec prawa do wkładu.Nie stać mnie aby pomagać bratu,obecnie jestem bezrobotna,boję się że straci mieszkanie-co robić
 
 
Fela

Dołączył: 08 Sty 2011
Posty: 4
Wysłany: 8 Styczeń 2011, 16:22   

Od strony [b]ekonomicznej[/b] - wystapienie do urzedu gminy/osrodka pomocy spolecznej o dodatek lokalowy/mieszkaniowy, co moze pociagnac za soba zamiane mieszkania na mniejsze. Sa limity metrazu na jedna osobe, urzad nie bedzie wspiral samotnego najemcy na 3 pokojach. Poza tym, korzyscia jest zmniejszenie stawki czynszu i ryzyka utraty mieszkania. Najlepiej udac sie do urzedu i popytac. Link ponizej.

http://www.informatorobyw...odatek-mieszkan

Kwestie prawne pewnie wyjasni ekspert :).
 
 
Łukasz Obrał 
Administrator
www.prawo-porady.pl


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 13 Wrz 2010
Posty: 182
Skąd: Kraków
Wysłany: 10 Styczeń 2011, 10:41   

Z pytania wynika, że po rozwodzie brata nie było przeprowadzone postępowanie o podział prawa spółdzielczego lokatorskiego do mieszkania.

Jak wskazuje art. 13 ust. 1 Ustawy z dnia z dnia 15 grudnia 2000 r. (Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1116 ze zm.) o spółdzielniach mieszkaniowych, po ustaniu małżeństwa wskutek rozwodu lub po unieważnieniu małżeństwa małżonkowie powinni w terminie jednego roku zawiadomić spółdzielnię, któremu z nich przypadło spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego, albo przedstawić dowód wszczęcia postępowania sądowego o podział tego prawa. Były małżonek niebędący członkiem spółdzielni powinien złożyć deklarację członkowską w terminie 3 miesięcy od dnia, w którym przypadło mu prawo do lokalu. Byłemu małżonkowi przysługuje roszczenie o przyjęcie w poczet członków spółdzielni.

Stosownie zaś do ust. 2 art. 13, jeżeli małżonkowie nie dokonają czynności, o których mowa w ust. 1, spółdzielnia wyznaczy im w tym celu dodatkowy termin, nie krótszy niż 6 miesięcy, uprzedzając o skutkach, jakie może spowodować jego niezachowanie. Po bezskutecznym upływie tego terminu spółdzielnia może podjąć uchwałę o wygaśnięciu spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu.

Z pytania wynika, że spółdzielnia nie wyznaczyła bratu i jego byłej żonie terminu do wskazania komu przypadnie prawo do lokalu.

Jeżeli była żona brata nie będzie robiła przeszkód, a co więcej „zrzeknie się” prawa do wkładu mieszkaniowego to najprościej będzie załatwić tą sprawę poprzez zawiadomienie spółdzielni o tym, iż zgodnie z wolą byłych małżonków prawo do lokalu przypadnie bratu.

Kwestia wkładu mieszkaniowego to odrębna sprawa – wkład mieszkaniowy stanowi składnik majątku wspólnego małżeńskiego i podlega podziałowi.
Była żona może zawrzeć z bratem umowę o podziale majątku wspólnego małżeńskiego polegającą na tym, iż prawo do wkładu mieszkaniowego przypadnie wyłącznie bratu bez spłaty na rzecz jego byłej żony. Taką umowę najlepiej sporządzić w formie aktu notarialnego, ale umowa w formie pisemnej również będzie wiążąca.

Spółdzielnia zapewne w związku ze złożonym zawiadomieniem o tym komu przypadnie prawo do lokalu zażąda od razu uregulowania kwestii wkładu mieszkaniowego.

Kwestia zameldowania nie ma tu znaczenia - to, że mieszkania nie można wykupić, czy zamienić nie wynika z tego, że była żona jest w nim zameldowana. To wynika z tego, że po rozwodzie nie podjęto czynności wskazanych w ustawie o spółdzielniach mieszkaniowych. Można złożyć w urzędzie gminy wniosek o wszczęcie postępowania o wymeldowanie byłej żony brata z lokalu. Ale jak już wskazałem nawet w sytuacji, w której była żona zostanie wymeldowana nie będzie to oznaczało, że prawo do lokalu przypadnie bratu. Należy przeprowadzić czynności zgodnie z ustawą o spółdzielniach mieszkaniowych.

Faktycznie brat powinien rozważyć zamianę mieszkania na mniejsze, na takie, aby mógł ponosić koszty jego utrzymania.
Jeżeli brat będzie dopuszczał się zaległości w opłatach na rzecz spółdzielni to wówczas spółdzielnia może pozbawić brata członkowstwa. Wykluczenie z listy członków jest równoznaczne z pozbawieniem tytułu prawnego do mieszkania, a to pozwala spółdzielni wystąpić do sądu z pozwem o eksmisję.
Po ewentualnej eksmisji spółdzielnia wypłaci bratu wkład mieszkaniowy po wcześniejszym potraceniu należności na rzecz spółdzielni.

Odnośnie dodatku mieszkaniowego to należy wskazać, iż dodatek ten stanowi przychód w rozumieniu ustawy o pomocy społecznej, a to powoduje, że jego ewentualne przyznanie będzie się wiązało ze zmniejszeniem zasiłku stałego z pomocy społecznej (o kwotę dodatku mieszkaniowego).

Brat może natomiast składać w MOPS (GOPS) wnioski o zasiłki celowe np. na pokrycie kosztów utrzymania mieszkania. Wysokość tych zasiłków jest różna - decyduje o ich przyznaniu i wysokości ośrodek pomocy społecznej.

Brat może też przemyśleć sprawę wynajęcia pokoi (pokoju) jakiejś osobie, tak aby zdobyć środki na utrzymanie mieszkania.
 
 
 
Elżbieta

Dołączył: 06 Sty 2011
Posty: 2
Wysłany: 10 Styczeń 2011, 18:43   

Bardzo dziękuję za odpowiedż.Mam jeszcze jedno pytanie czy zasiłek celowy,może brat otrzymać,oprócz tego,który otrzymuje- 400 zł.W Mopsie,powiedziano mu że takiej osobie należy się jeden posiłek dziennie i ta kwota, nic poza tym.Wiem,że mieszkanie jest za duże,jednak wskutek choroby, brat po rozwodzie nie dopilnował spraw związanych z mieszkaniem,póki żył tata utrzymywali się z jego emerytury.Tato zmarł i zaczął się problem.Pozdrawiam
 
 
Łukasz Obrał 
Administrator
www.prawo-porady.pl


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 13 Wrz 2010
Posty: 182
Skąd: Kraków
Wysłany: 11 Styczeń 2011, 08:15   

Zasiłek celowy możne być przyznany również osobie, która ma przyznany zasiłek stały.
Nie jest tak, że kiedy osoba ma przyznany zasiłek stały i zasiłek celowy na żywność (np. w formie "bloczków" na obiad w barze mlecznym) nie może już ubiegać się o zasiłek celowy na zaspokojenie niezbędnej potrzeby życiowej, np. na pokrycie wydatków mieszkaniowych.
Brat powinien moim zdaniem co miesiąc składać wniosek (najlepiej pisemny) o przyznanie takiego zasiłku. Jeżeli wniosek taki zostanie złożony to wówczas będzie musiała zostać wydana decyzja. Jeżeli będzie ona odmowna brat może odwołać się od niej do samorządowego kolegium odwoławczego.
Oczywiście MOPS może wydać decyzję odmowną, ale taka jest prawidłowa forma załatwienia sprawy zasiłku celowego. Ustna informacja o tym, że zasiłek się nie należy nie jest prawidłową formą.

Należy pamiętać, że zgodnie z art. 4 Ustawy o pomocy społecznej, osoby i rodziny korzystające z pomocy społecznej są obowiązane do współdziałania w rozwiązywaniu ich trudnej sytuacji życiowej.
Rozwiązaniem trudnej sytuacji Pani brata i polepszenie tej sytuacji może polegać na podjęciu działań w celu uzyskania prawa do lokalu, a następnie jego zamiany na mniejszy. Z tym, że środki uzyskane z zamiany mieszkania mogą być potraktowane jako przychód (różnica jaka pozostanie po zamianie mieszkania), a to spowoduje, że brat przekroczy zapewne kryterium dochodowe i wypłata zasiłków zostanie mu wstrzymana.

W tej chwili myślę, że najważniejszym jest rozwiązanie kwestii prawa do mieszkania oraz złożenie wniosku o zasiłek celowy.
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Statystyki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group - anime
Support forum by phpBB3 Assistant
poradnictwo reklama