Strona Główna Ubezwłasnowolnienie - Forum prawne
Ubezwłasnowolnienie całkowite, ubezwłasnowolnienie częściowe, opieka, kuratela. Forum prawne. Znajdziesz tu porady prawne na temat ubezwłasnowolnienia.

RegulaminRegulamin  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Łukasz Obrał
6 Kwiecień 2011, 07:28
Jakie są obowiązki osoby ubezwłasnowalniającej
Autor Wiadomość
maja 

Wysłany: 4 Kwiecień 2011, 16:41   Jakie są obowiązki osoby ubezwłasnowalniającej

Mamy ogromny problem z matką mojego meża.Jest to osoba ktora byla juz w szpitalu psychiatrycznym okolo 2 miesiace.Jej stan po wyjsciu nieco sie polepszyl ale nie na dlugo....
W tej chwili nie bierze zadnych lekow a miala brac wedlug zalec lekarza psychiatry.
Zachowuje sie nieracjonalnie ciagle dzwoni na policje ze czuje sie zagrozona itp...
niejednokrotnie probowalismy jej pomoc ale niestety nie mamy juz pomyslu jak sobie z nia radzic.Stad moje pytanie jakie bylyby obowiazki mojego meza gdyby zdecydowal sie zlozyc taki wniosek o ubezwlasnowolnienie matki.Obawiam sie ze wiazalo by sie to z konicznoscia opieki non stop..?..jak to wlasnie wyglada.Z gory dziekuje za odp.
Pozdrawiam

Łukasz Obrał 
Administrator
www.prawo-porady.pl

Wysłany: 6 Kwiecień 2011, 07:34   

Opiekun osoby ubezwłasnowolnionej to nie jest osoba, która ma za zadanie sprawowanie osobistej opieki faktycznej i pielęgnacji osoby ubezwłasnowolnionej. Opiekun nie musi być stale przy osobie ubezwłasnowolnionej. Jest zasadnicza różnica pomiędzy opiekunem prawnym, a opiekunem faktycznym. Opiekun prawny nie musi rezygnować ze swojego życia, aby pełnić taką funkcję.

Opiekun prawny ma obowiązek dbania o dobro, majątek i interesy osoby ubezwłasnowolnionej. Jest jej przedstawicielem ustawowym.

Jeżeli mąż zdecydowałby się złożyć wniosek o ubezwłasnowolnienie swojej matki, a następnie został jej opiekunem prawnym musiałby podjąć takie działania, aby zapewnić matce należytą opiekę i pielęgnację. Mógłby on złożyć wniosek o usługi opiekuńcze dla mamy, o umieszczenie jej w domu pomocy społecznej, o umieszczenie w zakładzie opiekuńczo-leczniczym. Oczywiście w sytuacji, w której byłby to wymagane - jeżeli rodzina nie byłaby w stanie prawidłowo zająć się mamą.

bartek 

Wysłany: 18 Sierpień 2011, 18:36   obowiązki kuratora

zostałem kuratorem częściowo ubezwłasnowolnionej osoby w DPS. Sąd przysłał mi uprawomocnione postanowienie , że nastąpiła zmiana kuratora ( wcześniej był ktoś inny) , lecz nie wydali zaświadczenia. Dzwoniłam do sądu , pani mnie poinformowała, że dla kuratorów nie wydaje się zaświadczenia. jestem kuratorem też dla innych osób i takie zaświadczenia posiadam. Dlaczego nastąpiła taka sytuacją? I jeszcze jedno pytanie jakie ma obowiązki kurator, jeśli w zaświadczeniu nie jest wpisany zakres jakie powinien obejmować kurator ? Tylko jest wystawione zaświadczenie , że jestem kuratorem dla częściowo ubezwłasnowolnionego Pana........ . Jakie ona ma prawa a jakie ja obowiązki w tym momencie . Dziękuję z góry za odpowiedź. Te i inne poruszane przeze mnie na forum .

Łukasz Obrał 
Administrator
www.prawo-porady.pl

Wysłany: 24 Sierpień 2011, 06:20   Uprawnienia kuratora osoby częściowo ubezwłasnowolnionej

Art. 181 § 1 Kodeksu rodzinnego wskazuje, iż kurator osoby ubezwłasnowolnionej częściowo jest powołany do jej reprezentowania i do zarządu jej majątkiem tylko wtedy, gdy sąd opiekuńczy tak
postanowi.

Jeżeli sąd nie wydał takiego postanowienia to nie jest Pan uprawniony do reprezentowania ubezwłasnowolnionego częściowo i do zarządu jego majątkiem.

Sąd Najwyższy w postanowieniu z dna 30 września 1977 r., sygn. akt. III CRN 132/77 wskazał, że kurator osoby częściowo ubezwłasnowolnionej jest powołany do wyrażania zgody na zaciągnięcie przez nią zobowiązań lub rozporządzenie swoim prawem również w tym wypadku, gdy postanowienie sądu opiekuńczego nie zawiera uprawnienia kuratora do reprezentowania osoby częściowo ubezwłasnowolnionej i do zarządzania jej majątkiem.

Tak więc to osoba ubezwłasnowolniona częściowo decyduje o swoim majątku i interesach, a Pan wyraża na to zgodę (lub nie). Z całą pewnością można powiedzieć, że kurator osoby ubezwłasnowolnionej, jeżeli sąd nie postanowił inaczej, nie decyduje o majątku i interesach ubezwłasnowolnionego częściowo.

Nie jest Pan również przedstawicielem ustawowym ubezwłasnowolnionego częściowo - nie reprezentuje Pan go. Wskazać należy jednak, że ta kwestia budzi duże rozbieżności w doktrynie prawa.
W w/w orzeczeniu Sądu Najwyższego wskazano, iż kurator osoby częściowo ubezwłasnowolnionej, któremu nie nadano uprawnień z art. 181 KRO może być traktowany jako przedstawiciel ustawowy, ale w znaczeniu odbiegającym od tego, jakie nadaje mu art. 95 § 2 KC. Sąd wskazuje, że kurator bez uprawnień z art. 181 KRO jest przedstawicielem ustawowym w zakresie związanym z reprezentowaniem ubezwłasnowolnionego w toku postępowań sądowych. Ale i tu są stanowiska odmienne.

Jednym słowem powiedziałbym, że nie reprezentuje Pan ubezwłasnowolnionego częściowo, chyba że chodzi o postępowanie sądowe gdzie ubezwłasnowolniony częściowo występuje jako strona postępowania.

Jeżeli chodzi o zaświadczenie dla kuratora to zastosowanie będą miały przepisy kodeksu postępowania cywilnego.

Art. 591 § 1 kpc wskazuje, iż po złożeniu przyrzeczenia przez opiekuna sąd opiekuńczy wydaje mu zaświadczenie.

Z kolei art. 605 kpc mówi, iż w przedmiotach nie unormowanych w rozdziale niniejszym (o kurateli) stosuje się odpowiednio przepisy o postępowaniu w sprawach z zakresu opieki.

Stosownie zaś do art. 604 kpc, w zaświadczeniu dla kuratora sąd określa zakres jego uprawnień.

Biorąc pod uwagę powyższe przepisy można stwierdzić, że kuratorowi wydaje się zaświadczenie. Najlepiej moim zdaniem wystąpić do sądu z pisemnym wnioskiem o wydanie zaświadczenia. Jeżeli sąd odmówi to wskaże jaka jest jego interpretacja przepisów.

bartek 

Wysłany: 25 Sierpień 2011, 13:26   rola kuratora

Muszę powiedzieć , że dla mnie to trochę zagmatwana. To dlaczego ta osoba została ubezwłasnowolniona, jak moze dalej decydowac o sobie . Po co jej kurator , jakie ja mam w tej chwili obowiązki ? Dla mnie to coś niezrozumiałego ?

Łukasz Obrał 
Administrator
www.prawo-porady.pl

Wysłany: 27 Sierpień 2011, 07:23   Kuratela, opieka

Osoba ubezwłasnowolniona częściowo ma ograniczoną zdolność do czynności prawnych. Może zatem decydować o swoich sprawach, z tym że na te czynności musi mieć zgodę kuratora.
Czyli osoba ubezwłasnowolniona częściowo zawiera umowę - umowa będzie ważna jeżeli wyrazi na jej zawarcie zgodę kurator.
Ubezwłasnowolnienie częściowe orzeka się jeżeli osoba wymaga pomocy do prowadzenia swoich spraw, a nie kiedy nie jest w stanie prowadzić swoich spraw (to jest podstawa do ubezwłasnowolnienia całkowitego).

Osoba ubezwłasnowolniona całkowicie nie może decydować o swoich sprawach. Jest pozbawiona zdolności do czynności prawnych. Umowa zawarta przez taką osobę jest nieważna. Opiekun prawny reprezentuje osobę.

Jeżeli sąd tak nie postanowił to nie reprezentuje Pan osoby częściowo ubezwłasnowolnionej, ani nie zarządza jej majątkiem. Pana obowiązkiem jest pomagać tej osobie (a nie decydować za nią) co przejawia się w udzielaniu zgody na zaciąganie przez tą osobę zobowiązań czy nabywania praw.

Art. 21 KC wskazuje, iż osoba ograniczona w zdolności do czynności prawnych może bez zgody przedstawiciela ustawowego rozporządzać swoim zarobkiem, chyba że sąd opiekuńczy z ważnych powodów inaczej postanowi.

Odpowiedz do tematu