Strona Główna Ubezwłasnowolnienie - Forum prawne
Ubezwłasnowolnienie całkowite, ubezwłasnowolnienie częściowe, opieka, kuratela. Forum prawne. Znajdziesz tu porady prawne na temat ubezwłasnowolnienia.

RegulaminRegulamin  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Darowizna do rąk wierzyciela osoby ubezwłasnowolnionej
Autor Wiadomość
Piotr 

Wysłany: 15 Czerwiec 2013, 23:40   Darowizna do rąk wierzyciela osoby ubezwłasnowolnionej

Zamierzam ubezwłasnowolnić mojego ojca ponieważ chcę pomóc mu w spłacie zadłużenia w kilku bankach a niestety obecnie są trudności aby ojciec udzilił mi pełnomocnictwa do tych czynności. Stan zdrowia ojca podlega ciągłym wahaniom raz na lepsze raz na gorsze. Straciłem nadzieję na poprawę.

Sytuacja:
Jako opiekun prawny ubezwłasnowolnionego całkowicie ojca chciałbym spłacić częściowo jego kredyt dokonując częściowej wcześniejszej spłaty umowy kredytu wraz ze skróceniem okresu kredytowania. Dzięki skróceniu okresu kredytowania o kilkanaście miesięcy wcześniej zakończy się umowa i uniknie się płacenia odsetek za te miesiące o które umowa ulega skróceniu.
Częściowa wcześniejsza spłata kredytu [u]z opcją skrócenia okresu kredytowania[/u] wymaga zawarcia aneksu do umowy kredytu.
Natomiast częściowa wcześniejsza spłata kredytu [u]z opcją zmniejszenia raty miesięcznej[/u] nie wymaga zawarcia aneksu do umowy kredytu (ale taka opcja jest mniej korzystna bo okres kredytowania nie ulega skróceniu więc ta opcja mnie nie interesuje).

Mam wątpliwość:
Gdybym twierdził że częściowej wcześniejszej spłaty dokonam środkami z majątku osobistego ojca to wtedy musiałbym mieć zgodę sądu na rozporządzenie tymi środkami na cel spłaty kredytu. [b]Chciałbym ominąć etap wyrażenia zgody sądu[/b] z uwagi na czasochłonność. Planuję zrobić to w ten sposób że dokonam darowizny na rzecz ojca ale kwotę darowizny przekażę bezpośrednio do dyspozycji wierzyciela ojca (czyli na rachunek umowy kredytowej w banku wierzyciela). Kilka dni przed wpłatą złożę do banku (jako opiekun prawny) dyspozycję częściowej wcześniejszej spłaty umowy kredytu. Czy taka forma przekazania darowizny nie zostanie zakwestionowana przez sąd przy zdawaniu rocznego rachunku z zarządu majątkiem ojca?

Z drugiej strony nie mógłbym częściowej spłaty umowy kredytu dokonać bezpośrednio własnymi środkami ponieważ wtedy przyczepi się urząd skarbowy że nie zgłosiłem darowizny lub nawet pożyczki dla ojca i w konsekwencji urząd skarbowy naliczyłby ojcu podatek z zaległymi odsetkami. Tak więc wtap darowizny musi formalnie być i ja zgłosilbym ją do urzędu w imieniu ojca (jako opiekun).

Odpowiedz do tematu