Strona Główna Ubezwłasnowolnienie - Forum prawne
Ubezwłasnowolnienie całkowite, ubezwłasnowolnienie częściowe, opieka, kuratela. Forum prawne. Znajdziesz tu porady prawne na temat ubezwłasnowolnienia.

RegulaminRegulamin  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
ubezwlasnowolnienie mamy czy moge zostac opiekunem
Autor Wiadomość
sylwek1978 

Wysłany: 18 Marzec 2011, 19:41   ubezwlasnowolnienie mamy czy moge zostac opiekunem

zlozylam wniosek o ubezwlasnowolnienie.dzis dostalam z sadu pismo zeby ustalic opiekuna poniewaz ja nie moge byc bo skladalam wniosek.siostra nie chce a ja nie bardzo mam ochote aby ustalic obca osobe.czy moge jeszcze cos zrobic zeby jednak mnie sad ustalil tym opiekunem

Łukasz Obrał 
Administrator
www.prawo-porady.pl

Wysłany: 18 Marzec 2011, 22:42   

Zapewne nie chodzi o ustanowienie opiekuna gdyż ten jest ustanawiany przez sąd rejonowy po uprawomocnieniu się postanowienia sądu okręgowego o ubezwłasnowolnieniu.

Sąd zapewne wezwał do wskazania kandydata na kuratora dla osoby mającej zostać ubezwłasnowolnioną. Jest to kurator procesowy, którego obowiązkiem jest chronić interesy i dbać o dobro osoby mającej zostać ubezwłasnowolnioną w toku postępowania o ubezwłasnowolnienie. Nie jest to osoba, która reprezentuje osobę mającą zostać ubezwłasnowolnioną w innych sprawach niż postępowanie. Kurator ten ustanawiany jest wyłącznie na czas trwania postępowania o ubezwłasnowolnienie.

Wnioskodawca nie może być kuratorem - nie może być jednocześnie stroną postępowania i osobą reprezentującą drugą stronę, bo może zachodzić konflikt interesów.

Jeżeli wskaże Pani siostrę jako kuratora dla mającej zostać ubezwłasnowolnioną to nie oznacza to, że ta osoba będzie później opiekunem prawnym. Opiekuna prawnego, jak już wspomniałem ustanowi sąd rejonowy po uprawomocnieniu się postanowienia o ubezwłasnowolnieniu.

Odpowiedz do tematu