Strona Główna Ubezwłasnowolnienie - Forum prawne
Ubezwłasnowolnienie całkowite, ubezwłasnowolnienie częściowe, opieka, kuratela. Forum prawne. Znajdziesz tu porady prawne na temat ubezwłasnowolnienia.

RegulaminRegulamin  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
opiekun prawny
Autor Wiadomość
magdalena1980 

Wysłany: 26 Październik 2015, 12:55   opiekun prawny

Witam
Mam pare pytan obecnie mam na utrzymaniu babcie ktora byla moim i mojego brata opiekunem prawnym teraz ja chce byc jej opiekunem prawnym bo jest juz w podeszlym wieku i schorowana , a jestem wnuczka nadmienie ze corka babci jest alkoholiczka a syn narobil dlogow i uciekl za granice i nie ma z nimi za bardzo kontaktu, babcia mieszka z nami od malego w naszym mieszkaniu jakie dokumenty musze zlozyc i gdzie zeby byc opiekunem prawnym i czy dlugi ktore babcia splaca za syna bo ma rente chorobowa i tylko z niej mozna sciagnac np za mieszkanie komunalne (czynsz zadluzenie) przejda na mnie po jej smierci czy nawet teraz ? gdy zostane opiekunem prosze o informacje

Łukasz Obrał 
Administrator
www.prawo-porady.pl

Wysłany: 13 Listopad 2015, 05:59   

Opiekę prawną ustanawia się dla osób, które nie mają zdolności do czynności prawnych. Babcia musiałaby zatem być osobą ubezwłasnowolnioną żeby móc ustanowić dla niej opiekuna. To z kolei jest zasadne kiedy, z powodu stanu zdrowia psychicznego, nie mogłaby kierować swoim postępowaniem.

Jeżeli chodzi o długi to opiekun prawny nie odpowiada za długi podopiecznego.

magdalena1980 

Wysłany: 18 Listopad 2015, 21:55   opiekun prawny

dziękuje za odpowiedź , jeśli chodzi o stan psychiczny to jest z Babcia ok jest po prostu schorowanym człowiekiem i nie może mieszkać sama czy w takim przypadku można ją ubezwłasnowolnić ?

Łukasz Obrał 
Administrator
www.prawo-porady.pl

Wysłany: 18 Listopad 2015, 22:23   

Jeżeli psychicznie z babcią jest OK to nie ma podstaw do ubezwlasnowolnienia, a tym samym do ustanowienia opiekuna prawnego.

Żeby babcia z Panią mieszkała nie jest koniecznym ustanowienie opieki prawnej. To jej i Pani wola. Może się nią Pani, bez przeszkód, opiekować (w sensie dbać o nią i jej pomagać) bez żadnej ingerencji sądu.

Jeżeli babcia potrzebuje pomocy w załatwianiu różnych swoich spraw to może ustanowić Panią swoim pełnomocnikiem i wówczas będzie mogła Pani ja reprezentować.

A dlaczego babcia spłaca długi syna - przecież za te długi nie odpowiada. Odpowiada, jak każdy, tylko za swoje.

magdalena1980 

Wysłany: 19 Listopad 2015, 11:35   opiekun prawny

długi zrobił syn na mieszkaniu komunalnym w którym była tylko zameldowana a mieszka ze mną juz prawie 30lat pod innym adresem , a że jest jedyna osobą z której komornik może ściągać pieniądze to jej zabieraja z renty a czy można to jakoś odkręcić teraz?

Odpowiedz do tematu