Strona Główna Ubezwłasnowolnienie - Forum prawne
Ubezwłasnowolnienie całkowite, ubezwłasnowolnienie częściowe, opieka, kuratela. Forum prawne. Znajdziesz tu porady prawne na temat ubezwłasnowolnienia.

RegulaminRegulamin  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Opiekun prawny, a wniosek o ubezwłasnowolnienie
Autor Wiadomość
KasiaB 

Wysłany: 5 Wrzesień 2011, 09:56   Opiekun prawny, a wniosek o ubezwłasnowolnienie

Witam,

Planujemy wystąpić o ubezwłasnowolnienie całkowite mojej chorej psychicznie mamy.

Moje pytanie dotyczy wyznaczenia opiekuna prawnego. Wiem, że w pierwszej kolejności opiekunem zostaje małżonek osoby ubezwłasnowolnionej, ale mój tata nie żyje. Moja babcia jest natomiast osobą w bardzo podeszłym wieku i z pewnością nie można jej obarczać obowiązkiem bycia opiekunem prawnym mamy.

Zostajemy my - dzieci (jest nas troje). Uważam, że każde z nas tak samo będzie dbało o dobro mamy, żadne z nas nie mieszka również z mamą, więc pod tymi względami praktycznie nie ma znaczenia kto zostanie opiekunem. Chodzi jedynie o to, że nie chcemy obarczyć tylko jednej osoby załatwianiem wszystkich formalności. Czy może być tak, że jedna osoba będzie wnioskodawcą w rozprawie o ubezwłasnowolnienie, a inna zostanie opiekunem prawnym.

Czy sędzia Sądu Okręgowego wskazuje opiekuna informując Sąd Rejonowy o ubezwłasnowolnieniu? Czy może być tak, że wskaże wnioskodawcę wniosku o ubezwłasnowolnienie i wówczas nie będziemy już mieli nic do powiedzenia w tej kwestii?
Czy jeżeli ja złożę wniosek o bycie opiekunem prawnym mojej mamy to na rozprawę będą wzywać również resztę mojego rodzeństwa?

Łukasz Obrał 
Administrator
www.prawo-porady.pl

Wysłany: 7 Wrzesień 2011, 06:14   

Sąd okręgowy przekazując sprawę do sądu opiekuńczego rejonowego nie wskazuje osoby opiekuna. Sąd wskazuje jedynie, że wydał orzeczenie o ubezwłasnowolnieniu danej osoby.

Sąd wybierając opiekuna wybierze osobę, która daje najlepsze gwarancje prawidłowego wykonywania opieki nad osobą ubezwłasnowolnioną.
Opiekun prawny powinien być wybrany przede wszystkim z grona krewnych osoby ubezwłasnowolnionej.

Art. 176 KRO wskazuje, iż jeżeli wzgląd na dobro pozostającego pod opieką nie stoi temu na przeszkodzie, opiekunem ubezwłasnowolnionego całkowicie powinien być ustanowiony przede wszystkim jego małżonek, a w braku tegoż – jego ojciec lub matka.

Jeżeli ani małżonek, ani rodzice nie dają gwarancji należytego wykonywania obowiązków opiekuna prawnego to sąd tym opiekunem ustanowi innego krewnego.

W sprawach nieprocesowych, a takim jest postępowanie o ustanowienie opiekuna prawnego stroną postępowania jest każdy zainteresowany.

Z kolei art. 576 § 1 KPC wskazuje, iż przed wydaniem orzeczenia co do istoty sprawy sąd opiekuńczy wysłucha przedstawiciela ustawowego osoby, której postępowanie dotyczy. W wypadkach ważniejszych powinien ponadto w miarę możności wysłuchać osoby bliskie
tej osoby.

Odpowiedz do tematu