Strona Główna Ubezwłasnowolnienie - Forum prawne
Ubezwłasnowolnienie całkowite, ubezwłasnowolnienie częściowe, opieka, kuratela. Forum prawne. Znajdziesz tu porady prawne na temat ubezwłasnowolnienia.

RegulaminRegulamin  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Opiekun dla ubezwłasnowolnionego
Autor Wiadomość
Krysia
Gość
Wysłany: 20 Wrzesień 2010, 20:02   Opiekun dla ubezwłasnowolnionego

Sąd orzekł ubezwłasnowolnienie mojej mamy, która od zawsze mieszka ze mną. Mój brat zapowiedział, że to on będzie opiekunem prawnym. Uważam, że ja lepiej będę spełniała tą funkcję, bo już od dawna pomagam mamie i załatwiałam za nią sprawy na podstawie pełnomocnictwa.
Czym kieruje się sąd wybierając opiekuna prawnego?

Łukasz Obrał 
Administrator
www.prawo-porady.pl

Wysłany: 21 Wrzesień 2010, 07:50   

Zgodnie z art. 176 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, jeżeli wzgląd na dobro pozostającego pod opieką nie stoi temu na przeszkodzie, opiekunem ubezwłasnowolnionego całkowicie powinien być ustanowiony przede wszystkim jego małżonek, a w braku tegoż - jego ojciec lub matka.
W przypadku braku ojca lub matki opiekun powinien być ustanowiony spośród krewnych lub innych osób bliskich pozostającego pod opieką albo jego rodziców (art. 149 § 1 kro)

Należy też pamiętać, iż art. 148 § 1 kro wskazuje, iż nie może być ustanowiony opiekunem, kto nie ma pełnej zdolności do czynności prawnych, jak również ten, kto został pozbawiony praw publicznych albo praw rodzicielskich lub praw opiekuńczych.
Nie może być ustanowiony opiekunem ten, w stosunku do kogo zachodzi prawdopodobieństwo, że nie wywiąże się należycie z obowiązków opiekuna (art. 148 § 2 kro).

W postępowaniu o ustanowienie opieki powinna Pani wykazywać, że to Pani ze względu na dobry kontakt z matką, lepszą orientację w sprawach matki i lepszym rozeznaniem w jej interesach daje gwarancję lepszego wykonywania obowiązków opiekuna prawnego niż Pani brat. Warto wskazać, że brat nie ma kontaktu z matką, nie ma wiadomości odnoszących się do majątku matki.

Sąd wybierze opiekunem prawnym tą osobę, która daje większe gwarancje prawidłowego wykonywania obowiązków opiekuna prawnego.

Odpowiedz do tematu