Strona Główna Ubezwłasnowolnienie - Forum prawne
Ubezwłasnowolnienie całkowite, ubezwłasnowolnienie częściowe, opieka, kuratela. Forum prawne. Znajdziesz tu porady prawne na temat ubezwłasnowolnienia.

RegulaminRegulamin  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Nieoczekiwane ubezwłasnowolnienie rozwiedzionej Mamy
Autor Wiadomość
Cezar 

Wysłany: 26 Grudzień 2012, 19:15   Nieoczekiwane ubezwłasnowolnienie rozwiedzionej Mamy

Moja Mama (80+) u której 2 lata temu stwierdzono początkową fazę choroby Alzheimera, a w ostatnich tygodniach choroba zaczęła się nasilać, dostała listem poleconym wezwanie do sądu o ubezwłasnowolnienie całkowite. Wnioskodawcą jest moja siostra, która ani matki ani mnie nawet o tym nie uprzedziła a we wniosku ani słowem o moim istnieniu nie wspomina.
Siostra prowadzi działalność gospodarczą i stale brakuje jej czasu na kontakt z mamą a ja jestem już emerytką więc 4 dni w tygodniu spędzam u Mamy a pozostałe 3 dni przychodzi opiekunka. Mama zdając sobie sprawę z konsekwencji postępującej choroby, chcąc ułatwić mi dalszą opiekę nad nią dokonała notarialnego przekazania w zamian za dożywocie swojego mieszkania. Zgodnie z tą umową jestem zobowiązana między innymi do zapewnienia odpowiedniego pielęgnowania w chorobie z czego się w pełni wywiązuję. Siostra we wniosku o ubezwłasnowolnienie podaje wiele mijających się z prawdą powodów oraz wskazuje siebie jako zarządcę tymczasowego oraz swoją 21-letnią córkę jako kuratora.
Pytania:
- czy sąd może podjąć decyzję o ubezwłasnowolnieniu bez mojej obecności i zgody
- w przypadku ubezwłasnowolnienia Mamy na wniosek siostry czy sąd przed ustanowienie opiekuna prawnego rozpatrzy z urzędu i moją osobę czy też mam sama zgłosić do sądu moje istnienie i chęć bycia opiekunem prawnym Mamy.

Odpowiedz do tematu