Strona Główna Ubezwłasnowolnienie - Forum prawne
Ubezwłasnowolnienie całkowite, ubezwłasnowolnienie częściowe, opieka, kuratela. Forum prawne. Znajdziesz tu porady prawne na temat ubezwłasnowolnienia.

RegulaminRegulamin  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Czy sad moze zmusic mnie do bycia opiekunem prawnym?
Autor Wiadomość
basiakrol 

Wysłany: 23 Wrzesień 2013, 23:20   Czy sad moze zmusic mnie do bycia opiekunem prawnym?

Witam,

Mam taka sytuacje, ze brat jest chory na schizofrenie i jest niebezpieczny dla otoczenia, wiele razy targnął się na moje życie. Teraz trwa proces o umieszczenie go w ośrodku pomocy społecznej ale nie ma opiekuna prawnego. Nie mogą go znaleźć, matka nie może zostać opiekunem ponieważ była karana za znęcanie i wykorzystywanie seksualne i raz została pozbawiona praw rodzicielskich. Teraz pytanie czy sad może zmusić mnie abym została opiekunem prawnym? Nie chce mieć nic wspólnego z ta rodzina, żyje z dala od nich. Czy są jakieś przepisy prawne, które mnie chronią?

Pozdrawiam i czekam na odpowiedz

Piotr 

Wysłany: 13 Październik 2013, 09:19   

Kodeks rodzinny i opiekuńczy:

Art. 152. Każdy, kogo sąd opiekuńczy ustanowi opiekunem, obowiązany jest opiekę objąć. [b]Z ważnych powodów sąd opiekuńczy może zwolnić od tego obowiązku.[/b]

Art. 153. Objęcie opieki następuje przez złożenie przyrzeczenia przed sądem opiekuńczym. Opiekun powinien objąć swe obowiązki niezwłocznie.

alex89 

Wysłany: 5 Marzec 2014, 11:58   

Sąd nie może nałożyć na Ciebie takiego obowiązku, o ile udowodnisz, że nie masz możliwości zająć się bratem.

aederans 

Wysłany: 28 Kwiecień 2014, 12:21   

[quote="alex89"]Sąd nie może nałożyć na Ciebie takiego obowiązku, o ile udowodnisz, że nie masz możliwości zająć się bratem.[/quote]

zgadzam się z tym o ile wlasnie bedziesz w stanie to udowodnic

Odpowiedz do tematu