Strona Główna Ubezwłasnowolnienie - Forum prawne
Ubezwłasnowolnienie całkowite, ubezwłasnowolnienie częściowe, opieka, kuratela. Forum prawne. Znajdziesz tu porady prawne na temat ubezwłasnowolnienia.

RegulaminRegulamin  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
likiwdacja depozytu po zmarłej osobie
Autor Wiadomość
bartek 

Dołączyła: 05 Lut 2011
Posty: 18
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 8 Marzec 2011, 13:07   likiwdacja depozytu po zmarłej osobie

Witam . Mam następujący problem. Osoba całkowicie ubezwłasnowolniona , a która mieszkała w DPS nagle zmarła . Zostawiła masę spadkową. Dość dużą kwotę na koncie w banku. Nie miała żadnej rodziny . Opiekunem prawnym był pracownik DPS.DPS zawiadomił gmnię miejsca zamieszkania zgodnie z ustawą o likwidacji niepodjętych depozytów i kodeksem cywilnym, że jest spadkobiercą i ma 3 lata na podjęcie depozytu. Gmina zajęła się tą sprawą, aktualnie jużj est po rozprawie i czeka na uprawomocnienie postanowienia. Jako DPS chcielinbyśmy aby gmnia jako spadkobierac postawiła naszemu zmarłemu mieszkańcowi pomnik , przeciez to były jego oszczędności , jego majątek , a niestety jako osoba calkowicie ubezwłasnowolniona nie mogła sporządzić testamentu. Niestety burmisrz poinformował nas , że nie mamy na co liczyć i nie postawi pomnika zmarłemu, gdyż nie ma takiej prawnej mozliwości, również sekretarz gminy jest tego zdania. Twierdzą, że jeśli sąd nie zdecydował, że pieniądze mają być na jaki cel przeznaczone, to oni ( jako gmnia) tych pieniędzy nie mogą przekazać na pomnik.
Zwracam się o pomoc w tej sprawie , może Pan ma jakieś prawne wyjście z tej sytuacji. Kilka lat temu mieliśmy podobną sytuacje, wówczas spadkobiercą został skarb państwa i na naszą prośbę zostały pzrekazane pieniądze w celu postawienia nagrobka dla zmarłego.
Zależy nam tylko na nagrobku ( dodam , że gmnie zostanie jeszcze sporo pieniędzy po opłaceniu nagrobka) chyba na to ta osoba sobie zasłużyła.
Dziękuję za jakąkolwiek poradę.
 
 
Łukasz Obrał 
Administrator
www.prawo-porady.pl


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 13 Wrz 2010
Posty: 182
Skąd: Kraków
Wysłany: 9 Marzec 2011, 08:17   

Nie ma regulacji prawnych, które wprost nakazywałyby spadkobiercy przeznaczenie środków ze spadku na wybudowanie pomnika zmarłego spadkodawcy. Z drugiej strony nie ma też przepisów prawnych, które zabraniałyby gminie wydanie środków ze spadku na budowę takiego pomnika.

Sąd nie wskazuje w postanowieniu na co mają być przeznaczone środki ze spadku tak więc twierdzenie gminy, iż jeśli sąd nie zdecydował, że pieniądze mają być na jaki cel przeznaczone, to gmina tych pieniędzy nie może przekazać na pomnik.

Nie widzę przeszkód prawnych, aby gmina przeznaczyła środki ze spadku na wystawienie pomnika, tym bardziej, że koszty pogrzebu w zakresie takim w jakim pogrzeb odpowiada zwyczajom przyjętym w danym środowisku należą do długów spadkowych.

Można w sprawie odwoływać się wyłącznie do moralnego obowiązku gminy, która jest spadkobiercą, do należytego uszanowania spadkobiercy oraz pamięci o nim. Można też wskazywać, że koszt sprawienia pogrzebu jest długiem spadkowym oraz, że sprawienie skromnego pomnika nagrobnego mieści się w zwyczaju przyjętym w środowisku.
 
 
 
bartek
Gość
Wysłany: 9 Marzec 2011, 09:33   bartek

Dziękuję bardzo za odpowiedź.
Mam jeszcze pewną inną sprawę dotyczącą depozytów zamarłych mieszkańców DPS, którzy nie koniecznie byli ubezwłansowolnieni. Zgodnie z ustawą o likwidacji niepodjętych depozytów DPS wysyła pisma do znanych spadkobierców wzywające do podjęcia depozytu po przedstawieniu prawomocnego wyroku sądu o nabyciu spaku , na to jest oczywiście czas 3 lata. Zdarza się często tak , że jakiś spadkobirca (znamy jego imię i nazwisko) nie iwadomo gdzie mieskza , również na podstwie danych ze zbioru pesel z MSWiA widomo, że żyje ta osoba, ale nie ma meldunku co w tym przypadku zrobić, rodzina także nie ma kontaktu z tą osobą. Rodzina z reguły na małą masę spadkową nie zakłada sprawy w śadzie i DPS po upływie 3 lat powinien wystą[ić do śadu o likiwidację depozytu , lecz pisma o spadku nie zostały doręczone wszystkim spadkobiercom. Co w tym przypadku zrobić , jak postąpić ? Będę bardzo wdzięczny jak Pan postara mi się odpowiedzieć w tej sprawie.
 
 
Łukasz Obrał 
Administrator
www.prawo-porady.pl


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 13 Wrz 2010
Posty: 182
Skąd: Kraków
Wysłany: 20 Marzec 2011, 10:28   

DPS może w celu ustalenia spadkobierców wystąpić do sądu z wnioskiem o stwierdzenie nabycia spadku po zmarłych podopiecznych. W toku postępowania sądu ustali kto jest spadkobiercą danej osoby co pozwoli ustalić osoby uprawnione do podjęcia depozytu po zmarłych.

Jeżeli miejsce zamieszkania spadkobiercy – strony postępowania nie jest znane sąd może ustanowić dla niego kuratora. Jeżeli spadkobiercy w ogóle nie są znani sąd może wezwać ich do sprawy przez ogłoszenie.

Można też wystąpić do sądu o ustanowienie kuratora spadku nieobjętego.
Stosownie do art. 666 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego, do czasu objęcia spadku przez spadkobiercę sąd czuwa nad całością spadku, a w razie potrzeby ustanawia kuratora spadku.
Według § 2 art. 666 KCP jeżeli inwentarz nie był przedtem spisany, sąd wyda postanowienie o sporządzeniu spisu inwentarza.

Z kolei art. 667 § 1 KPC wskazuje, iż kurator spadku powinien starać się o wyjaśnienie, kto jest spadkobiercą i zawiadomić spadkobierców o otwarciu spadku.
Kurator spadku, stosownie do art. 667 § 2 KPC, zarządza majątkiem spadkowym pod nadzorem sądu spadku. Do sprawowania zarządu stosuje się odpowiednio przepisy o zarządzie w toku egzekucji z nieruchomości.

Myślę, że lepiej występować o ustanowienie kuratora spadku nieobjętego – kurator jest zwolniony od kosztów sądowych.
W przypadku występowania o stwierdzenie nabycia spadku należy uiścić opłaty (np. za wniosek, wynagrodzenie dla kuratora nieznanego z miejsca pobytu). DPS mógłby oczywiście ubiegać się o zwolnienie z kosztów powołując się na brak środków lub to, że poniesienie kosztów postępowania uszczupli środki na działania statutowe z niekorzyścią dla pensjonariuszu.
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Statystyki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Support forum by phpBB3 Assistant
poradnictwo reklama