Strona Główna Ubezwłasnowolnienie - Forum prawne
Ubezwłasnowolnienie całkowite, ubezwłasnowolnienie częściowe, opieka, kuratela. Forum prawne. Znajdziesz tu porady prawne na temat ubezwłasnowolnienia.

RegulaminRegulamin  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
wynagrodzenie dla opiekuna prawnego
Autor Wiadomość
bartek 

Dołączyła: 05 Lut 2011
Posty: 13
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 8 Luty 2011, 13:07   wynagrodzenie dla opiekuna prawnego

Jestem pracownikiem DPS , jestem opiekunem prawnym osoby przebywającej w naszym DPS , czy z tego tytułu przysluguje mi wynagrodzenie? Czy wynagrodzenie jest przyznawane tylko opiekunom , czy także kuratorom ( gdy są osoby częściowo ubezwłasnowolnione) . Jakie dowody należy przedstawic aby otrzymać to wynagorodzenie ?
Drugie pytanie :
osoba częściowo ubezwłanowolnino a ma na koncie depozytowym pewną kwotę , prosi kuratora aby zakupił z tej kwoty telewizor , czy kurator może zakupić ten telewizor , czy koniczna jest zgoda sądu na ten zakup . Dodam , że telewizor ma kosztowć w granicy 1000-1200 zł.
 
 
Łukasz Obrał 
Administrator
www.prawo-porady.pl


Dołączył: 13 Wrz 2010
Posty: 176
Skąd: Kraków
Wysłany: 9 Luty 2011, 07:51   

Jak wskazuje art. 162 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, sąd opiekuńczy przyzna opiekunowi za sprawowanie opieki na jego żądanie stosowne wynagrodzenie okresowe albo wynagrodzenie jednorazowe w dniu ustania opieki lub zwolnienia go od niej.

Zgodnie z § 2 art. 162 KRO, wynagrodzenia nie przyznaje się, jeżeli nakład pracy opiekuna jest nieznaczny lub gdy sprawowanie opieki jest związane z pełnieniem funkcji rodziny zastępczej albo czyni zadość zasadom współżycia społecznego.

Wynagrodzenie pokrywa się z dochodów lub z majątku osoby, dla której opieka została ustanowiona, a jeżeli osoba ta nie ma odpowiednich dochodów lub majątku, wynagrodzenie jest pokrywane ze środków publicznych na podstawie przepisów o pomocy społecznej (art. 162 § 3 KRO).

Może Pan zatem wystąpić do sądu opiekuńczego o przyznanie Panu wynagrodzenia za sprawowanie opieki. Sąd przyzna wynagrodzenie jeżeli uzna, że nakład pracy opiekuna prawnego jest większy niż nieznaczny.
We wniosku o wynagrodzenie opiekun prawny powinien wskazać jaki nakład pracy związany jest z wykonywaniem opieki, jaki jest stopień trudności wykonywania tej funkcji, jakim majątkiem zarządza opiekun prawny. Może Pan też wykazywać, że sprawowanie opieki wymaga od Pana poświęcenia czasu prywatnego.

Odnośnie wynagrodzenia dla kuratora będzie miał zastosowanie przepis art. 179 § 1 KRO, zgodnie z którym organ państwowy, który ustanowił kuratora, przyzna mu na jego żądanie stosowne wynagrodzenie za sprawowanie kurateli. Wynagrodzenie pokrywa się z dochodów lub z majątku osoby, dla której kurator jest ustanowiony, a jeżeli osoba ta nie ma odpowiednich dochodów lub majątku, wynagrodzenie pokrywa ten, kto żądał ustanowienia kuratora.
Według § 2 art. 179 KRO, wynagrodzenia nie przyznaje się, jeżeli nakład pracy kuratora jest nieznaczny, a sprawowanie kurateli czyni zadość zasadom współżycia społecznego.

Odnośnie wynagrodzenia za wykonywanie funkcji opiekuna prawnego czy kuratora to jako pracownik pomocy społecznej (która zgodnie z przepisami jest zobowiązana do wskazania kandydata na opiekuna czy kuratora) może Pan wystąpić do pracodawcy o przyznanie Panu dodatku specjalnego przyznawanego na podstawie przepisów o pracownikach samorządowych, w związku z nałożeniem na Pana dodatkowych obowiązków (tak to jest rozwiązane w MOPS w którym pracuję).
Kurator osoby ubezwłasnowolnionej częściowo, stosownie do art. 181 § 1 KRO, jest powołany do jej reprezentowania i do zarządu jej majątkiem tylko wtedy, gdy sąd opiekuńczy tak postanowi.

Przepis powyższy budzi kontrowersje. Z jego brzmienia wynika, że jeżeli sąd opiekuńczy nie wydał stosownego postanowienia to kurator osoby ubezwłasnowolnionej nie reprezentuje tej osoby i nie zarządza jej majątkiem.

Jednak w orzecznictwie sądowym wypowiadana jest teza zgodnie z którą kurator osoby częściowo ubezwłasnowolnionej jest powołany do wyrażania zgody na zaciągniecie przez nią zobowiązań lub rozporządzenie swoim prawem (art. 17 Kodeksu cywilnego) również w tym wypadku, gdy postanowienie sądu opiekuńczego nie zawiera uprawnienia kuratora do reprezentowania osoby częściowo ubezwłasnowolnionej i do zarządzania jej majątkiem (tak postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 30 września 1977, sygn. akt. III CRN 132/77, OSNCP 1978, nr 11, poz. 204).

Odnośnie zakupu telewizora, to jak wskazuje art. 156 KRO, opiekun powinien uzyskiwać zezwolenie sądu opiekuńczego we wszelkich ważniejszych sprawach, które dotyczą osoby lub majątku małoletniego.
Przepis ten stosuje się również do kuratora osoby ubezwłasnowolnionej częściowo, jak wskazuje bowiem art. 178 § 2 KRO, w zakresie nie uregulowanym przez przepisy, które przewidują ustanowienie kuratora, stosuje się odpowiednio do kurateli przepisy o opiece z zachowaniem przepisów poniższych.

Moim zdaniem w sprawie wyrażenia zgody na podjęcie środków z konta oraz zakupu telewizora kurator powinien wystąpić do sądu.
Zapewne można się również spotkać z twierdzeniami, że zakup telewizora nie jest ważniejszą sprawą, która dotyczy ubezwłasnowolnionego (nie ma żadnego katalogu takich spraw), ale osobiście polecałbym jednak wystąpienie do sądu, dla „czystego sumienia” kuratora.
 
 
 
bartek 

Dołączyła: 05 Lut 2011
Posty: 13
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 9 Luty 2011, 09:10   

Dziękuję bardzo za odpowiedź. Jeszczemam jedno pytanie , kiedy po śmierci osoby ubezwłasnowolnionej można złożyć wniosek o przyznanie jednorazowego wynogrodzenia ? W jakim czasie ? I czy smamemu można zaproponować we wniosku kwotę ?
 
 
bartek 

Dołączyła: 05 Lut 2011
Posty: 13
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 14 Luty 2011, 08:51   

Bardzo proszę o odpowiedź. Dziękuję.
 
 
Łukasz Obrał 
Administrator
www.prawo-porady.pl


Dołączył: 13 Wrz 2010
Posty: 176
Skąd: Kraków
Wysłany: 15 Luty 2011, 08:07   

Art. 162 § 1 KRO wskazuje, iż sąd opiekuńczy przyzna opiekunowi za sprawowanie opieki na jego żądanie stosowne wynagrodzenie okresowe albo wynagrodzenie jednorazowe w dniu ustania opieki lub zwolnienia go od niej.

Przepisy nie mówią nic o terminie, w którym opiekun prawny może wystąpić o wynagrodzenie po ustaniu opieki. Spotkałem się z taką interpretacją przepisów zgodnie, z którą opiekun prawny po wygaśnięciu opieki nie może ubiegać się o wynagrodzenie. Z wykładnią przeciwną również się spotkałem. Osobiście nie spotkałem się z taką sprawą. Poszukiwałem jakiś orzeczeń sądowych w tej kwestii, bo to ciekawe zagadnienie, ale nie znalazłem nic niestety.

Myślę, że nie zaszkodzi spróbować wystąpić o wynagrodzenie po śmierci ubezwłasnowolnionego. Sąd właściwie zinterpretuje przepisy.

Sąd jeżeli przyzna wynagrodzenie będzie ono "stosowne". Można we wniosku wskazać wartość wynagrodzenia, ale sąd i tak ustali to wynagrodzenie według swojego uznania.
 
 
 
elkaa070 

Dołączyła: 05 Lis 2012
Posty: 1
Skąd: Katowice
Wysłany: 5 Listopad 2012, 19:58   wynagrodzenie dla opiekuna prawnego

Złozyłam wniosek o wypłate wynagrodzenia z tego tytułu sprawowania opieki prawnej nad dziećmi , sąd oddalił mi wniosek uzasadniając ze jesli jest się tez rodzina zastepcza to takiego wynagrodzenia sie nie przyznaje , to dlaczego inny sad w innym powiacie takie wynagrodzenie przyznaje i opiekun prawny jest rodzina zastepcza . Mogejeszczezlozyc zazalenie do sądu mam na to siedem dni ale do jutra do godziny 24- tej musze wysłać owe pismo . Koleżanki które składały opłaciły wnioski 40zl od dziecka , chyba ze rodzenstwo to jeden znaczek . co ja jeszcze mogę zrobic , prosze o porade
_________________
elkaa
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Statystyki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group - anime
Support forum by phpBB3 Assistant
poradnictwo reklama